Pomoc prawna potrzebna w codziennym życiu

Stłuczka, kłopot z reklamacją, problem z wyegzekwowaniem naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – to momenty, w których chcielibyśmy mieć możliwość skonsultowania wątpliwości z prawnikiem. Pomoc prawną utożsamiamy z pozytywnym załatwieniem sprawy. Pierwsze na rynku grupowe ubezpieczenie zdrowotne INTER Doktor LEX łączy opiekę medyczną z asystą prawną.

Czytaj więcej

Polska Izba Mleka opracowuje system certyfikacji „Wolne od GMO”

12.02.2019

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniem „Wolne od GMO”. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom swoich członków, Polska Izba Mleka podjęła prace nad opracowaniem systemu umożliwiającego certyfikację różnych systemów, zarówno zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, jak i systemów oceniających czy realizowana produkcja może być określana jako wolna od GMO, alergenów lub glutenu. Istotą przygotowanego systemu nie jest możliwość certyfikacji. Certyfikacja jest wartością dodaną całego projektu. Jego istotą są podjęte studia i wynikające z nich wnioski, które umożliwiają każdemu z członków Polskiej Izby Mleka, jak i innym podmiotom na rynku spożywczym niezrzeszonym w Polskiej Izbie Mleka, skorzystać z wiedzy co do działań, jakie należy podjąć, by można było powiedzieć, że zgodnie z najlepszą wiedzą zostały wdrożone wszelkie możliwe działania by produkt był wytwarzany zgodnie z systemami zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, wolny od alergenów, GMO lub glutenu.

Czytaj więcej

Mimo spadku poziomu skupu, nie zabraknie nam surowca

12.02.2019

W tej chwili przerabiamy dziennie około miliona litrów mleka. Spółdzielnia w okresie swojej świetności przerabiała około 1,6 miliona litrów dziennie. Spadek jest zatem spory. To nie jest tak, że nagle straciliśmy 1/3 mleka. Pamiętajmy, że część mleka odeszła razem z zakładami w Kaliszu, Koninie i Sosnowcu, dlatego nie jest to aż tak dotkliwe dla Spółdzielni – powiedziała Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz.

Czytaj więcej

Czy marką parasolową można wykreować lidera kategorii?

12.02.2019

Na dojrzałym polskim rynku produktów mlecznych nie ma wiele miejsca dla nowych produktów, a konsumpcja nie rośnie już tak szybko. W takich warunkach niesłychanie trudno wprowadzić na rynek nową markę. Czy lepiej posłużyć się marką parasolową, w której obrębie znajdują się już sprawdzone, przyjęte przez rynek produkty? A może bardziej opłacalne będzie wypracować dedykowany, osobny brand, gdzie logo producenta to znak jakości i wiarygodności?

Czytaj więcej

Polska powinna wzmocnić nadzór weterynaryjny

12.02.2019

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przekazał wczoraj w Brukseli informacje dotyczące zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie nielegalnego uboju bydła. Chodzi o podwyższenie kar za nielegalny ubój, wzmocnienie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz nadzoru weterynaryjnego.

Czytaj więcej

Koalicja na rzecz Bio wyznaczyła priorytetowe kierunki działania

12.02.2019

Pierwsze posiedzenie Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio odbyło się 22 stycznia 2019 roku w Warszawie. Celem spotkania było zdiagnozowanie głównych wyzwań, jakie stoją przed rynkiem i sektorem ekologicznym w kraju, a także zdefiniowanie priorytetowych inicjatyw na najbliższy rok. Najpilniejsze wydaje się zaangażowanie w szeroko pojętą edukację, wypracowanie rozwiązań logistycznych oraz rozwiązanie barier systemowych.

