Otwarcie nowego zakładu POLMLEK-u w Lidzbarku Warmińskim

23 maja 2017 odbyła się uroczystość otwarcia nowego zakładu POLMLEK-u w Lidzbarku Warmińskim.

Zakład przetwarzać będzie 3 miliony litrów serwatki na dobę, posiada innowacyjne technologie i standardy farmaceutyczne. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Europie. Inwestorem jest Grupa POLMLEK, która stała się liderem produkcji białka serwatkowego i laktozy w tej części Europy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Henryk Kowalczyk – członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, posłowie: Jacek Protas, Piotr Cieśliński, Sławomir Neumann, prof. dr hab. Ryszard Górecki – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele wykonawców i firm współpracujących przy budowie zakładu, pracownicy i dostawcy mleka.

Zaproszonych na uroczystość gości powitali: Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki, właściciele firmy POLMLEK. Andrzej Grabowski przedstawił krótką historię powstania nowej fabryki. Zaproszeni goście obejrzeli też film z powstawania zakładu.

Po filmie głos zabrali goście. Jako pierwszy głos zabrał Henryk Kowalczyk – członek Rady Ministrów.

– Cieszę się bardzo, że Grupa POLMLEK wpisuje się w rozwój gospodarczy kraju – powiedział.

Następnie głos zabrał poseł na Sejm RP Sławomir Neumann. – Kiedy ten zakład był budowany przez Włochów, to planowano ten zakład na 100 tys. litrów. Dzisiaj są 3 mln z tej nowej części. Za to serdeczne gratulacje, bo rzeczywiście nowy zakład, nowe technologie. Ten rozwój przez innowacje, przez szukanie nowych technologii to jest przyszłość Polski, polskiej gospodarki – powiedział.

– Ja się cieszę, że ta inwestycja powstała w Lidzbarku Warmińskim. Bowiem dla nas od kilku pokoleń mleczarnia to podstawowy zakład pracy. To firma, która dawała miejsca pracy, dawała chleb dla wielu rodzin, dla wielu pokoleń – powiedział poseł na Sejm RP Jacek Protas.

– Ja nie zapytam kiedy wy się zatrzymacie, ale kiedy wy zwolnicie. Już teraz wiem, że to jeszcze trochę potrwa, bo za rok już nowa inwestycja – powiedział poseł na Sejm RP Piotr Cieśliński.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Ryszard Górecki, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który odczytał list gratulacyjny.

Po uroczystych przemówieniach Przemysław Mikołajczyk – prezes Zarządu POLMLEK, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki uhonorowali pamiątkowymi statuetkami osoby zaangażowane w budowę zakładu, czyli „tych, którzy w rok i 7 dni od wbicia łopaty doprowadzili zakład do pełnej produkcji”.

Uroczystość zakończyło przecięcie wstęgi, wyświęcenie i zwiedzanie zakładu.

Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: minister Henryk Kowalczyk, Andrzej Grabowski, Jerzy Borucki i wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Nowa inwestycja Grupy POLMLEK to zakład przetwórstwa koncentratu białek serwatkowych (WPC) i cukru mlecznego (laktozy). Z białka produkowanego w Lidzbarku powstają między innymi najwyższej jakości odżywki dla osób aktywnych fizycznie. Czołowi światowi wytwórcy produktów spożywczych dla sportowców już dziś używają WPC z Lidzbarka.

Po raz pierwszy w historii polskiego mleczarstwa tak duża inwestycja została wykonana bez generalnego wykonawcy. Na każdym etapie projektowania uczestniczyli pracownicy Grupy POLMLEK, dzięki czemu wszystkie rozwiązania zostały dostosowane do potrzeb i specyfiki firmy. Nowoczesny zakład wyróżnia fakt, że cały proces produkcji jest w pełni kontrolowany i zautomatyzowany. Wszystkie instalacje budynku są sterowane przez kilka komputerów i czterech operatorów ulokowanych w jednym miejscu. Pozwala to na zoptymalizowane zarządzanie produkcją oraz energią, klimatyzacją czy wentylacją. Kompleks zbudowany jest w całości z betonu w technologii ślizgowej, dzięki czemu produkty tu wytwarzane spełniają najwyższe normy sanitarne – standardy farmaceutyczne. Proszkownia została wyposażona w nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne, a instalacje w innowacyjne systemy zaworowe, które wyposażone są w najbardziej zaawansowaną technologię zabezpieczania, mycia, płukania, a także dezynfekcji samego zaworu. Cały proces kontrolowany jest przez system informatyczny typu MES, dzięki czemu w każdym momencie możliwa jest analiza parametrów poszczególnych instalacji i ilości przerobionego surowca. Firma Schwarte-Milfor Sp. z o.o. na potrzeby nowej inwestycji POLMLEK-u dostarczyła największe w Europie silosy o pojemności 500 tysięcy litrów każdy. Zostały one wyprodukowane w Olsztynie. Co istotne, zakład w 95% wykorzystuje do procesów produkcyjnych wodę wtórną uzyskaną z zagęszczenia serwatki.

Budżet inwestycji to 250 mln zł i znajduje się na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jako jeden z największych tego typu obiektów w Europie, otwiera zupełnie nowe perspektywy na zagospodarowanie składników mleka. Nowoczesna instalacja technologiczna w Lidzbarku Warmińskim daje możliwość wydzielenia z mleka i serwatki bardziej wyspecjalizowanych składników odżywczych, takich jak białka, cukry czy sole mineralne. Stworzenie nowego projektu ma ogromny wpływ na stabilizację i poprawę rynku serwatki w całej Polsce. Dzięki tej inwestycji Grupa POLMLEK wytycza nowe trendy gospodarcze, za którymi podążają inne firmy w kraju i Europie.

Zakład w dużej mierze zbudowano przy udziale polskich inżynierów oraz rodzimych technologii. Poprzez zastosowanie wylewania betonu w technologii ślizgowej ściany budynku nie posiadają żadnych łączeń, co zapewnia szczelność i sterylność pozwalającą osiągnąć standardy farmaceutyczne. W najbardziej szczytowym momencie na budowie pracowało łącznie do 700 osób dziennie, a w ciągu doby zużywano około 400 metrów sześciennych betonu. Budowa jednego z największych zakładów w Europie trwała nieco ponad rok, a doprowadzenie go do pełnej zdolności produkcyjnej zajęło jedynie 6 miesięcy. Uruchomienie produkcji nastąpiło 30.03.2016 roku – dokładnie rok po rozpoczęciu budowy i zaledwie 17 miesięcy od momentu rozpoczęcia projektu. Przy realizacji inwestycji oraz jej uruchomieniu czynnie brali udział pracownicy POLMLEK-u, którzy obecnie pracują w proszkowni. Dzięki inwestycji powstało 70 nowych miejsc pracy.

Od 3 miesięcy przerabia się tu od 2,5 do 3 milionów litrów serwatki dziennie, zaś docelowa zdolność produkcyjna ma wynosić 6 milionów.