Innowacje i inwestycje w MLEKOVICIE

2 grudnia br. w Centrali Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu kończącego się roku i zakończeniu budowy nowego zakładu do produkcji serków topionych.

– Rok miniony w mleczarstwie nie był łatwy, mogę powiedzieć – burzliwy. Tym nie mniej sytuacja na koniec roku jest coraz lepsza i procesy inwestycyjne w MLEKOVICIE przyspieszyły. Ponad 200 mln zł wydanych w tym roku to jest najlepszy wynik w ciągu ostatnich lat – powiedział Dariusz Sapiński, prezes Grupy MLEKOVITA.

Grupa MLEKOVITA to obecnie 16 zakładów produkcyjnych w Polsce, w tym roku dołączył do Grupy zakład mleczarski w Łaszczowie. Posiada również 30 własnych centrów dystrybucyjnych, a w tym roku otworzyła 3 nowe obiekty: w Białej Podlaskiej, w Łodzi i w Kościanie. Posiada ok. 100 sklepów firmowych działających pod szyldem MLEKOVITKA, ponad 800 produktów w asortymencie, 40 tys. m2 powierzchni magazynowych, 150 linii produkcyjnych.

MLEKOVITA eksportuje swoje produkty do 144 krajów na wszystkich kontynentach, w tym do 28 krajów Unii Europejskiej i 116 poza Unią, około 15 tys. dostawców mleka w całej Polsce, 24 własne laboratoria, 4 tys. pracowników, 18% udziału w polskim rynku. Jest marką dobrze rozpoznawalną. W tym roku zwiększyła skup mleka o 12,8%.

– Plany z ubiegłego roku już wykonaliśmy do końca listopada. Rośniemy co roku o 15% – powiedział prezes Dariusz Sapiński. – Naszym jedynym problemem jest ciągle zwiększać możliwości produkcyjne – dodał.

MLEKOVITA to największa mleczarnia w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest firmą nowoczesną i innowacyjną, która została uznana za największą i najlepszą firmę mleczarską w rankingach Polskiej Izby Mleka i Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich

– Jesteśmy w przededniu otwarcia największej fabryki proszków mlecznych w Europie. To spowoduje zwiększenie naszych zdolności o kolejne 3 mln l. – powiedział prezes Sapiński.

Nowa Fabryka Proszków Mlecznych, która zlokalizowana jest w Centrali Grupy w Wysokiem Mazowieckiem, to kluczowa inwestycja i największa w historii firmy z dotychczas zrealizowanych. Dzięki niej MLEKOVITA będzie największym producentem proszków mlecznych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość inwestycji to 300 mln. zł. Termin zakończenia projektu przewidziany jest na czerwiec 2017 roku.

– Chciałbym pochwalić współpracę z firmą Tetra Pak. W ostatnich dniach gościł u nas sam prezydent firmy. Ustaliliśmy, że będziemy wymieniać te maszyny, które mają 6 tys. l wydajności na maszyny 15 tys. l wydajności – powiedział Dariusz Sapiński.

Zdaniem Kingi Sieradzon, dyrektor generalnej Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski, MLEKOVITA to przede wszystkim pasja do mleczarstwa, entuzjazm we wdrażaniu nowości i odwaga do próbowania tego, czego nikt inny wcześniej jeszcze nie próbował.

Firma Tetra Pak współpracuje z Mlekovitą od 20 lat. Pierwszą maszyną, która została zainstalowana w zakładzie w Wyskokiem Mazowieckiem, była maszyna do produkcji sera typu feta. W 1996 roku zainstalowano pierwszą linię do produkcji mleka UHT. Obecnie w 4 zakładach jest 15 linii pakujących firmy Tetra Pak, 7 linii procesowych i ciągle wdrażane są nowsze i nowocześniejsze linie.

– Kiedykolwiek rozmawiamy o nowych inwestycjach, to MLEKOVITA od nas oczekuje tylko i wyłącznie nowych rozwiązań i technologii. Nigdy nie patrzy wstecz. Nigdy nie pyta się o to co było, tylko pyta się o to co nowe – powiedział Waldemar Czuba, dyrektor handlowy w firmie Tetra Pak.

Dodał, że wszystkie linie zamontowane w zakładach MLEKOVITY to linie o największej wydajności, najwyższych parametrach i tylko takimi jest zainteresowana MLEKOVITA.

– Wprowadzając innowacje na rynek wprowadzamy nie tylko innowacje techniczne, technologiczne, ale wprowadzamy także innowacje marketingowe. Przykładem tego jest trwająca akcja promocyjna pt. „Wypasione szczęście” – powiedziała Adrianna Sapińska, dyrektor działu marketingu w SM MLEKOVITA.

Główną nagrodą akcji promocyjnej jest samochód, którego losowanie odbędzie się 9 stycznia. W akcji udział wzięło już ponad 40 tys. osób. Do wygrania jest ponad 7 tys. nagród, z czego ponad 3 tys. już zostało wylosowanych.