Noworoczne spotkanie Polskiej Izby Mleka

26 stycznia br. w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się Noworoczne spotkanie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem zorganizowane przez Polską Izbę Mleka.

W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Łukasz Hołubowski – prezes Agencji Rynku Rolnego, Urszula Majek-Moch – dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Leszek Hądzlik – prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krzysztof Banach – wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przedstawiciele ambasad kilku krajów, tj. USA, Norwegii, Francji, Holandii, Nowej Zelandii, Niemiec, przedstawiciele mediów oraz przedstawiciele członków Polskiej Izby Mleka, a wśród nich: Agnieszka Maliszewska – dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka oraz przedstawiciele m.in.: SM Spomlek, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, Lactalis Polska Sp. z o.o., Agus Sp. z o.o., Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu, Mlekoma, SOT, Wielkopolskiej Spółdzielni Producentów Mleka, OSM w Piątnicy, SM Mlekpol w Grajewie, OSM w Radomsku, „ROTR” SM w Rypinie, SM w Żarach, SM w Gostyniu, SM Mlekovita, PPHU Laktopol, Nutrimilk Sp. z o.o., Ever Green, Bartex Sp. z o.o., Hypred, Eurohansa Sp. z o.o., MARPOL, GEA Westfalia Separator, BetterSolutions, SIG Combibloc, Jan Dworniak Sp. z o.o., Expack.

Spotkanie miało na celu podsumowanie aktualnej sytuacji na polskim i europejskim rynku mleka oraz omówienie perspektyw rozwoju tego sektora.

Gości powitała dyrektor Biura PIM, Agnieszka Maliszewska. – Z punktu widzenia branży mleczarskiej był to bardzo trudny rok, o czym państwo wiecie – powiedziała Agnieszka Maliszewska otwierając spotkanie.

Następnie głos zabrał minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przyznał, że za branżą mleczarską trudny okres. Dlatego ministerstwo rolnictwa podjęło szereg działań w kraju i na poziomie Komisji Europejskiej, aby zrekompensować trud związany z przezwyciężaniem kryzysu.

− Obecnie Komisja Europejska ogłasza przetargi na sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) pochodzącego z zapasów interwencyjnych oraz uruchamia program wsparcia dla unijnych producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka krowiego przez 3 miesiące − powiedział Krzysztof Jurgiel wymieniając działania mające stabilizujący wpływ na rynek.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również podjęło działania na rynku krajowym. Polscy rolnicy mogli liczyć na nadzwyczajne wsparcie. Jego wysokość była uzależniona od ilości mleka wprowadzonego do obrotu przez producenta w roku kwotowym 2014/2015. − Po weryfikacji Agencja Rynku Rolnego w czerwcu 2016 roku przekazała na rachunki bankowe 91,5 tys. producentów mleka 122,7 mln zł, po 50% z budżetu unijnego i krajowego − przypomniał minister.

Minister zwrócił uwagę na nowe wyzwania i możliwości, które niewątpliwie niosą ze sobą bieżący rok i zmiany polityczne na świecie. − Sektor musi być na to przygotowany podnosząc, i tak już wysoką, jakość produkcji, wprowadzając innowacje, poszukując nowych rynków zbytu i docierając do jeszcze większej liczby konsumentów − mówił Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że ministerstwo rolnictwa będzie wspierało wszystkie te działania zmierzające do wzmocnienia pozycji polskiego mleczarstwa na arenie międzynarodowej.

– Polska produkcja mleczna to czwarta produkcja mleka w Unii Europejskiej i dwunasta na świecie. Gigantyczny rynek. Z mojej perspektywy, po całym roku przyglądania się bardzo intensywnie, szczególnie branży mleczarskiej w Polsce, mogę powiedzieć, że sytuacja na początku nie była rewelacyjna. Przez cały 2016 rok Agencja razem z ministerstwem, razem z organizacjami i też dzięki państwa wsparciu potrafiliśmy wypracować i mechanizmy, i sytuację, która się z dnia na dzień poprawia – powiedział Łukasz Hołubowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego.

Na zakończenie Agnieszka Maliszewska opowiedziała o wspólnych działaniach Polskiej Izby Mleka i resortu rolnictwa. Podsumowała też działania Polskiej Izby Mleka.

– Bardzo dziękuję pani Agnieszce za zorganizowanie tego spotkania mleczarzy nie tylko ze spółdzielni, ale wszystkich członków z Izby Mleka. Jeśli chodzi o zeszły rok, wszyscy wiemy, może zaczął się w nienajlepszych nastrojach, ale skończył się, uważam, bardzo dobrze. Był to według mnie rekordowy rok, rekordowa sprzedaż, rekordowy eksport i rekordowe ceny jeśli chodzi o rolników – powiedział Dariusz Sapiński prezes Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA.

Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Agnieszka Maliszewska, zapowiedziała kontynuacje tego typu Spotkań Noworocznych z ministrem rolnictwa i przedstawicielami resortu rolnictwa.