XXV Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2016

16 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się Jubileuszowe XXV Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2016. Targi zorganizował Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. Patronat nad Targami objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Hasłem przewodnim była: „MODA NA MLEKO”.

Na uroczyste otwarcie przybyli m.in.: Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Daniel Obajtek – prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Łukasz Hołubowski – prezes Agencji Rynku Rolnego, Halina Szymańska – zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy łomżyński, Sławomir Hardej – dyrektor Departamentu Ewidencji Produktów i Rejestracji Zwierząt w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stanisław Śledziewski – zastępca prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, prof. dr. hab. Ryszard Górecki – rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Chróścikowski – senator, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Maciej Stępień – prezes Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich, Mieczysław Twaróg – prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, Klemens Ciesielski – prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, Andrzej Szczepański – przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce, Andrzej Kowalski – dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Jan Kułaj – legendarny przewodniczący „Solidarności” RI.

Podczas uroczystości otwarcia Targów zostały wręczone statuetki:

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych spółdzielni w 2015 roku wyłonionych z rankingu opracowywanym przez KZSM Zw. Rew.:

1. Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem,

2. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu,

3. Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu,

4. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku,

5. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bieruniu,

6. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole,

7. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie,

8. Spółdzielni Mleczarskiej RYKI w Rykach,

9. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,

10. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie.

Pucharami Prezesa Agencji Rynku Rolnego i statuetkami Prezesa Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich nagrodzono 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2015 roku według rankingu KZSM Zw. Rew.:

1. Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem,

2. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku,

3. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole,

4. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,

5. Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku,

6. Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach,

7. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowej,

8. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu,

9. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bieruniu,

10. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej CUIAVIA w Inowrocławiu.

Podczas ceremonii otwarcia Targów odbyła się też koronacja Polskiej Królowej Mleka 2017 oraz dwóch Księżniczek. Królową Mleka, Karolinę Matusiak, ukoronował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel. Księżniczkę Urszulę Ostaszewską ukoronował Łukasz Hołubowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego, a Izabellę Czaplejewicz – Daniel Obajtek, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., Waldemar Broś oraz prezes Fundacji Procibus, Dariusz Jaroszek podziękowali Królowej Mleka 2016, Agnieszce Zaborskiej, za doskonałe pełnienie obowiązków w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Pod koniec dnia odbył się pokaz dekorowania potraw przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Drugi dzień Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2016 rozpoczął się od uroczystości związanej z Jubileuszem XXV-lecia powołania Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich.

Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich zostało zarejestrowane 4 listopada 1991 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie. W następnym roku w dniach 5-6 czerwca zwołano Krajowy Zjazd Delegatów Spółdzielni Mleczarskich, na którym Przewodniczącym 96 osobowej Rady został Czesław Cieślak – obecnie Prezes Zarządu OSM w Kole.

19 czerwca 1992 roku Rada wybrała Zarząd Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich.

Tego dnia odbył się też Show Królowej Mleka – impreza specjalnie przygotowana dla dzieci.

Tradycyjnie, jak co roku, zorganizowany został tzw. dzień produktu. W tym roku był to „Dzień Sera” – konkurs na „Serowy HIT”, podczas którego oprócz degustacji przygotowanych przez spółdzielnie potraw i smakołyków na bazie sera odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród i upominków dla zwiedzających. Zwiedzający wybierali „Serowy Hit”. Najwyżej oceniony przez publiczność został ser na grilla i patelnie 200 g od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie.

Puchar za Najciekawszą Ekspozycję i najładniejsze stoisko przypadł Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. Wyboru dokonała publiczność targowa, która mogła oddawać głosy podczas trwania targów.

Ostatniego dnia trwania Targów MLEKO-EXPO 2016 wręczono puchar OSM w Ozorkowie za „Serowy HIT”.

