Piknik Poznaj Dobrą Żywność

10 maja 2017 roku na terenie Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec odbył się Piknik Poznaj Dobrą Żywność. Hasłem pikniku było „Polska Smakuje”. Piknik zorganizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Spotykamy się na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność w nowym, pięknym i przestronnym miejscu. Dziś jesteśmy tu z ofertą najlepszej naszej żywności, a przecież ważne jest to co jemy. Dlatego warto tu przyjść. Swoje produkty prezentują tu dziś producenci wyśmienitej, polskiej żywności, najwyższej jakości. Zachęcam do jej próbowania, smakowania, a także kupowania – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, który otwierał piknik.

Ponad 120 firm prezentowało na Służewcu swoją żywność najwyższej jakości. Byli to producenci, których wyroby otrzymały znaki „PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność”, producenci produktów z oznaczeniami geograficznymi, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych, a także ekologicznych. Swoje stoiska miały też instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w obszarze rolnictwa, przetwórstwa, turystyki wiejskiej i agroturystyki. Bardzo licznie zaprezentowali się też przetwórcy mleka.

Polskie produkty smakowały zwiedzającym. Kucharze przygotowywali niezwykle smaczne potrawy z wieprzowiny, wołowiny kulinarnej i drobiu, a także z owoców, warzyw i nabiału. Były degustacje smacznego chleba, serwowanego także ze smalcem, ekologicznych bułeczek, pachnących wędlin, pysznych serów, aromatycznych miodów, świeżo wyciskanych soków, a także przygotowywanych na bieżąco zup i naleśników.

Wielu było chętnych do udziału we wspólnym gotowaniu z mistrzem kucharskim Marcinem Budynkiem, który z piknikowymi gośćmi przygotowywał wyśmienite potrawy na bazie produktów ze znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Licznie prezentowały się też gospodarstwa agroturystyczne.

W specjalnie przygotowanej strefie dziecięcej dzieci szalały na dmuchanych zjeżdżalniach i w basenach z piłeczkami. Chętnie uczestniczyły też w konkursach i zabawach. Uczyły się przyśpiewek i tańców ludowych. Wśród organizatorów rozrywek dla dzieci znalazła się też Polska Izba Mleka z kampanią „Mam kota na punkcie mleka”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa zwierząt hodowlanych. Były tu konie, krowy, kozy, owce, drób, króliki i szynszyle.

Dużą atrakcją była objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi gonitwa 3-letnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej, rozgrywana na dystansie 1400 metrów, o Nagrodę Haracza. Na bieżni pojawiły się świetne konie, które wcześniej zdobywały już prestiżowe nagrody. Wygrał wałach Szanet. Zwiedzający mogli za darmo obserwować zmagania koni i dżokejów.

– Jest słoneczna pogoda, świetna polska żywność i wspaniałe konie. Na Pikniku PDŻ można przyjemnie spędzić czas, dobrze zjeść, a przy okazji zobaczyć piękne gonitwy. Puchar Haracza to szczególny puchar, to legenda wyścigów lat 1964-1965. Cieszę się, że minister Jurgiel właśnie tę gonitwę objął patronatem – powiedział sekretarz stanu Zbigniew Babalski po wręczeniu pucharu właścicielowi zwycięskiego konia i dodał, że takie imprezy jak ta łączą ludzi i pokazują efekty ciężkiej pracy rolników, hodowców i przetwórców.

Goście, którzy przybyli na piknikowe tereny, z zainteresowaniem oglądali również wystawę zabytkowych maszyn rolniczych.

Weekendowa wycieczka na służewiecki tor była znakomitą okazją do spędzenia wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Można tu było smacznie zjeść, zrobić żywnościowe zakupy, odpocząć na łonie natury, potańczyć i pośpiewać, przeżywać sportowe emocje i po prostu świetnie się bawić.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność jest corocznym wydarzeniem promującym polską żywność. Można się tu dowiedzieć, co to znaczy jeść dobrze i zdrowo.

Szkoda tylko, że impreza nie była zbyt dobrze rozpropagowana wśród mieszkańców Warszawy. W poprzednich latach odbywała się na terenie ogrodów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem.