Mniej niż co trzecia firma w Polsce korzysta z ERP. Produkcja ze średnim wynikiem

Według danych GUS wykorzystanie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) w Polsce w 2019 roku deklarowało 28,5% przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających minimum 10 pracowników. W porównaniu z rokiem 2017 wzrost nie jest duży i wynosi 2,4 punktu procentowego. Wynik poniżej 30% sprawia, że pod kątem posiadania systemów ERP, znajdujemy się na szóstym miejscu od końca w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Federacja traci wiarygodność

25.01.2020

Dnia 22 listopada 2019 roku hodowcy była mlecznego wystosowali list otwarty do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w którym to wskazują na niepokojące niejasności finansowe w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Czytaj więcej

Obszary wiejskie mogą być wielką, zieloną elektrownią

24.01.2020

O tym, że obszary wiejskie mogą stać się „wielką, zieloną elektrownią” przekonywał w piątek 24 stycznia w Osięcinach (Kujawsko-Pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wziął udział w uroczystości włączenia do sieci nowej mikroinstalacji fotowoltaicznej w Ośrodku Hodowli Zarodowej Ościęciny.

Czytaj więcej

Witamina D3 w mleku niezbędnik diety dziecka zimą

24.01.2020

Podczas zimowych mroźnych dni, często brakuje nam słońca, które dostarcza ważną witaminę D3. To jedyna witamina, której ludzki organizm nie potrafi sam wytworzyć oraz zsyntetyzować. Dlatego warto sięgnąć po produkty nabiałowe takie jak mleko czy żółty ser, również zawierające tę witaminę, w celu uzupełnienia jej zapotrzebowania w diecie dziecka.

Czytaj więcej

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto zrezygnować z „jednorazówek”?

24.01.2020

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton. Szczególnie dużo wytwarzanych jest tzw. jednorazówek, które dodatkowo nie zawsze trafiają do recyklingu. Przypadający 23 stycznia „Dzień bez opakowań foliowych” to dobry moment, by samemu zacząć ograniczać zużycie materiałów rozkładających się przez setki lat.

Czytaj więcej

Polska firma chce produkować biodegradowalny plastik z fusów po kawie. Z kawowych odpadów już powstaje ekologiczny brykiet do grilla i kominków

24.01.2020

W obliczu zmian klimatycznych gospodarka obiegu zamkniętego stanowi jedno z największych wyzwań. Z plastikowych butelek powstają zabawki, produkuje się też buty. Odpady spożywcze mogą służyć jako baza do produkcji tkanin, a ze starych opon można stworzyć wytrzymały asfalt. Do 2030 roku globalna populacja zbliży się do 9 mld ludzi, a już teraz zużywamy więcej zasobów, niż może zapewnić Ziemia. Przyszłość zależy więc od ich ponownego wykorzystania w zrównoważony sposób. Polska firma wykorzystuje fusy po kawie, by stworzyć wydajne brykiety, a w przyszłości technologia posłuży do produkcji biodegradowalnego plastiku.

Czytaj więcej

W Polsce już mamy suszę

23.01.2020

Na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jeśli nie zacznie padać, wiosną rośliny będą wzrastały już w warunkach suszy.

Czytaj więcej

Wzrost cen żywności skieruje klientów w stronę hipermarketów?

23.01.2020

– Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w grudniu w cenach bieżących o 7,5% rdr wobec wzrostu o 5,9% w listopadzie, co było poniżej naszej prognozy (8,2%) i powyżej konsensusu rynkowego (7,3%). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych zwiększyła się w grudniu do 5,7% rdr wobec 5,2% w listopadzie – oceniają ekonomiści Crédit Agricole.

Czytaj więcej

Prognozy przewidują niezachwianą korzyść z inwestycji w sklepy online

23.01.2020

Handel internetowy rośnie w siłę, a wraz z nim samonapędzająca się sprzedaż produktów oraz dynamiczny rozwój usług kurierskich. Prognozy przewidują niezachwianą korzyść z inwestycji w sklepy online, tym bardziej, że z każdym kolejnym rokiem odnotowywane są wzrosty w zakresie wykorzystania internetu do nabywania towarów – mówi Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska.

