OSM Łowicz na Ogólnopolskim Święcie Sera

W dniach 16-17 września 2017 roku w Olsztynie odbyło się Ogólnopolskie Święto Sera – V Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Organizatorami są Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Czytaj więcej

Sklepy firmowe „Łowiczanka”

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu rozwija sieć sklepów firmowych pod wspólną nazwą „Łowiczanka”. W dniu 1 września 2017 roku został otwarty sklep firmowy „Łowiczanka” w Kaliszu przy ul. Asnyka 56D. Sklep zlokalizowany jest w centrum osiedla, w niedalekiej odległości od szkoły podstawowej i przedszkola. Klienci mogą nabyć pełen asortyment artykułów mleczarskich produkowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu, a także inne produkty spożywcze (słodycze, soki i wody w różnych opakowaniach i objętościach). Nawiązaliśmy także współpracę z piekarnią, która dostarcza nam codziennie świeże pieczywo, bułki, drożdżówki i pączki. Cały czas dostosowujemy asortyment do próśb i wymagań klientów.

Czytaj więcej

Sprzedaż Ceko wstrzymana

19.09.2017

Fundusz Avallon, właściciel większościowy udziałów w spółce serowarskiej Ceko, wydał oświadczenie, w którym informuje o wstrzymaniu procesu sprzedaży firmy.

Czytaj więcej

Brexit będzie miał istotny wpływ na unijny rynek mleka

19.09.2017

W scenariuszu bazowym zakładamy, że Wielka Brytania przed opuszczeniem UE nie zdąży wynegocjować z nią umowy o wolnym handlu. W efekcie, przynajmniej w krótkim okresie po Brexicie warunki wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a UE będą definiowane przez ustalenia Światowej Organizacji Handlu, którego zarówno Wielka Brytania, jak i pozostałe kraje UE są członkami – powiedział Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole.

Czytaj więcej

Spotkanie w KOWR

19.09.2017

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel złożył kolejną wizytę w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Towarzyszył mu Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, który jako pełnomocnik odpowiadał za utworzenie KOWR. Spotkanie odbyło się 14 września br. Uczestniczyli w nim dyrektor generalny KOWR Witold Strobel, jego zastępcy oraz dyrektorzy z oddziałów terenowych i centrali.

Czytaj więcej

Od 5 do 18 października rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc

19.09.2017

W terminie 5-18 października 2017 roku rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” finansowane z budżetu PROW 2014-2020.

Czytaj więcej

Sklepy małoformatowe w sierpniu: Wyższa sprzedaż lodów i piwa

19.09.2017

Jak wynika z danych CMR, w sierpniu 2017 roku całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 2,1% wyższa niż w lipcu 2017 roku i o 8,8% wyższa niż w sierpniu 2016 roku. Do wzrostów przyczyniła się głównie fala upałów na początku miesiąca, która przełożyła się na większy niż w lipcu popyt na napoje i lody.

Czytaj więcej

USA masłem stoi

18.09.2017

Konsumentom trudno zaakceptować obecne ceny masła, przyzwyczailiśmy się, że kostka tego produktu nie jest wiele droższa od margaryny. Choć masło może przestać drożeć, to tanie raczej długo nie będzie, dlaczego?

Czytaj więcej

Ukraina: dodatkowe informacje dot. świadectwa weterynaryjnego

18.09.2017

Nawiązując do pisma GIWbż-52-340/2017(1)UA z dnia 12 września 2017 r. w sprawie uzgodnienia pomiędzy Komisją Europejską a Ukrainą wzoru świadectwa dla mleka i produktów mleczarskich eksportowanych na rynek UA, informuję, że w dniu wczorajszym (14.09.2017 roku) po godzinach pracy urzędu do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja od KE w przedmiotowej sprawie.

Czytaj więcej

Studia pokazują, że niskotłuszczowe diety złe dla zdrowia

18.09.2017

Ostatnie badania na 135 tys. dorosłych w 18 krajach na pięciu kontynentach, opublikowane przez The Lancet pokazały, że ludzie stosujący niskotłuszczowe diety żyją dużo krócej, niż ci którzy korzystają ze zróżnicowanych diet z udziałem kwasów nasyconych zawartych w żywności takiej jak masło, ser czy mięso.