Czytaj więcej

Spowolnienie gospodarcze nie powinno wpłynąć na zmniejszenie wydatków na żywność

12.02.2019

Według danych GUS w grudniu 2018 roku sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, w cenach stałych, spadła o 2,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku. Także we wrześniu 2018 roku, w relacji rocznej, nastąpił spadek sprzedaży detalicznej żywności, chociaż w październiku odnotowano wzrost – mówi dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, starszy analityk w Zespole Foresightu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny.

Czytaj więcej

Co piąty hodowca to przedstawiciel młodego pokolenia. Dzięki nim polskie rolnictwo staje się bardziej innowacyjne

11.02.2019

Większa otwartość na zmiany, korzystanie z nowych technologii i rozwiązań sprawdzonych na świecie, chęć ciągłego dokształcania się – te cechy charakteryzują młodych hodowców trzody i bydła, stanowiących dziś ponad 20% grupę. Znaczna ich część dziedziczy gospodarstwa po rodzicach, systematycznie powiększając produkcję i szukając sposobów na zwiększenie jej opłacalności. Jak podkreślają eksperci, zawód hodowcy to trudna praca, która wymaga doskonalenia swoich kompetencji, dokształcania się i bycia na bieżąco z nowościami, które pojawiają się na rynku.

Czytaj więcej

Prezes KZSM komentuje aferę z nielegalnym ubojem chorych krów

11.02.2019

Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, zapytany czy afera mięsa z ubojem chorych krów może w jakiś sposób wpłynąć na branżę mleczarską, z całą mocą podkreślił, że to co się stało nie powinno się nigdy zdarzyć. – Jestem przekonany, że podejmowane działania przez Pana Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego i jego determinacja w tej sprawie zapobiegną takim zdarzeniom w przyszłości – powiedział Waldemar Broś.

Czytaj więcej

Niedługo debata z unijnym komisarzem rolnictwa

11.02.2019

Zbliża się tegoroczna, II. edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Jedno z największych wydarzeń w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 1-2 marca 2019 w Centrum G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie tradycyjnie już rozpocznie debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE z udziałem, m.in. Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP oraz przedstawicieli resortów rolnictwa krajów Unii Europejskiej. AgroNews.com.pl objął patronat medialny nad Forum.

Czytaj więcej

Rolnictwo precyzyjne: najnowsze rozwiązania

11.02.2019

3 dni, 38 wykładów i prezentacji, 40 prelegentów z Polski i zagranicy, niemal 120 uczestników, a do tego niezliczona ilość cennej wiedzy – tak w kilku słowach (i liczbach) można podsumować konferencję „Rolnictwo precyzyjne w Polsce – dziś i jutro. Rolnictwo 4.0”, która odbyła się pod koniec stycznia w Kamieniu Śląskim k. Opola.

Czytaj więcej

Co roku około 40 tys. seniorów pada ofiarą przestępstwa. To ich najczęściej dotyczą manipulacje nieuczciwych sprzedawców

11.02.2019

Najczęściej ofiarami trików manipulacyjnych nieuczciwych sprzedawców padają osoby po 65 roku życia. Przychodzą na bezpłatne badania, a wychodzą z drogim kompletem garnków czy urządzeniami pseudomedycznymi. Dotychczas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdiagnozował ponad 120 firm prowadzących w sposób ciągły takie pokazy w kilkuset miejscach w Polsce. Akcja „Poznaj swojego kontrahenta” Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej i Federacji Konsumentów pod patronatem UOKiK ma uświadomić skalę nieprawidłowości firmom wynajmującym sale na tego typu wydarzenia.

Czytaj więcej

Dlaczego e-sprzedawcy inwestują w zakup dodatkowych domen

11.02.2019

Rekordowo dużo nowych domen internetowych uruchomiła w 2018 roku platforma Shoper. Większość z nich powstała z myślą o nowych e-sklepach, ale dla ponad 2 tys. sprzedawców był to już kolejny adres, gdzie kupujący mogą ich znaleźć w sieci. Po co sklepy inwestują w zakup dodatkowych domen?

