Gala AgroLigi 2014

18 czerwca 2015 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się uroczystość uhonorowania laureatów 22 konkursu AgroLiga 2014.

Organizatorami konkursu, przeprowadzanego od 1993 r., są na szczeblu wojewódzkim – Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Redakcja Rolna I Pr. TVP SA. Celem konkursu jest promocja rolników oraz firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Patronat honorowy nad imprezą objęli również: Janusz Piechociński – Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki, Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Gross – Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Radosław Szatkowski – Prezes Agencji Rynków Rolnych i Piotr Radziszewski – Dyrektor 1 Programu TVP S.A.

W uroczystości wzięli udział także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz oraz Doradca Prezydenta RP Tomasz Borecki.

– Jest co pokazywać w zakresie osiągnięć polskiego rolnictwa, polskiego przemysłu rolno-spożywczego i przetwórstwa. Jest co pokazywać i jest z czego być dumnym, jeśli widzi się polską żywność na rynkach europejskich i rynkach światowych jako konkurującą skutecznie i z sukcesem z żywnością i przetwórstwem z innych krajów – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Dodał też, że nagrody AgroLigi to forma docenienia dokonań całego środowiska producentów i przetwórców rolno-spożywczych, jak i całego wysiłku szeroko pojętej polskiej wsi. Zdaniem Prezydenta to nie tylko cieszy, ale i buduje nadzieję na przyszłość, iż zdołamy wspólnym wysiłkiem utrzymać ofensywę polskiej żywności.

 

Mistrzem krajowym AgroLigi 2014 w kategorii Rolnicy zostali: Barbara i Ryszard Grzesik, którzy prowadzą blisko 20-hekatorową szkółkę roślin ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w Małopolsce. Ponadto zajmują się usługowo projektowaniem i pielęgnacją terenów zieleni. Swoją firmę prowadzą od 1999 roku. Gospodarstwo uznane zostało za jedną z wizytówek polskiego rolnictwa i nagrodzone tytułem i pucharem AgroLigi 2014.

Mistrzem krajowym w kategorii Firmy została firma Nowalijka Piotr Wychowałek z Piotrkowa Trybunalskiego. To jedno z największych przedsiębiorstw w branży owocowo-warzywnej w Polsce, od niedawna produkuje warzywa w najnowocześniejszej w Europie szklarni z uprawą hydroponiczną wykorzystującą wodę deszczową bez użycia pestycydów.

Podczas gali wyróżniono także 15 rolników oraz 16 firm. Wszyscy laureaci otrzymali listy gratulacyjne od Prezydenta RP oraz listy gratulacyjne od Wicepremiera Ministra Gospodarki i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo wręczono im dyplomy i puchary. Wśród laureatów AgroLigi 2014 w kategorii Rolnicy znaleźli się m.in.: Magdalena i Leopold Świderscy z Rogozińca w woj. lubelskim którzy prowadzą gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją mleka, Grażyna i Dariusz Putkowscy z miejscowości Rotki w woj. podlaskim, którzy prowadzą gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją mleka i produkcją serów oraz Lidia Ordyńska z Wołczowa w woj. zachodniopomorskim zajmująca się produkcją mleka koziego. W kategorii Firma wśród laureatów AgroLigi 2014 znalazły się m.in. firmy: Top-Farms Głubczyce Sp. z o.o. zajmująca się produkcją mleka, produkująca 20 mln litrów mleka rocznie oraz polsko-duńska Fundacja Polska Farma Ekologiczna Eko-Farm zajmująca się produkcją mleka ekologicznego. Wicemistrzem krajowym AgroLigi 2014 został Adrian Kaukaz z Olszowca w woj. lubelskim, który wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego. Natomiast wicemistrzem krajowym w kategorii Firma została PHUT Gama Sp.J. z Wysokiego Mazowieckiego (woj. podlaskie), prowadzona przez Krystynę i Tadeusza Szepietowskich, a zajmująca się wyposażeniem obór i kompleksową obsługą gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka.

Gratulując laureatom Prezydent Bronisław Komorowski powiedział: Pragnę wykorzystać dzisiejsze spotkanie żeby wszystkim państwu nie tylko pogratulować osiągnięć, ale chcę również wykorzystać dzisiejsze spotkanie żeby serdecznie podziękować także osobiście za współpracę z całym środowiskiem przez całe 5 lat mojej prezydentury. Spotkanie z AgroLigą chyba było pierwszym takim spotkaniem po poprzednich wyborach prezydenckich i zapadło mi głęboko w pamięć.

Minister Rolnictwa Marek Sawicki podziękował Prezydentowi za kolejny patronat nad rolniczym świętem, jakim jest finał AgroLigi.

– Panie Prezydencie, gości Pan u siebie elitę nie tylko rolnictwa polskiego czy europejskiego, ale, nie boję się tego stwierdzenia, światowego – powiedział zwracając się do Prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas uroczystego podsumowania konkursu „AgroLiga 2014”.

– Mamy najlepszą produkcję żywności na świecie. Nasi producenci dominują w Polsce i Europie oraz są obecni na 70 zagranicznych rynkach. Dzięki ich naturalnej zaradności, mimo ogromnych kłopotów w 2014 r. związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz rosyjskim embargiem, udało się zachować dodatnią 5% dynamikę wzrostu eksportu. Składam gorące podziękowania wszystkim tegorocznym laureatom oraz wszystkim rolnikom, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówił Marek Sawicki w przemówieniu do laureatów AgroLigi 2014.

Podczas gali AgroLigi prezydent Komorowski wręczył również odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przemysłu mleczarskiego oraz ruchu spółdzielczego w Polsce Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Tadeusz Badach, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa Roman Jagieliński, prezes Grupy Producentów Owoców Roja, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Gołos, attache rolny Ambasady Królestwa Niderlandów, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Natomiast Waldemar Szleper został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej.

Tradycyjnie Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził stoiska przygotowane przez laureatów AgroLigi. Na zakończenie laureaci wręczyli Prezydentowi kosze z produktami i odśpiewali staropolskie „Sto lat”.

Wszystkim laureatom i odznaczonym serdecznie gratulujemy.