Noworoczna Gala Agrobiznesu 2017

24 stycznia 2017 roku w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się Noworoczna Gala Agrobiznesu 2017 i VI Konfrontacje „Droga do AgroSukcesu”, zorganizowane na 7 wydziałach SGGW w ramach nieformalnej AgroAkademii Umiejętności Praktycznych AgroBiznesKlubu.

Organizatorami Gali byli: władze SGGW, Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, Redakcja miesięcznika AGRO. Honorowy patronat nad Galą objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, którego reprezentowała szefowa gabinetu politycznego w MRiRW Mirosława Jaroszewicz-Łojewska oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego europoseł dr. Czesław Siekierski.

Gości w imieniu organizatorów powitał rektor SGGW prof. Wiesław Bielawski.

Następnie rektor SGGW prof. Wiesław Bielawski i rektor w latach 2008-2016 prof. Alojzy Szymański wręczyli certyfikaty i puchary uczestnikom VI Konfrontacji na SGGW „Droga do AgroSukcesu”. Otrzymali je:

 • goście Wydziału Nauk Ekonomicznych: Tadeusz Leśniewski – właściciel gospodarstwa rolnego w Cochu w woj. zachodniopomorskim, Jarosław Górski – właściciel gospodarstwa rolnego w Zającu w woj. mazowieckim, Maciej Michalski – prezes Fermy Drobiu w Popowie w woj. zachodniopomorskim, dr. Czesław Siekierski przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego i Marek Kupis;
 • goście Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu: Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczyk, właściciele gospodarstwa ogrodniczego z Nowego Miasteczka w woj. lubuskim; specjalizujący się w produkcji rzodkiewki. To Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2015 w kategorii Rolnicy i laureaci konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2016;
 • goście Wydziału Nauk o Żywności: przedstawiciele dynamicznie rozwijającej się firmy mięsnej Podlaska Chata w Sokołach w woj. podlaskim: Andrzej Józefczuk – założyciel i współwłaściciel firmy, Bożena Żuk – technolog firmowy oraz Renata Szeretucha z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wysokiem Mazowieckiem, nadzorująca proces produkcyjny w Podlaskiej Chacie;
 • goście Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji: przedstawiciele firmy Semco w Śmiłowie w woj. wielkopolskim, od 25 lat specjalizującej się w tłoczeniu olejów na zimno – współwłaścicielka firmy Krystyna Just, specjalistka ds. systemów jakości Sylwia Marszałkiewicz i specjalistka ds. zakupów i sprzedaży Sławomira Szulczewska. Na tenże wydział zawitali też: Elżbieta i Wojciech Pysiak, właściciele gospodarstwa rolnego, specjalizującego się w produkcji trzody chlewnej oraz przydomowej masarni w Zdziechowie w woj. mazowieckim, to także laureaci ogólnopolskiego konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP i Mistrzowie Krajowi AgroLigi;
 • gość Wydziału Nauk o Zwierzętach: Janusz Kasztelewicz, twórca i właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach w woj. małopolskim;
 • goście Wydziału Rolnictwa i Biologii: Teresa Kośmicka, prezes Spółdzielni Produkcji Rolnej Agrofirma w Skórzewie w woj. wielkopolskim, laureatka konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2014 oraz rolnicy Alicja i Krzysztof Spychalscy, producenci warzyw gruntowych w Pikutkowie (woj. kujawsko -pomorskie); laureaci konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2015 i zwycięzcy ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu KRUS pn. Bezpieczne Gospodarstwo Rolne;
 • goście Wydziału Inżynierii Produkcji: Tadeusz i Robert Szepietowscy, ojciec i syn, współwłaściciele firmy Gama w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie), świadczącej usługi dla rolnictwa w zakresie wyposażania obór i kompleksowej obsługi gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji mleka. Tadeusz Szepietowski wraz z żoną Krystyną – to laureaci konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2015.

Złotymi Różami wyróżnieni zostali ci, którzy – w ramach VI Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu” – byli na poszczególnych wydziałach moderatorami dyskusji i swoistymi łącznikami między wybitnymi praktykami a społecznością akademicką SGGW:

Elżbieta Wojciechowska-Lipka – sekretarz Rady AgroBiznesKlubu, Katarzyna Pawlak – z redakcji „Agro Serwis”, prof. Tadeusz Pawłowski – dyrektor PIMR w Poznaniu, dr Janusz Gołos – przewodniczący Rady AgroBiznesKlubu, Henryk Piekut – redaktor „Przeglądu Technicznego” oraz Andrzej Maria Faliński – ekspert FMCG.

Mirosława Jaroszewicz-Łojewska – szefowa gabinetu politycznego w MRiRW, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski i prof. Wiesław Bielawski, rektor SGGW, wręczyli Złote Róże z podziękowaniem za pomoc w organizacji Noworocznej Gali Agrobiznesu i VI Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu” prof. Wiesławowi Bielawskiemu oraz dziekanom wydziałów, które podejmowały wybitnych praktyków z obszaru gospodarki żywnościowej.

– Dziekanowi Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji – prof. Krystynie Gutkowskiej;

– Dziekanowi Wydziału Nauk o Zwierzętach – prof. Wandzie Olech-Piaseckiej;

– Dziekanowi Wydziału Nauk o Żywności – prof. Mirosławowi Słowińskiemu;

– Dziekanowi Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu – prof. Wojciechowi Wakulińskiemu;

– Dziekanowi Wydziału Inżynierii Produkcji – dr. hab. Tomaszowi Nurkowi;

– Dziekanowi Wydziału Rolnictwa i Biologii – prof. Zdzisławowi Wyszyńskiemu;

– Dziekanowi Wydziału Nauk Ekonomicznych – dr. hab. Jarosławowi Gołębiewskiemu oraz Prodziekanowi tegoż wydziału – dr. Ninnie Drejerskiej;

– Dziekanowi Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska – dr. hab. Eugeniuszowi Kodzie.

Mirosława Jaroszewicz-Łojewska i Stanisław Kozubek – właściciel Folwarku Ziębice wręczyli statuetki Mądra Sówka i dyplomy uznania laureatom ogólnopolskiego konkursu redakcji miesięcznika AGRO i portalu AgroNews na najlepsze gospodarstwa agroturystyczne „Kwatery na Medal 2016”, wybranym drogą głosowania internautów AgroNews i czytelników AGRO, w którym wzięło łącznie udział blisko 8800 osób. Nagrody otrzymali:

 • I miejsce zdobyło gospodarstwo ZACHÓD SŁOŃCA w Dzikowie w woj. zachodniopomorskim, Hanny i Ryszarda Diaków;
 • II miejsce wywalczyło gospodarstwo GACANEK w Wielkich Budziskach w woj. kujawsko-pomorskim, Ewy i Marka Mieruszewskich;
 • III miejsce przypadło gospodarstwu GOŚCINIEC BANICA w miejscowości Krzywa-Banica w woj. małopolskim.

Wyróżnienia specjalne dla gospodarstw agroturystycznych w konkursie „Kwatery na Medal 2016” otrzymali:

 • Dworek wśród Jesionów w Łężcach w woj. wielkopolskim;
 • Leśny Dworek w Kryłatce w woj. podlaskim;
 • Sosenka w Łączkach w woj. mazowieckim;
 • Koniczynka w Chodelu w woj. lubelskim;
 • Orzechowe Wzgórze w Orzechowie w oj. warmińsko-mazurskim;
 • Stajnia Artystyczna Marcinków w woj. łódzkim;
 • Danielówka w Ciemiętnikach w woj. świętokrzyskim;
 • Swojska Chata w Starym Gierałtowie w woj. dolnośląskim;
 • Kaszebsko Checz w Maksie w woj. pomorskim.

Mirosława Jaroszewicz-Łojewska i Czesław Siekierski wręczyli nagrody laureatom konkursu czasopism wydawanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego „AgroKlasa ODR 2016”, prowadzonego przez cały miniony rok na łamach miesięcznika AGRO.

