Sprzedawcy docenili kefir z OSM Krasnystaw

15.06.2019

Do grona licznych nagród i certyfikatów, jakimi uhonorowano produkowany przez OSM Krasnystaw kefir 500 g, dołączyło kolejne wyróżnienie – „Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” przyznany podczas oficjalnej gali w dniu 23 maja 2019 roku w Warszawie.

Czytaj więcej

Za 20 lat w niektórych miejscach w Polsce może zabraknąć wody. Konieczna jest większa oszczędność energii, ciepła i zużycia wody

14.06.2019

Na jednego Polaka przypada średnio 1,6 tys. m3 wody w ciągu roku. Przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji ponad 4,5 tys. m3. W Polsce zaopatrzenie opiera się przede wszystkim na wodach powierzchniowych, praktycznie nie wykorzystujemy potencjału wód podziemnych. W połączeniu z coraz większym zanieczyszczeniem wód powierzchniowych przez przemysł czy hodowle bydła oznacza to, że za 20 lat może nam zabraknąć wody. To, co może nas uratować, to oszczędzanie energii, ciepła i wody – wskazuje Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Czytaj więcej

Konsument oczekuje naturalnego składu produktu spożywczego

14.06.2019

Poszukiwanie produktów o prozdrowotnych właściwościach jest jednym z najważniejszych trendów konsumenckich kształtujących branżę spożywczą w ostatnich latach. Klienci chętniej sięgają po artykuły, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Zwiększający się popyt na nie wyznacza kierunek działania producentom, którzy już posiadają naturalne przetwory w swoich ofertach, a także tym, którzy szukają nowych obszarów rozwoju swoich marek.

Czytaj więcej

Rynek parków handlowych w Europie rozwija się dwutorowo

14.06.2019

Z najnowszego raportu „European Retail Parks: What’s next”, opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że zasoby powierzchni w europejskich parkach handlowych wzrosły w 2018 roku o 2,2% i wyniosły łącznie 50,1 mln m kw. Najwięcej nowych obiektów powstaje we Francji i Hiszpanii.

Czytaj więcej

Handel 4.0 zwiększa lojalność klientów

14.06.2019

Prawie połowa konsumentów deklaruje, że urządzenia elektroniczne ułatwiają im zakupy w sklepach stacjonarnych. Uważają tak głównie klienci w wieku 18-45 lat, a jak przewidują autorzy raportu firmy doradczej Deloitte „Koniec ery dwóch światów. Wpływ narzędzi cyfrowych na zakupy Polaków 2019” ich liczba będzie wzrastać w kolejnych latach.

Czytaj więcej

Mamy rekordowo duży skup mleka

13.06.2019

Ilość skupionego mleka w pierwszych czterech miesiącach 2019 roku na świecie jest wyższa niż w analogicznym okresie w trzech poprzednich latach. W Unii Europejskiej poziom skupu w tym czasie był tylko o 0,01% niższy niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku – powiedziała Małgorzata Wysocka, członek zarządu Polish Dairy.

Czytaj więcej

Dyrektor PIM na Prezydium Copa-Cogeca

13.06.2019
13.06.2019 roku dyrektor biura Polskiej Izby Mleka – Agnieszka Maliszewska – uczestniczy w Prezydium Copa-Cogeca, które ma miejsce w Brukseli. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania jest Wspólna Polityka Rolna (WPR). Jest mało prawdopodobne, że podczas Prezydencji Rumuńskiej nastąpi zakończenie prac nad częściowym uzgodnieniem dokumentu.

Poważnym problemem jest m.in. kwestia Brexitu i jego skutków dla unijnych producentów i przetwórców. Przewidziana jest również poważna dyskusja na temat umowy Mercosur oraz jej skutków dla unijnych rolników i przetwórców. W umowie jest zbyt wiele aspektów, które nie są jednoznaczne, głównie w obszarze kwestii środowiskowych.

Czytaj więcej

Atlas Rolny ukazuje niejednoznaczny bilans WPR i konieczność głębokich zmian

13.06.2019

Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy. To kluczowe wnioski „Atlasu rolnego”, przedstawionego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Czytaj więcej

Rynek magazynowy dla e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie

12.06.2019

Wolumen powierzchni magazynowej przeznaczony dla branży e-commerce w Polsce wynosi obecnie prawie 4 mln m2. Najwięcej obiektów dla najemców handlujących w Internecie znajduje się w województwie łódzkim (887 000 m2), dolnośląskim (716 000 m2) oraz śląskim (621 000 m2) Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przedstawia wyniki pionierskiego badania „Jak ugryźć e-commerce w magazynie?”, w którym prezentuje analizę polskiego rynku magazynowego z perspektywy branży e-commerce i określa najważniejsze trendy mające największy wpływ na dalszy rozwój tego sektora.

Czytaj więcej

Opłata od grubszych foliówek zaszkodzi firmom

12.06.2019

Wprowadzenie opłaty recyklingowej w wysokości 20 groszy za torby z tworzyw sztucznych o grubości począwszy od 50 mikrometrów negatywnie wpłynie na działalność przedsiębiorstw – ostrzega Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, członek Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Jakie sieci handlowe Polacy lubią najbardziej?

12.06.2019

Agencja badań rynku Inquiry ogłosiła pierwsze wyniki YouGov BrandIndex – polskiej edycji globalnego badania kondycji i wizerunku marek z różnych sektorów handlu detalicznego. Z danych wynika, że do sieci sklepów cieszących się największą popularnością wśród Polaków należą: Biedronka, Lidl, Rossmann, Decathlon, Castorama, Pepco, IKEA oraz CCC.

Czytaj więcej

Mleko w e-handlu

11.06.2019

Wszystkie dane i analizy pokazują szalenie dynamiczny wzrost obrotów w e-handlu. Ten trend dotyczy również żywności. Swoje sklepy internetowe posiadają największe sieci handlowe. Jak zatem w internecie wygląda sprzedaż produktów mleczarskich?

Czytaj więcej

Produkty Hochland Perłami Rynku FMCG 2019

Nowości z oferty Hochland zostały nagrodzone przez jurorów w tegorocznej edycji badania „Perły Rynku FMCG 2019”. Hochland Kanapkowy Mini zdobył „Perłę Rynku FMCG 2019 – ZŁOTO" – I miejsce, w kategorii PRODUKTY ŚNIADANIOWE, z kolei Hochland Burger & Toast otrzymał „Perłę Rynku FMCG 2019 – SREBRO" – II miejsce, w kategorii SERY.

Czytaj więcej

Najpopularniejszym miejscem zakupów Polaków dyskonty

12.06.2019

Dyskonty podbiły serca Polaków. Niezależnie, czy mieszkamy na północy, południu czy w centrum, w biedniejszym czy zamożniejszym zakątku kraju, do tego rodzaju sklepów chodzimy najczęściej. W drugiej kolejności wybieramy małe tradycyjne placówki – wynika z najnowszego badania „Shopper od Bałtyku po Tatry” firmy GfK.

Czytaj więcej

W trzecim kwartale spadną ceny mleka i jego przetworów

11.06.2019

W trzecim kwartale 2019 roku na polskim rynku mleka prawdopodobnie będzie można zaobserwować elementy sezonowości, czyli wzrost produkcji mleka oraz obniżkę cen skupu. Oczywiście duże znaczenie będzie miała tu sytuacja pogodowa, wpływająca na dostępność pasz – powiedział Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Czytaj więcej

Rozregulowała się rzeka polskiego mleka. Spadek cen w przemyśle mleczarskim

11.06.2019

O zaletach mleka przekonał się już Hipokrates uważając je za najdoskonalszy i najbardziej kompletny pokarm, jaki stworzyła natura. Mleko ma bowiem wysokie wartości odżywcze i jest istotnym elementem diety konsumentów. Jedna szklanka mleka zapewnia 28% dziennej dawki wapnia. Jest ono także ważnym źródłem witaminy D i ma wysoką zawartość tryptofanu, kluczowego aminokwasu, który poprawia jakość snu.