Czytaj więcej

Do 30 września ostatnie wnioski!

17.09.2017

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że 30 września 2017 roku upływa termin składania wniosków dotyczących finansowania lub dofinansowania przez ARiMR ponoszonych przez producentów rolnych kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, świnie lub konie.

Czytaj więcej

Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa

W dniach 16-17 września 2017, w Hotelu Omega w Olsztynie już po raz piąty odbył się Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa – Ogólnopolskie Święto Sera. Pełna relacja już wkrótce.

(Nowy Przegląd Mleczarski)

O krowach mlecznych, kukurydzy i soi

16.09.2017

Produkcja mleka i hodowla bydła mlecznego w Stadninie Koni w Dobrzyniewie, możliwości uprawy soi w Polsce oraz pokaz i charakterystyka kilkudziesięciu odmian kukurydzy. 15 września w Mrozowie w woj. kujawsko-pomorskim odbyły się Dni Kukurydzy.

Czytaj więcej

Wzrost cen masła ma w znacznym stopniu charakter spekulacyjny

15.09.2017

– Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego a cenami produktów białkowych. W naszej ocenie tak gwałtowny wzrost cen tłuszczu mlecznego względem pozostałych produktów trudno w całości przypisywać nagłym zmianom w trendach konsumpcyjnych, znajdujących odzwierciedlenie w większym spożyciu tłuszczów zwierzęcych kosztem roślinnych – podano w kwartalniku AgroMapa wydanym przez Crédit Agricole.

Czytaj więcej

Prezes Grupy Polmlek wyjaśnia likwidację zakładu w Gdańsku

15.09.2017

Celem Grupy Polmlek jest prowadzenie działalności z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zgodnym współżyciu z lokalną społecznością. Zakład w Gdańsku osiągnął swój maksymalny poziom rozwoju, a jego dalszy rozwój w otoczeniu, w jakim się znajduje, tzn. miasto, sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych, mógłby być uciążliwy dla otoczenia, mieszkańców miasta – naszych sąsiadów – napisał w oświadczeniu Przemysław Mikołajczyk, prezes Grupy Polmlek.

Czytaj więcej

Dostawy produktów mlecznych do szkół rozpoczną się od 2 października 2017 roku

15.09.2017

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował warunki udziału w Programie dla szkół, zatwierdzone przez Prezesa ARiMR, obowiązują od dnia 11 września 2017 roku. Zostały one opracowane na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2017 roku w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół oraz do przystąpienia do programu.

Czytaj więcej

Głównym zagrożeniem dla stabilności na rynku mleczarskim spekulacje

15.09.2017

– Głównym zagrożeniem dla stabilności na rynku mleczarskim są działania kapitału spekulacyjnego. Wielu ekspertów tak uważa. Proszę zwrócić uwagę, że ministrowie Sawicki i Jurgiel, analizując przyczyny ostatniego kryzysu, również wskazywali na kapitał spekulacyjny – powiedział Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Czytaj więcej

Dodatkowa informacja GIW w odniesieniu do nowego wzoru świadectwa zdrowia dla mleka i jego produktów wysyłanych na Ukrainę

15.09.2017

Nawiązując do pisma GIWbż-52-340/2017(1)UA z dnia 12 września 2017 roku w sprawie uzgodnienia pomiędzy Komisją Europejską a Ukrainą wzoru świadectwa dla mleka i produktów mleczarskich eksportowanych na rynek Ukrainy, który przekazaliśmy Państwu w środę (13 września br.). Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w dniu wczorajszym (14.09.) po godzinach pracy urzędu do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja od Komisji Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

Czytaj więcej

Władze kolumbijskie opublikowały listę polskich zakładów mleczarskich zatwierdzonych do eksportu

15.09.2017

W dniu dzisiejszym do biura PIM wpłynął skan pisma Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 14 września 2017 roku, w sprawie zatwierdzenia na rynek kolumbijski polskich zakładów mleczarskich. Na stronie zamieszczamy również listę zatwierdzonych zakładów (jest ich 59). Lista ta w niedługim czasie zostanie opublikowana również na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce dot. eksportu żywności do Kolumbii. Wykaz ten obejmuje polskie zakłady, które zostały zgłoszone w ramach pre-listingu, w ślad za zgłoszeniami przekazanymi przez Państwa w czerwcu 2017 roku.

