SERTOP Komunia bez laktozy

Maj to okres Komunii Świętych i uroczystych obiadów – imprez, podczas których coraz częściej przygotowujemy potrawy na bazie masła klarowanego. Nie tylko dlatego, że produkt ten umożliwia smażenie w wysokiej temperaturze, ale także ze względów zdrowotnych.

Czytaj więcej

Co z tym mlekiem, pomaga czy szkodzi?

Często słyszymy kontrowersyjne opinie nt. mleka i produktów mlecznych. Jedni twierdzą, że mleko jest zdrowe, inni obalają ten mit i wychodzą z założenia, iż szkodzi. Więc, jak to jest z tym mlekiem? Pomaga czy szkodzi?

Czytaj więcej

W 2017 roku koszty w branży mleczarskiej wzrosły bardziej niż przychody

17.04.2018

– Większa ilość przerobionego mleka oraz wyższy niż przed rokiem poziom cen zbytu produktów mleczarskich wpłynęły na zdecydowany wzrost przychodów firm zajmujących się przetwórstwem mleka. Warto jednak zauważyć, że koszty działalności zwiększyły się w większym stopniu niż przychody – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

Czytaj więcej

KRIR proponuje

17.04.2018

Samorząd rolniczy wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie wyłączenia spod wymogów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego siedlisk rolniczych do powierzchni 2 ha oraz gruntów klasy V i VI również do powierzchni 2 ha.

Czytaj więcej

Azja jest coraz istotniejsza dla Polskich eksporterów

17.04.2018

Azja to 48 krajów, zamieszkałych przez 4,5 mld ludności – co oznacza ogromny potencjał konsumpcyjny. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w ciągu kolejnych 5 lat produkt krajowy brutto na głowę obywatela wzrośnie o 34,7% – z 6615 USD w 2017 roku do 8908 USD w 2022 roku. Potencjał Azji dostrzegają też polscy przedsiębiorcy – eksport w 2017 roku osiągnął 49 287,3 mln zł. Jednak nadal import z tego kierunku przewyższa znacząco eksport, dlatego należy wykorzystać potencjał rynku i ożywić sprzedaż polskich produktów i usług do Azji – informuje KUKE.

Czytaj więcej

Przybywa firm czekających na płatności

17.04.2018

Lepsza koniunktura gospodarcza nie poprawia dyscypliny płatniczej firm – uważa 47% przedsiębiorców i jest ich nieznacznie więcej niż uznających, że sytuacja wygląda inaczej – 44%. Potwierdza to powiększająca się grupa firm, którym odbiorcy nie płacą za towar i usługi nawet 60 dni po terminie wymagalności. Obecnie problemy z uzyskiwaniem należności w ciągu sześciu minionych miesięcy zgłasza już 53% przedstawicieli MSP. To trzecia z kolei fala badania BIG InfoMonitor, pokazująca rozprzestrzenianie się kłopotów.

Czytaj więcej

Brakuje innowacyjnych rozwiązań do walki z problemem smogu w miastach. Trwają poszukiwania start-upów mogących dostarczyć takie technologie

17.04.2018

Ubóstwo energetyczne, które dotyka w Polsce nawet 4,6 mln osób, problem smogu w miastach, cyberbezpieczeństwo elektrowni i digitalizacja całego sektora energetycznego – to tylko część wyzwań, które można częściowo rozwiązać poprzez innowacje w energetyce. Start-upy wnoszą zupełnie nowe rozwiązania i inne postrzeganie biznesu niż tradycyjne, konserwatywne przedsiębiorstwa energetyczne. Najlepsze pomysły w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poszukiwane są w ramach konkursu PowerUp!, organizowanego przez EIT InnoEnergy. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 kwietnia.

Czytaj więcej

W których krajach UE sklepy czynne w niedziele?

17.04.2018

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska przeprowadziło badanie wśród sieci Europejskich Centrów Konsumenckich obejmujących kraje UE, Norwegię i Islandię zadając pytanie: Czy w Twoim kraju istnieje ustawowy zakaz handlu w niedzielę (oprócz świąt państwowych i kościelnych)?

Czytaj więcej

Rynek mleczarski jest zawsze dynamiczny

16.04.2018

Sytuacja na rynku w branży mleczarskiej jest zawsze dynamiczna. Pojawiające się kilkumiesięczne stagnacje są w ciągu kilku tygodni likwidowane np. po przez nagłe zapotrzebowanie na masło czy sery żółte – powiedział Mirosław Domański, prezes OSM Piaski.