Wyróżnienie i statuetki otrzymali również:

 1. „AGRO-DANMIS” Gramowscy SP.J. za Ser topiony z mleka koziego 100g,
 2. OSM w Grodzisku Mazowieckim za Mozzarellę w zalewie MINI 125 g,
 3. OSM w Kosowie Lackim za Ser Fitness – holenderski,
 4. SM „Michowianka” w Michowie za Ser Hipokryta z orzechami,
 5. OSM w Piaskach za Mozzarellę,
 6. OSM w Skierniewicach za Mozzarellę mini w zalewie,
 7. OSM we Włoszczowie za Ser włoszczowski wędzony.

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypadł Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie za „Za utrzymanie stałej wysokiej jakości produktów”. Puchar wręczył Jacek Bogucki – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogłoszono też wyniki konkursu „XII MLECZNE MISTRZOSTWA POLSKI”.

Nagrodę – puchar i nagrodę rzeczową za największą średnią wydajność mleka w 2015 roku od jednej krowy wynoszącą 15 000 litrów otrzymał Michał Zych, dostawca mleka do Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim.

Nagrodę, wyróżnienie – puchar za bardzo wysoką jakość mleka do produkcji serów dojrzewających otrzymał Grzegorz Kocielnik, dostawca mleka do Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach.

Do konkursu przystąpiło 47 uczestników. Po analizie ankiet przesłanych przez uczestników konkursu Komisja postanowiła przyznać:

I. Nagrody – puchary i nagrody rzeczowe za największe dostawy mleka wśród gospodarstw indywidualnych do 300 ha:

1) w województwie dolnośląskim – Zdzisławowi Nicponiowi, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 062 060 litrów.

2) w województwie kujawsko-pomorskim – Leszkowi Olszewskiemu, dostawcy mleka do Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 748 140 litrów.

3) w województwie lubelskim – Konradowi Arasimowiczowi, dostawcy mleka do Spółdzielni Mleczarskiej BIELUCH w Chełmie. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 936 975 litrów. 4) w województwie lubuskim – Andrzejowi Kruszynie, dostawcy mleka do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 568 061 litrów.

5) w województwie łódzkim – Cezaremu Kowalskiemu, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 971 551 litrów.

6) w województwie małopolskim – Alojzemu Serwinowi, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 878 468 litrów.

7) w województwie mazowieckim – Ryszardowi Tomaszewskiemu, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 2 764 804 litrów.

8) w województwie opolskim – Martinowi Ziaji, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 022 239 litrów.

9) w województwie podkarpackim – Marii Michale, dostawcy mleka do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA, Oddział RESMLECZ Trzebownisko. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 310 046 litrów.

10) w województwie podlaskim – Krzysztofowi Moczulskiemu, dostawcy mleka do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 2 289 989 litrów.

11) w województwie pomorskim –Tomaszowi Marchajowi, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej MALUTA w Nowym Dworze Gdańskim. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 902 926 litrów.

12) w województwie śląskim – Rajmundowi Pawełczykowi, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 260 199 litrów.

13) w województwie świętokrzyskim – Michałowi Matuszczykowi, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 978 079 litrów.

14) w województwie warmińsko-mazurskim – Zbigniewowi Ordowskiemu, dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 079 948 litrów.

15) w województwie wielkopolskim – Krzysztofowi Burecie, dostawcy mleka do Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 2 403 852 litrów.

16) w województwie zachodniopomorskim – Konradowi Buchajczykowi, dostawcy mleka do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku to 1 155 810 litrów .

II. Nagrody – puchary i nagrody rzeczowe za największe dostawy mleka w skali kraju spośród 47 gospodarstw zgłoszonych do konkursu otrzymują:

Pierwsze Miejsce – Ryszard Tomaszewski, dostawca mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku – 2 764 804 litry.

Drugie Miejsce – Krzysztof Bureta dostawca do Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku – 2 403 852 litry.

Trzecie Miejsce – Krzysztof Moczulski, dostawca mleka do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Ilość dostarczonego mleka w 2015 roku – 2 289 989 litry.