Czytaj więcej

Naturalnie, kiedy chcesz! MINI Almette!

MINI Almette to naturalny serek twarogowy w wygodnym opakowaniu, który sprawdzi się podczas śniadania w pracy czy przerwy w szkole, jako szybka przekąska. Cztery mini porcje są idealne do dzielenia się kiedy chcesz i z kim chcesz. Nowy format opakowania jest doskonały dla osób, które chcą zjeść szybko i wygodnie, ale nie rezygnują z jakości! Mini Almette to 100% naturalnych składników i 100% przyjemności!

Czytaj więcej

Activia NOWOROCZNIE wspiera ciało i duszę

Tym, którzy wytrwale pracują nad realizacją noworocznych postanowień i chcą utrzymać motywację do działania, z pewnością przyda się dodatkowe wsparcie. Oprócz wyznaczenia sobie konkretnych, mierzalnych i skrupulatnie spisanych na papierze celów, warto zacząć pielęgnować w sobie chęć odkrywania drobnych, przyjemnych inspiracji każdego dnia.

Czytaj więcej

Polska jest najważniejszym rynkiem, ale otwarcie rynku rosyjskiego pozwoliłoby zwiększyć produkcję 2-krotnie mówi prezes spółdzielni Lazur

09.02.2019

– Gdyby rynek rosyjski był znów otwarty, zwiększylibyśmy produkcję 2-krotnie – mówi prezes spółdzielni produkującej sery pleśniowe Lazur. Jednocześnie dodaje, że polski rynek był i jest dla spółdzielni najważniejszy. Informuje też, jaka była cena mleka w spółdzielni oraz jak sery pleśniowe wpływają na zdrowie

Czytaj więcej

PiS w potrzasku przez zakaz handlu?

09.02.2019

Zakaz handlu w niedzielę nie podoba się większości Polaków. Sondę w tej sprawie – na własnej stronie na FB – przegrał nawet przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. PiS jest między młotem a kowadłem. Może się narazić albo wyborcom, albo despotycznemu związkowemu przywódcy – czytamy na opinie.wp.pl.

Czytaj więcej

Pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw

08.02.2019

Od 28 lutego do 29 marca 2019 roku w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie jest finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas przeprowadzone zostały trzy nabory wniosków o taką pomoc.

Czytaj więcej

Innowacyjne produkty, inteligentne opakowania i robotyzacja szansą dla firm spożywczych

08.02.2019

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze to z jednej strony trudniejszy okres dla przedsiębiorstw, ale z drugiej strony czas wielu zmian, z których firmy mogą skorzystać. – Szansą dla firm przemysłu spożywczego jest poszukiwanie, kreowanie i wypełnianie nisz rynkowych w kategoriach innowacyjnych produktów np. produkcja żywności wysokiej jakości o specjalnych właściwościach prozdrowotnych, produkty dla zdrowego stylu życia i aktywnego starzenia się – mówi dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, starszy analityk w Zespole Foresightu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny.

Czytaj więcej

Opinia do zmian w „Rolnictwie ekologicznym”

08.02.2019

W odpowiedzi na projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, samorząd rolniczy wskazał, że projekt przewiduje zwiększenie obsady zwierząt z 0,3 DJP/ha do 0,5 DJP/ha dla pakietów 6 i 12 oraz 5 i 11.

Czytaj więcej

W temacie smogu najskuteczniej edukują media. Już 98% Polaków postrzega jakość powietrza jako problem

08.02.2019

Niemal 100% społeczeństwa uważa smog za problem i zagrożenie dla zdrowia – wskazuje badanie przeprowadzone na grupie 12,5 tys. uczniów, rodziców i nauczycieli szkół w całej Polsce. Świadomość na ten temat rośnie, a najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy są media i internet. Jak podkreślają inicjatorzy kampanii społecznej Librus „NIE dla smogu”, o konsekwencjach naszych codziennych wyborów dla środowiska trzeba uczyć już najmłodszych, wtedy jest szansa, że jako dorośli ludzie będą podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje.

Czytaj więcej

Logistyka produktów świeżych wyzwaniem dla e-grocery

08.02.2019

– Sprzedaż produktów spożywczych online rozwija się dynamicznie – w ciągu ostatnich 2 lat światowy rynek wzrósł o 15%, jak podaje raport Nielsena. I jest to obecnie jedna z tych kategorii produktów, które notują największy wzrost aktywności w handlu elektronicznym. Izba Gospodarki Elektronicznej podaje, że w Polsce obecnie 16% badanych internautów kupuje produkty spożywcze w sieci. Sklepy sprzedające żywność online cieszą się coraz większym zaufaniem wśród konsumentów. Musiały jednak wykonać niemałą pracę, żeby logistycznie sprostać zadaniu, czyli odpowiednio przechowywać i dostarczać na czas produkty z krótkim terminem ważności – mówi Anna Rak, Country Manager, Trusted Shops.

Czytaj więcej

Sieci opuszczają polskie centra handlowe. Komu nie sprzyja koniunktura?

08.02.2019

Z danych Bisnode Polska wynika, że w 2018 roku z polskiego rynku zniknęło ok. 11 tys. sklepów. Choć prym wiodą małe placówki ogólnospożywcze, to dobra koniunktura nie pomogła też sieciom obecnym od lat w centrach handlowych. To efekt nie tylko zakazu handlu w niedziele, ale także konkurencji w internecie oraz polityki sieciowych gigantów – informuje propertynews.pl.

Czytaj więcej

Konkurencja w e-handlu zaostrza się. Inwestycje w logistykę szansą dla małych sklepów internetowych

08.02.2019

Handel internetowy napędza rozwój rynku logistycznego i oferowanych przez operatorów usług. Inwestycje w obsługę logistyczną mogą stanowić o przewadze małych e-sklepów, dla których konkurowanie z dużymi e-commerce’owymi platformami jest poważnym wyzwaniem. Powinny one wziąć pod uwagę usługę fulfillmentu, czyli zlecenie magazynowania, pakowania zamówień i ich wysyłki do zewnętrznej firmy logistycznej. Taka kompleksowa obsługa może być opłacalna, tym bardziej że branża spodziewa się w tym roku wzrostu cen spowodowanego m.in. przez presję na wzrost wynagrodzeń oraz koszty materiałów opakowaniowych.

Czytaj więcej

Fala upałów w Nowej Zelandii podbiła ceny na giełdzie GDT

07.02.2019

Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1005 pkt. wobec 942 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 15 stycznia (wzrost o 6,7%), co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jednocześnie był to najsilniejszy wzrost indeksu pomiędzy aukcjami od listopada 2016 roku. Co więcej była to już 5 aukcja z rzędu, na której odnotowano wzrost indeksu. Kolejna aukcja odbędzie się 19 lutego.

Czytaj więcej

Jogurty czas na innowacje

06.02.2019

Polski rynek jogurtów jest już dojrzały. Po wielu latach dynamicznego wzrostu wielkość sprzedaży osiągnęła w kategorii wyraźną stabilizację. To dobry moment na przyjrzenie się światowym trendom i rozważenie wprowadzenia innowacji produktowych.

Czytaj więcej

Oświadczenie zamiast wniosku

06.02.2019

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 roku zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje prawne wejdą w życie z dniem 15 lutego 2019 roku.

Czytaj więcej

Komunikat Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy

Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy wraz ze współorganizatorami: Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich i Polskim Komitetem Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF zaprasza do wzięcia udziału w dniach 2-5 kwietnia 2019 roku w Cedzynie koło Kielc w XII Euroforum Polskiego Mleczarstwa, będącym jednym z najważniejszych wydarzeń w branży mleczarskiej.

Czytaj więcej