Czytaj więcej

Niemcy wytykali Polsce nieprawidłowości? Będąc bydłem, lepiej nie trafić na niemiecki transport…

11.06.2019

Gdyby takie transporty odbywały się w Polsce, zapewne Niemcy na forum europejskim byliby pierwszymi, którzy grożą nam palcem, wysyłają inspektorów unijnych i nakładają sankcje. Taką narrację przybrali po materiale TVN na temat jednej polskiej ubojni. Tymczasem jedna z niemieckich organizacji pozarządowych z Bawarii zasygnalizowała niedawno poważny problem dotyczący dobrostanu zwierząt w czasie ich transportu w Nieczech. 18 lutego 2019 roku na ręce Thorstena Glaubera, ministra stanu kraju związkowego Bawaria przekazano petycję z kilkudziesięcioma tysiącami podpisów w sprawie podejmowania odmowy transportu zwierząt, wydawanych każdorazowo i bezkrytycznie przez niemieckie urzędy weterynarii.

Czytaj więcej

Wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska odwołana

11.06.2019

Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska została w poniedziałek odwołana ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego – poinformowała rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch. Przyczyn tej decyzji nie podano.

Czytaj więcej

Polacy coraz bardziej odczuwają wzrost cen żywności

11.06.2019

83% uczestników badania „Sytuacja na rynku consumer finance” KPF i IRG SGH, przeprowadzonego w kwietniu 2019 roku oceniło, że łączne koszty utrzymania są obecnie wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku. To wynik rosnących cen żywności, na które wskazało prawie 90% badanych, a które wpływają na budżety domowe blisko 60% gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Zakupy ze smartfonem w ręku najciekawsze wnioski z badania na temat wpływu aplikacji lojalnościowych na zachowania klientów

11.06.2019

Pod koniec maja miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia dla branży handlowej: Targi ReDI, których organizatorem jest Polska Rada Centrów Handlowych oraz Kongres Rynku FMCG. Na obu z nich byli obecni przedstawiciele firmy Selectivv specjalizującej się w pozyskiwaniu oraz analizie danych ze smartfonów i na tej podstawie odkrywaniu zachowań użytkowników w realnym świecie. Zgromadzone przez firmę dane pozwoliły na przeprowadzenie badania na temat aplikacji mobilnych danych sklepów i ich wpływu na lojalność zakupową klientów. Poniżej prezentujemy najciekawsze wnioski oraz obserwacje.

Czytaj więcej

Pokolenie Z lubi pieniądze

11.06.2019

Młodzi z pokolenia Z żyją zupełnie w innej rzeczywistości, niż ta, kiedy w dorosłość wchodziło pokolenie X i Y. Dotyczy to zarówno zmian społecznych, demograficznych jak i technologicznych. Jak te zmiany wpływają na młodych w kontekście pracy? Na co muszą być przygotowani obecni oraz przyszli pracodawcy zatrudniający osoby z pokolenia Z? Na te pytania odpowiada raport opracowany przez Centrum Analityczne SpotData i firmę Provident.

Czytaj więcej

Czas na wymianę pokoleniową na wsi? Tego chce Unia!

10.06.2019

Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zapowiedział, że przyszła wspólna polityka rolna (po 2020 roku) będzie ukierunkowana na młodych rolników i wymianę pokoleniową na wsi. Co najmniej 2% krajowej puli płatności bezpośrednich będzie musiało zostać przeznaczone na odnowę pokoleniową. Wydatki dzisiaj na ten cel wynoszą zaledwie 0,8%.

Czytaj więcej