Polski Kongres Serowarski 2016

W dniach 26-28 października 2016 roku w Hotelu Villaverde w Zawierciu odbył się Polski Kongres Serowarski. Konferencja podzielona była na cztery panele tematyczne.

Panel I – Trendy rynkowe. Technologie obniżające koszty produkcji serów i twarogów moderował dr hab. Antoni Pluta z Katedry Biotechnologii Mikrobiologii i Oceny Żywności Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.

Uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

 • Karola Woźniaka z firmy Supravis – „Bezpieczne, wydajne pakowanie i budowa marki”;
 • dr.hab. Antoniego Pluty z SGGW – „Zawartość kazeiny jako podstawowy parametr oceny mleka serowarskiego”;
 • Martina Poellnera z firmy ALPMA – „ALPMA-AFE: jedna maszyna – 100 serów”;
 • Dominika Radomskiego z Fam Stumabo/Mayekava Svedan – „Technologia krojenia serów – krajalnice przemysłowe. Sprężarki amoniakalne”;
 • Anny Dyc z firmy Octofrost – „Tunel fluidyzacyjny Octofrost™ jako nowa technologia w mrożeniu sera. Jakość, bezpieczeństwo żywności oraz energooszczędność”;
 • Uwe Bechera z firmy ALPMA – „MultiSAN – pełna elastyczność pakowania serów miękkich”.

Podsumowując panel prof. Antoni Pluta powiedział: – Sery to produkty najwyższej doskonałości. Mają kilkanaście zalet. Najważniejszą ich zaletą jest bardzo duża zawartość wapnia. A u nas ludzie mają nawet 50% niedobory wapnia.

Panel dotyczył głównie technologii plasterkowania, porcjowania i przechowywania serów po porcjowaniu.

W części popołudniowej Kongresu odbyła się debata branżowa na temat „Ser dobry czy tani? Jakiego sera oczekuje konsument?”

Maksymilian Czeczotko z SGGW opowiedział o „Perspektywach rozwoju marek handlowych w Polsce”.

Wykład był wstępem do debaty, w której udział wzięli: Edward Bajo – prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim, Piotr Dąbrowski – z Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy, Eugeniusz Czekalik – z PHZSM Lacpol Zakład w Toruniu, Tadeusz Proczek – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim, Jan Plutka – PHZ SM Lacpol Zakład w Zalesiu.

Wieczorem odbyła się Gala Polskiego Kongresu Serowarskiego, w trakcie której ogłoszono wyniki Konkursu Sera GOOD CHEESE 2016.

Panel II – Przegląd nowoczesnych technologii w produkcji serowarskiej moderował dr hab. inż. Bartosz Sołowiej z Zakładu Technologii Mleka i Hydrokoloidów Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

 • Jana Marjanowskiego z firmy Marcor – „Zagospodarowanie wód poserwatkowych na cele energetyczne a opłaty według nowo obowiązującego prawa wodnego”;
 • Janusza Krolla z firmy Alima-Bis – „Procesy demineralizacji serwatki z zastosowaniem elektrodializy (ED)”;
 • Zbigniewa Tomaszewskiego z firmy Staubli – „Robotyzacja linii produkcyjnej”.
 • Ciekawym materiałem było jak można zagospodarowanie wody poserwatkowe. Czy powinno się serwatkę usuwać, czy te wody tracić. Wyszło na to, że da się tę wodę poserwatkową zagospodarować jeszcze raz oszczędzając przy tym bardzo dużo pieniędzy – powiedział moderator panelu dr hab. Inż. Bartosz Sołowiej.

Panel III – Technologia i smak – moderował również dr hab. Inż. Bartosz Sołowiej z Zakładu Technologii Mleka i Hydrokoloidów Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

 • Marty Królikiewicz z CSK Food Enrichment – „Oblicza koagulantów – Koagulant Premium”;
 • prof. Antoniego Pluty z SGGW – „Porównanie metod zapobiegania rozwojowi przetrwalników w serach”;
 • dr. hab. Inż. Bartosza Sołowieja z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – „Właściwości fizykochemiczne i prozdrowotne sera topionego z dodatkiem ekstraktu z boczniaka”;
 • dr. hab. Waldemara Gustawa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – „Ser «żółty» – analog sera podpuszczkowego”.

Panel IV – Jakość i higiena produkcji

Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów:

 • Jędrzeja Gorczyńskiego z firmy Calvatis – „Zarządzanie higieną w przemyśle mleczarskim”;
 • Michała Dębca z firmy Ecolab – „Narzędzia optymalizacyjne na obecne czasy”.

Ostatniego dnia Kongresu odbyła się wycieczka techniczna do zakładu produkcyjnego Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.