Czytaj więcej

Ziemia rolna w Polsce nadal drożeje

16.04.2018

O 5,8% podrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce – wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance. Po wprowadzeniu ograniczeń w obrocie gruntami wzrost cen wyraźnie spowolnił. Średnio hektar ziemi kosztuje prawie 38 tys. zł.

Czytaj więcej

W lutym spadły ceny skupu większości produktów rolnych monitorowanych przez GUS

16.04.2018

– W lutym 2018 roku zmalały ceny skupu większości produktów rolnych monitorowanych przez GUS. Mleko krowie potaniało o 4,8%, żywiec wołowy o 1,7%, żyto o 1,6%, pszenica o 1,2%, a jęczmień o 0,4%. Wyższe ceny skupu odnotowano w przypadku trzody chlewnej (o 4,0%), drobiu (o 1,7%) oraz kukurydzy (o 1,4%). Łącznie bieżący wskaźnik zmian cen skupu wyniósł w lutym br. 99,2 punktu, a ruchomy indeks cen skupu wzrósł w marcu 2018 roku o 0,2 pkt.% do 99,3 punktu. Jednocześnie nieznacznie podrożały środki produkcji dla rolnictwa – informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ w raporcie.

Czytaj więcej

Centra handlowe wykorzystują mobilne i lokalizacyjne technologie

16.04.2018

Rynek detaliczny oraz branża centrów handlowych przechodzi transformację. Jednym z czynników wpływających na metamorfozę w tym sektorze jest rozwój technologii. Dotyczy on wszystkich uczestników rynku – właścicieli centrów handlowych, najemców i klientów – mówi Marta Machus-Burek, Senior Partner, dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w Colliers International

Czytaj więcej

Do 2021 roku spodziewany jest wzrost przewagi otwarć sklepów nad zamknięciami

16.04.2018

Firma Zebra Technologies Corporation przedstawiła wyniki badania Retail Transformation Study 2017, poświęconego obecnej sytuacji oraz perspektywom rynku handlu detalicznego w Ameryce Północnej, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA). Badanie, przeprowadzone z IHL Group, odzwierciedla przemianę sektora detalicznego w miarę ewolucji modelu w kierunku lepszej obsługi konsumentów. IHL przewiduje coroczny wzrost sprzedaży detalicznej o trzy procent do 2021 roku napędzany przez zmianę w kierunku zwiększenia wolumenu sprzedaży e-commerce i wielokanałowej.

Czytaj więcej

Milenialsi nie zainteresowani zakupami na stacjach paliw w niehandlowe niedziele

16.04.2018

Według analizy firmy Proxi.cloud, 43,4% młodych konsumentów odwiedziło stacje paliw w dniu z zakazem sprzedaży (18.03), a 56,6% – w handlową niedzielę (25.03). Pierwszego poranka pojawiało się tam 30% konsumentów, a drugiego – 36%. W oba ww. dni największy ruch odnotowano w porze popołudniowej, tj. od 13.00 do 18.00. Dopiero w godzinach od 19.00 do 24.00, kiedy handel był ograniczony, zarejestrowano prawie dwa razy wyższy odsetek osób w wieku od 18 do 34 roku życia.

Czytaj więcej

Ile handel zyska na nowych prorodzinnych propozycjach rządu?

16.04.2018

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9%, wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+.

Czytaj więcej

Zakaz handlu w niedziele zwiększy skalę marnowania żywności w Polsce?

16.04.2018

Zamknięcie większości sklepów w niedziele to nowe wyzwanie nie tylko dla pracowników handlu, którzy muszą pracować dłużej w inne dni weekendu, a poniedziałkowe zmiany zaczynać w nocy. To także wyzwanie dla sieci handlowych i ich dostawców. Klienci chcą mieć pełny wybór towarów niezależnie od godzin otwarcia sklepów. To z kolei negatywnie odbija się na ilości marnowanej w Polsce żywności – informuje Money.pl.

Czytaj więcej

Rolnictwo jest dla nas kluczowym priorytetem

14.04.2018

– Wieś i rolnictwo jest dla nas kluczowym priorytetem; chcemy poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Zjednoczona Prawica jest po to, by zapewniać społeczeństwu bezpieczeństwo „w różnych wymiarach”.