Czytaj więcej

Produkty bez laktozy hitem sprzedażowym

15.09.2017

Jak podaje największa mleczarnia norweska Tine, 2-5% tutejszego społeczeństwa ma stwierdzoną nietolerancję laktozy. Firma właśnie zdecydowała o poszerzeniu asortymentu, a lokalny oddział Nielsen odnotował 34% wzrost sprzedaży produktów bezlaktozowych w ostatnich 12 miesiącach (dane z lipca 2017 roku).
Produkty mleczne są największym źródłem wapnia w diecie norweskiej i odpowiadają za ok. 70% pokrycia zapotrzebowania. Dlatego spożycie nabiału jest tak istotne także dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

(15.09.2017 za Forum Mleczarskie)

PSL chce znowu odwołać Jurgiela

15.09.2017

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra rolnictwa. To już kolejna próba przeforsowania votum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa podjęta przez Ludowców.

Czytaj więcej

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

15.09.2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 12 września przystąpiła do pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Jarosław Sachajko (Kukiz15).

Czytaj więcej

Dairy Farmers of America chce taniej energii dla farmerów

15.09.2017

Jedna z największych mleczarni w USA: Dairy Farmers of America (DFA) zawarła umowę z firmą Third Sun Solar ze stanu Ohio dotyczącą zapewnienia dostaw czystej energii dla dostawców mleka. Przedmiotem umowy jest zaplanowanie, położenie, rozwój i wsparcie dla systemu paneli słonecznych. Wszystko to po obniżonych cenach dla dostawców surowca ze Środowego Zachodu USA.

Czytaj więcej

Wydatki na żywność i napoje napędzają sektor opakowań

15.09.2017

W krótkim czasie światowy rynek opakowań powinien rosnąć około 6% rocznie. Ten wzrost będzie jednak różny w zależności od materiału, z jakiego wyprodukowano opakowanie. Wiodącym czynnikiem rozwoju tego sektora są rosnące wydatki na konsumpcję, z czego najistotniejszą część stanowią wydatki na żywność i napoje. Rozwojowi branży będzie sprzyjał także coraz wyższy polski eksport – podaje „Puls Biznesu”.

Czytaj więcej

Sejm zakończył erę bezpłatnych foliówek w sklepach

15.09.2017

Posłowie zdecydowali, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

Czytaj więcej

E-commerce jednym z głównych motorów wzrostu rynku magazynowego

15.09.2017

Polski rynek magazynów rozwija się bardzo dynamicznie, co znajduje potwierdzenie w najnowszych raportach rynkowych donoszących o kolejnych rekordach nowej podaży, popytu brutto oraz powierzchni znajdujących się obecnie w budowie. Jednym z głównych motorów wzrostu jest branża e-commerce – mówi Maciej Madejak, dyrektor ds. rozwoju biznesu na Polskę w Goodman.

Czytaj więcej

Start sprzedaży nowych plastrów serów żółtych Hochland!

14.09.2017

Od połowy września rozpoczęto sprzedaż nowych plastrów serów żółtych Hochland. Wprowadzane właśnie na rynek opakowania mają nową szatę graficzną, która komunikuje naturalność oraz kluczowe dla konsumentów benefity funkcjonalne: polskie mleko, bogactwo wapnia, skład bez laktozy oraz konserwantów, a przede wszystkim bez GMO.

Czytaj więcej

OSM Czarnków ma budżet na kampanię serów i masła

14.09.2017

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Czarnkowa zbiera z rynku informacje na temat kosztów realizacji kampanii reklamowej produkowanych przez nią masła extra i sera. Wstępny budżet, który chce na nią przeznaczyć, wynosi ponad 2 mln zł netto – podały Wirtualnemedia.pl.

Czytaj więcej

Nowe prawo: umywalka i ręczniki jednorazowe w oborze i innych budynkach inwentarskich

14.09.2017

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. W nowym rozporządzeniu opublikowanym 5 września 2017 roku wymaga się, aby w budynkach inwentarskich był m.in. zapewniony dostęp do umywalki z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Nie będzie można stosować progów w drzwiach do obory czy dopuścić do powstania grzyba na ścianie.

Czytaj więcej