Zwycięzcą konkursu zostały „Wiadomości Rolnicze”, wydawane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

II miejsce przypadło dwóm tytułom: „Wieś Kujawsko-Pomorska”, wydawanemu przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i „Wiadomości rolnicze”, wydawanemu przez Lubelski Ośrodek Doradztwa rolniczego w Końskowoli.

III lokata przypadła czasopismu „Aktualności Rolnicze”, wydawanemu przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Wyróżnienie specjalne otrzymały:

„Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy”, wydawany przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach;

„Bieżące Informacje”, wydawca Warmińsko-Mazurski ODR Olsztyn;

„Podkarpackie Wiadomości Rolnicze”, wydawca Podkarpacki ODR Boguchwała;

„Twój Doradca – Rolniczy Rynek”, wydawca Dolnośląski ODR Wrocław;

„RADA”, wydawca Łódzki ODR Bratoszewice;

„Lubuskie Aktualności Rolnicze”, wydawca Lubuski ODR Kalsk;

„Pomorskie Wieści Rolnicze”, wydawca Pomorski ODR Lubań;

Wieś Mazowiecka, wydawca Mazowiecki ODR Warszawa;

„Śląskie Aktualności Rolnicze”, wydawca Śląski ODR Częstochowa.

Honorową Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznaną przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, otrzymali: Witold Adamiak, Wojciech Czajkowski, Ryszard Diaków, Wiesława Gordziejewska, Dorota Gortat, Józef Kuruc, Remigiusz Labus, Elżbieta Małż, Marek Mieruszewski, Elwira Mirecka-Kucharska, Małgorzata Ostapowicz, Mieczysław Sadowski, Małgorzata Włodarczyk, Szczepan Wójcik, Izabela Wrąbel-Perdek.

Szable w konkursie i zaszczytne tytuły Wzorowego Agroprzedsiębiorcy RP 2016 z rąk europosła Czesława Siekierskiego i przedstawiciela Partnera Strategicznego konkursu – Banku Pekao SA otrzymali:

Ryszard Kruziński, właściciel 140-hektarowego gospodarstwa rolnego w Okoninie w woj. kujawsko-pomorskim, prowadzonego wraz z zoną Ewą, synem Michałem oraz synową Anną i specjalizującego się w towarowej produkcji trzody chlewnej. Gospodarstwo zostało uhonorowane zaszczytnym tytułem Wicemistrza Krajowego AgroLigi 2014.

Leszk Siatka, współtwórca i prezes dwóch firm Pomot i Progres w Chojnie w woj. zachodniopomorskim. Firma Pomot specjalizuje się w produkcji m.in.: wozów asenizacyjnych, rozsiewaczy nawozów i wapna oraz zbiorników asenizacyjnych.

Złote Róże z wyrazami podziękowania otrzymali też sponsorzy Noworocznej Gali Agrobiznesu na SGGW:

Maria Czwojdrak, prezes ŚSM Jana w Środzie Wlkp.;

Ewa i Ryszard Kruzińscy, właściciele gospodarstwa rolnego w Okoninie;

Jerzy Piórkowski, właściciel Ubojni Drobiu „Piórkowscy” w Woli Cyrusowej;

Andrzej Józefczuk, współwłaściciel firmy Podlaska Chata;

Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka;

Józef Kuruc, wiceprezes firmy Parkur w Mochnaczce Wyżnej;

Roman Jagieliński, prezes Spółki Roja w Regnowie;

Grażyna i Andrzej Remisiewicz, właściciele firmy Trans-Rol;

Mateusz Sielemowicz z firmy Mokate;

Henryk Lange przedstawiciel Koła Łowieckiego Brzezina;

Przedstawiciel Victorii Cymes w Wałczu;

Przedstawiciel Browaru Jabłonowo;

Jolanta Konopka, prezes firmy Duet.

Przewodniczący Rady Stowarzyszenia AgroBiznesKlub dr Janusz Gołos i wiceprezes zarządu Leon Wawreniuk wręczyli okazały puchar Romanowi Jagielińskiemu, który przewodniczył radzie Stowarzyszenia AgroBiznesKlub od początku jego powstania. W ten sposób zarząd i rada AgroBiznesKlubu podziękowała mu za olbrzymi kilkunastoletni wkład w rozwój organizacji.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.