Czytaj więcej

ZPP proponuje szerokie wdrażanie innowacji technologicznych w małych sklepach

23.01.2020

Konsekwentnie spada sprzedaż w małych sklepach. W rezultacie maleje ich liczba. Ekspertyzy wskazują, że to negatywne zjawisko, pogłębia ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Pomimo apelów organizacji pracodawców, ustawodawca nie planuje żadnych prób liberalizacji zakazu handlu. Należy podejmować wszelkie działania mogące powstrzymać likwidacje małych, polskich sklepów – apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jako jedno z rozwiązań, ZPP proponuje szerokie wdrażanie innowacji technologicznych w małym handlu.

Czytaj więcej

NOWOŚĆ Almette Mini dla HoReCa

Almette to marka numer jeden w Polsce, która teraz będzie dostępna w nowej odsłonie dedykowanej dla rynku HoReCa: restauracji, hoteli i pensjonatów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gastronomów i wpisując się w potrzebę rynku, pojedyncze porcje Almette będą stanowiły doskonały element oferty śniadaniowej.

Czytaj więcej

Mody konsumenckie wymuszają zmiany w firmie

Czy warto dostosować się do bieżących mód żywieniowych? – Wszystko zależy od okoliczności – mówi Aneta , Marketing Manager w Sertop sp. z o.o. – Bo mody na niejedzenie laktozy lub glutenu przemijają, ale moda na polskie i dobre jakościowo produkty to trend, który z pewnością będzie się rozwijać i do którego warto się dostosować.

Czytaj więcej

Mleko odpadowe nie jest dla cieląt

22.01.2020

Żywienie cieląt mlekiem odpadowym niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia tych zwierząt. Dlatego surowiec pozyskany od krów z wysoką liczbą komórek somatycznych oraz leczonych antybiotykiem nigdy nie powinien być podawany cielętom.

Czytaj więcej

Większe wsparcie finansowe dla zielonych projektów. Banki i sektor finansowy będą coraz aktywniej walczyć ze zmianami klimatu

22.01.2020

Zmiany klimatyczne wyłoniły nową kategorię ryzyka finansowego i stanowią dziś jedno z głównych zagrożeń dla światowej gospodarki. Według szacunków IPCC do końca stulecia mogą kosztować ją nawet 69 bln dol. Aby je spowolnić i wypełnić swoje zobowiązania klimatyczne do 2030 roku, Unia Europejska musi wypełnić lukę inwestycyjną sięgającą 260 mld euro rocznie. W sfinansowaniu inwestycji zapobiegających globalnym zmianom klimatu dużą rolę ma do odegrania sektor bankowy, który już odczuwa rosnącą presję na tzw. zielone finansowanie. Odzwierciedla to m.in. gwałtownie rosnąca popularność zielonych obligacji i listów zastawnych.

Czytaj więcej

Dlaczego mleko?

21.01.2020

Czarny PR wokół mleka i produktów mleczarskich jest jednym z najbardziej aktualnych problemów, z jakimi zmaga się obecnie europejska branża mleczarska. Bardzo istotna jest umiejętność właściwego reagowania na negatywne opinie, które pojawiają się głównie w mediach. W trosce o dobry wizerunek mleka i produktów mleczarskich oraz całej branży zaprosiliśmy Państwa na szkolenie nt. „Dlaczego mleko?”, podczas którego omówione zostały przede wszystkim najbardziej powszechne mity dotyczące mleka i produktów mleczarskich, rozpowszechnione w mediach, głównie internecie.