Czytaj więcej

15 kwietnia niedziela z zakazem handlu

14.04.2018

15 kwietnia przypada kolejna niedziela objęta zakazem handlu. Przypadki łamania tego zakazu można będzie zgłaszać telefonicznie do okręgowych oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy. Najbliższa niedziela handlowa wypada 29 kwietnia.

Czytaj więcej

Inflacja wyhamowuje, żywność będzie tańsza

13.04.2018

– W ujęciu rocznym największy wpływ na wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych miały wyższe ceny żywności (o 3,9%) i użytkowania mieszkania (o 1,6%). W najbliższych miesiącach możemy się jednak spodziewać obniżenia cen wielu produktów spożywczych, m.in. masła, jaj, mleka, co niewątpliwie wpłynie na wyhamowanie tempa wzrostu cen żywności – mówi Zbigniew Maciąg, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Nestlé zamierza wprowadzić opakowania w 100% nadające się do recyklingu

13.04.2018

Do 2025 roku Nestlé planuje wprowadzić opakowania w całości nadające się do recyklingu lub takie, które można by ponownie wykorzystać. W praktyce żadne z opakowań nie trafiłoby na wysypisko śmieci ani nie skończyłoby jako odpad. Nestlé uważa, że istnieje pilna potrzeba zminimalizowania wpływu tego typu opakowań na środowisko – informuje spółka.

Czytaj więcej

Nowe zasady dla żywności ekologicznej w UE

12.04.2018

Parlament Europejski chce wprowadzić zestaw ogólnounijnych przepisów obejmujących cały sektor rolnictwa ekologicznego w UE. Posłowie będą debatować nad nowymi przepisami we wtorek 17 kwietnia. Głosowanie zaplanowano na 18 kwietnia. Po formalnym przyjęciu przez Parlament i państwa członkowskie nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej

Co kupują polscy konsumenci

12.04.2018

W 2017 roku siła nabywcza mieszkańców Polski dla handlu detalicznego wyniosła 397,4 mld zł. Ponad 43% (ponad 171,2 mld zł) z tej sumy Polacy przeznaczyli na artykuły spożywcze – wynika z raportu GfK.

Czytaj więcej

Konsumenci obawiają się sztucznej inteligencji w branży handlowej

12.04.2018

Firma SAS przeprowadziła badanie dotyczące różnych podejść do sztucznej inteligencji. Respondenci najbardziej entuzjastycznie wypowiadali się na temat wykorzystania AI w ochronie zdrowia. Więcej obaw wiązało się z implementacją tej technologii w bankowości czy handlu detalicznym. Największy dyskomfort, w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, budzi brak interakcji międzyludzkich.

Czytaj więcej

Już milion osób współpracuje z branżą sprzedaży bezpośredniej. Polacy kupują w ten sposób coraz więcej suplementów diety i sprzętu AGD

12.04.2018

Firmy z branży sprzedaży bezpośredniej od kilku lat bardzo dobrze radzą sobie na polskim rynku. W 2017 roku odnotowały blisko 5% wzrost obrotów – do 3,3 mld zł, a liczba współpracujących z nimi osób wzrosła o 2% i zbliża się do miliona. Jeszcze kilka lat temu w ten sposób Polacy kupowali głównie kosmetyki, dziś coraz chętniej sięgają po suplementy, produkty dietetyczne oraz sprzęt AGD.

Czytaj więcej

90% Polaków deklaruje, że chce płacić bezgotówkowo

12.04.2018

Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują regulacji dotyczących płatności bezgotówkowych, dzięki czemu wspierany będzie rozwój gospodarczy i konkurencyjność w sektorze prywatnym. Ponadto ograniczona zostanie szara strefa, a aż 2,1 mln punktów handlowych i usługowych posiadających kasy fiskalne będzie mogło oferować płatności bezgotówkowe – informuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Czytaj więcej

Konsumenci i nowe technologie zmieniają oblicze handlu

12.04.2018

Zmiany w sposobie prowadzenia gospodarstw domowych i samego „stylu życia” powodują, że wygoda i szybkość zakupu stają się kluczowymi wartościami w walce o klienta. Rosnące oczekiwania i potrzeby konsumentów w połączeniu z nieustająco rozwijającymi się technologiami, stworzyły niezrównane możliwości dla firm, ale również wymuszają na przedsiębiorstwach zmiany sposobu zarządzania całym procesem sprzedaży i komunikacji z klientami – informuje KPMG.

Czytaj więcej