Tradycyjnie ostatniego dnia Targów MLEKO-EXPO 2016 nagrodzeni zostali laureaci konkursów: „ZA NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ”, „ZA WYSOKĄ JAKOŚĆ”, „ZA WYRÓŻNIAJĄCĄ JAKOŚĆ”, oraz „SUPER PRODUKT 2016”.

W konkursie „Super Produkt 2016” nagrody otrzymali:

 • W kategorii NOWOŚĆ – Ser FITNESS – OSM Kosów Lacki,
 • W kategorii OPAKOWANIE – Zestaw SERÓW „MAGNACKI” z przyprawami – OSM Ozorków,
 • W kategorii NATURA – Zestaw Mozzarella w zalewie – OSM w Grodzisku Mazowieckim,
 • W kategorii MARKA – Włoszczowa – OSM Włoszczowa.

W konkursie „Za Najwyższą Jakość” nagrody otrzymali:

Grupa I – Mleko (Mleko pasteryzowane, Mleko UHT)

– OSM Piaski za mleko 2% tł. Pasteryzowane,

– SM BIELUCH w Chełmie za mleko w dzbanku BIELUCH 2% tł. Pasteryzowane.

Grupa II – Napoje mleczne (Kefir, Jogurt, Maślanka, Mleko smakowe, Mleko acidofilne)

– SM BIELUCH w Chełmie za zestaw jogurtów (naturalny 2% tł. i typu greckiego),

– OSM Łask za zestaw maślanek (naturalna i truskawkowa).

Grupa III – Sery (Dojrzewające, Topione)

– OSM Sierpc za sery kasztelańskie w plastrach (klasyczny i śmietankowy),

– OSM Włoszczowa za zestaw serów dojrzewających (typu szwajcarskiego, holenderskiego, wędzony i długodojrzewający),

– OSM Ozorków za zestaw serów magnackich.

Grupa IV – Sery Pleśniowe, Typu Włoskiego, Typu Greckiego, Smażone, Regionalne

– SM MLEKOVITA Wysokie Mazowieckie za ser pleśniowy BRIE,

– OSM Grodzisk Mazowiecki za zestaw serów mozzarella w zalewie (mini i wałek),

Grupa V – Sery Twarogowe, Twarożki, Serki Homogenizowane

– OSM Garwolin za zestaw twarogów (śmietankowy i tłusty) oraz serek śmietankowy AMM,

– KSM Włocławek za zestaw twarogów śmietankowych z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (śmietankowy i tłusty klinek),

– SM MLEKOVITA Wysokie Mazowieckie za zestaw: twaróg półtłusty bez laktozy i serek wiejski „POLSKI” bez laktozy oraz ser twarogowy topiony DELISER i serek MIA MUU szkolny,

– OSM Międzybórz za twaróg klinek międzyborski,

– SDM Wieluń za zestaw twarożków „Mój ulubiony”.

Grupa VI – Koncentraty Mleczne, Śmietana, Śmietanka

– OSM Siedlce za śmietanę jogurtową 10% tł.

Grupa VII – masło i inne produkty tłuszczowe

– OSM Głuchów za masło ekstra kostka,

– OSM Końskie za masło szlachetne kostka,

– OSM Kosów Lacki za masło ekstra kostka,

– OSM Garwolin za masło ekstra kostka.

Grupa VIII – Desery, Wsady owocowe

– OSM Nowy Dwór Gdański za polkrem jogurtowy z jagodami.

W konkursie „Za Wysoką Jakość” nagrody otrzymali:

Grupa I – MLEKO (Mleko pasteryzowane, Mleko UHT)

– OSM Końskie za mleko spożywcze 3,5 % tł. Pasteryzowane,

– OSM Garwolin za mleko 3,2% tł. Świeże.