Czytaj więcej

Rolnictwo potrzebuje innowacji. Najnowsze technologie pozwalają efektywnie wykorzystać każdy fragment pól z uprawami i oszczędzać wodę

21.01.2020

Zmiany klimatyczne wpływają na rolnictwo, wymuszając przekształcenia w technologiach uprawnych. Wspierane przez najnowsze technologie rolnictwo precyzyjne pozwala osiągnąć maksymalne możliwe plony z każdego fragmentu pola, a przy tym oszczędzać wodę. Przyszłość uprawy ziemi wiąże się z zarządzaniem całym gospodarstwem z poziomu platformy internetowej. Rynek inteligentnego rolnictwa podwoi wartość do 2023 roku.

Czytaj więcej

Wyższe ceny produktów rolnych

21.01.2020

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, wzrosły w grudniu 2019 roku zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,9%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 9,1%).

Czytaj więcej

Czy e-handel jest eko?

21.01.2020

Polacy pokochali zakupy w internecie. W ten sposób kupuje już 57% internautów. Dzięki zakupom w sieci nie musimy jeździć, a potem chodzić po centrach handlowych. Oszczędzamy czas i paliwo, a często i pieniądze ze względu na atrakcyjne internetowe ceny. Zmniejszamy ruch na mieście, bo nie musimy ganiać za produktami. Zdawałoby się, że e-commerce w tym kontekście jest eko, ale czy faktycznie?

Czytaj więcej

Stanisław Szwed o zakazie handlu w niedziele: Analizowane nierozważane dotychczas możliwości

21.01.2020

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje napływające informacje dotyczące kwestii związanych ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku, które budzą wątpliwości w praktyce. Wnioski z nich płynące są analizowane i będą brane pod uwagę w przypadku podjęcia prac legislacyjnych. Analizowane są także inne – nierozważane dotychczas – możliwości – podał Stanisław Szwed, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj więcej

OSM Łowicz odświeża wizerunek marki

20.01.2020

Połączenie nowoczesności i tradycji to słowa odmieniane przez wszystkie przypadki w kategorii FMCG. W przypadku nowej komunikacji wizualnej opakowań OSM Łowicz stworzonej przez agencję brandingową Studio DN Design Group podstawa strategii rozwoju i odpowiedź na potrzeby wyrażone przez konsumentów.

Czytaj więcej

Talerzyk pełen zdrowia?

Wszystkie mleczarskie organizacje branżowe wystosowały pismo do ministra zdrowia, w którym oprotestowały projekt „talerzyka pełnego zdrowia”, który wyszedł od Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj więcej

Serki w karnawałowym menu

Serek owinięty z melonem w szynkę parmeńską to doskonała, błyskawiczna w przygotowaniu przekąska idealnie pasująca na karnawałowe menu. Co jeszcze można zrobić z użyciem serka topionego?

Czytaj więcej

W 2020 roku odbędą się nabory na wszystkie działania PROW

18.01.2020

– Na wszystkie 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odbędą się w bieżącym roku nabory – poinformował w środę 15 stycznia Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa przedstawiając harmonogram składania wniosków. Jako jedne z pierwszych – jeszcze w styczniu – będą przyjmowane dokumenty na inwestycje w nawodnienie w gospodarstwie. W lutym zaś będą zbierane dokumenty na pomoc dla małych gospodarstw (bez ASF) oraz będzie można ubiegać się o premie dla młodych rolników.

Czytaj więcej

Europejskie Centrum Konsumenckie zbadało geoblokowanie

18.01.2020

Główną przeszkodą w zawarciu umowy przez stronę internetową e-sklepu z innego kraju UE są formularze kontaktowe, które nie przewidują takiej możliwości – wynika z danych Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które badało, czy internetowi sprzedawcy pozwalają robić zakupy zagranicznym klientom.

Czytaj więcej

Nie podzielam ogólnego optymizmu w branży

17.01.2020

– Niepokoi mnie i nie bardzo wiem skąd bierze się huraoptymizm w naszej branży. Policzyłem, że w nowym roku koszty naszej spółdzielni wzrosną o ponad 1 mln złotych (energia, węgiel, paliwo, PPK, płaca minimalna) – powiedział Andrzej Minarczuk, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim.

Czytaj więcej