Grupa II – Napoje mleczne (Kefir, Jogurt, Maślanka, mleko smakowe, Mleko acidofilne)

– OSM Garwolin za maślankę naturalną,

– OSM Siedlce za zestaw napojów fermentowanych (jogurt grecki i kefir 1,5% tł.),

– OSM Włoszczowa za zestaw napojów mlecznych (kefir naturalny 1,5% tł., maślanka naturalna i truskawkowa, jogurt naturalny 2 % tł.),

– SM MLEKOVITA Wysokie Mazowieckie za zestaw mleka smakowego UHT wypasione (waniliowe, truskawkowe, czekoladowe),

– OSM Piaski za zsiadłe mleko w kubku,

– KSM Włocławek za zestaw napojów fermentowanych (kefir kujawski i jogurt naturalny).

Grupa III – Sery (Dojrzewające, Topione)

– OSM Kosów Lacki za zestaw serów dojrzewających (edamer, jubilat, gouda lacka, fitness),

– SM „MICHOWIANKA” Michów za ser z orzechami włoskimi HIPOKRYTA,

– Grupa V – Sery Twarogowe, Twarożki, Serki Homogenizowane,

– OSM Włoszczowa za twaróg na sernik i Rajski twaróg,

– OSM Siedlce za twaróg tradycyjny tłusty klinek i twarożek „Mleczna Dama”,

– OSM Bychawa za twaróg z Bychawy tłusty klinek,

– SM „Michowianka” Michów za zestaw twarożków Babuni (tłusty i półtłusty),

– SM BIELUCH Chełm za serek BIELUCH śmietankowo-kanapowy,

– AGRO-DANMIS Bukowiec za twaróg kozi kanapkowy,

Grupa VI – Koncentraty Mleczne, Śmietana, Śmietanka

– OSM Koło za zestaw śmietan (10% tł. „mizeria”, 12% tł. i 18% tł.),

– OSM Głuchów za śmietanę 18% tł. i śmietankę 30% tł.

Grupa VII – masło i inne produkty tłuszczowe

– OSM Międzybórz za osełkę międzyborską,

Grupa VIII – Desery, Wsady owocowe

– JOGO – ŁSM Łódź za lody śmietankowe o smaku waniliowym w polewie czekoladowej „BAMBINO”.

W konkursie „Za Wyróżniającą Jakość” nagrody otrzymali:

Grupa I – MLEKO (Mleko pasteryzowane, Mleko UHT)

– SM MLEKOVITA Wysokie Mazowieckie za mleko wydojone bez laktozy UHT 1,5% tł.

Grupa II – Napoje mleczne (Kefir, Jogurt, Maślanka, mleko smakowe, Mleko acidofilne)

– CUIAVIA OSM Inowrocław za jogurt typu greckiego,

– OSM Grodzisk Mazowiecki za kefir grodziski,

– OSM Międzybórz za maślankę międzyborską.

Grupa III – SERY (dojrzewające, topione)

– SM MLEKOVITA Wysokie Mazowieckie za zestaw serów topionych w plastrach.

Grupa IV – Sery Pleśniowe, Typu Włoskiego, Typu Greckiego, Smażone, Regionalne

– OSM Skierniewice za zestaw serów mozzarella (w zalewie i wędzona),

– OSM Kosów Lacki za ser typu włoskiego SORENTO krajanka,

– Grupa V – Sery Twarogowe, Twarożki, Serki Homogenizowane,

– OSM Koło za ser twarogowy grodkowski pełnotłusty klinek,

– OSM Kosów Lacki za twaróg półtłusty krajanka,

– OSM Łask za twaróg tłusty wędzony,

– OSM Nowy Dwór Gdański za świeży twarożek kresowy z dodatkiem soli morskiej,

Grupa VI – Koncentraty Mleczne, Śmietana, Śmietanka

– JOGO ŁSM Łódź za śmietanę luksusową 12 % tł.,

– OSM Garwolin za śmietankę 30% tł.

Grupa VII – Masło, Produkty Tłuszczowe

– SM Września za masło ekstra 250g,

– SM BIELUCH Chełm za masło ekstra tradycyjne BIELUCH,

– OSM Bychawa za masło ekstra tradycyjne osełka bychawska,

– AGRO-DANMIS Bukowiec za masło kozie ¾.

Grupa VIII – Desery, Wsady owocowe

– OSM Ozorków za serek czekoladowy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.