MLECZNE LAURY

Pracujesz z dobrym technologiem lub menadżerem mleczarstwa? Uważasz, że zasługuje na wyróżnienie? Zgłoś jego kandydaturę. Właśnie ruszyła kolejna edycja plebiscytu MLECZNE LAURY.

Czytaj więcej

Kolejne firmy ze Standardem PIM Bez GMO

04.07.2020

Standard PIM „Bez GMO” to pierwszy tak kompleksowy, zbiór zasad określającym wymagania w obszarze znakowania produktów wolnych od GMO, definiujący wymagania dla zakładu mleczarskiego, firmy z branży paszowej czy gospodarstwa.

Czytaj więcej

Eko-Karta prezydent przedstawił deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

04.07.2020

Eko-Karta – to nowa deklaracja wsparcia inicjatyw ekologicznych, którą przedstawił w piątek prezydent Andrzej Duda. Eko-Karta – jak mówił prezydent – jest deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Czytaj więcej

Dotacje dla rolników; niebawem rusza szkolenie online

04.07.2020

Od 7 do 10 lipca o godz. 12:00 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza na spotkanie online pt. „Krajowy webinar – Dotacje dla rolnictwa”. Szkolenie skierowane jest do rolników i innych zainteresowanych programami pomocowymi, które realizuje i obsługuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej

Porozumienie dla mleczarstwa?

03.07.2020

Uważamy, że nowa sytuacja w jakiej znajdzie się wkrótce polskie mleczarstwo wymaga nowych, nieszablonowych rozwiązań – informuje ZPPM, który po Walnym Zgromadzeniu zaproponował stworzenie Porozumienia dla mleczarstwa, które ma pomóc branży zmierzyć się z wyzwaniami, takimi jak Zielony Ład czy pandemia.

Czytaj więcej

Polityczna poprawność ośmiesza mleczarnię

03.07.2020

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komentarzach na Twitterze zarzucających firmie dyskryminację? Stereotypy kulturowe i próba ich pokonania poprzez nadmierną polityczną poprawność mogą prowadzić do sytuacji komicznych. Jak donosi serwis yle.fi czołowa mleczarska firma z Finlandii była gotowa wycofać grafikę z kubeczków jogurtów i przemyśleć grafiki na siostrzanych produktach „greckich” i „bułgarskich”.

Czytaj więcej

Szybciej i prościej dla rolników

03.07.2020

– Przy składaniu wniosków przez rolników w systemach elektronicznych zastosowano już wiele uproszczeń – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Kamiński podczas spotkania z Prezydium Porozumienia Rolniczego.

Czytaj więcej

Możliwe ubezpieczenie od padnięcia zwierząt?

03.07.2020

Zachodniopomorska Izba Rolnicza opublikowała odpowiedź ministerstwa rolnictwa w sprawie postulatu KRIR o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich w taki sposób, aby możliwe było ubezpieczenie od padnięcia zwierząt.

Czytaj więcej

Moja Woda

03.07.2020

Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.

Czytaj więcej

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe

03.07.2020

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.

Czytaj więcej

Polscy rolnicy dają zdrowie całemu społeczeństwu

02.07.2020

– Chodzi o to, żeby wyeliminować z rynku nieuczciwość. Żeby wyeliminować tych producentów, pośredników, którzy fałszują polską żywność. Nie chodzi tylko o oszustwa co do jakości, ale także aby wyeliminować fałszowane produkty, włożone w polskie opakowania. My nie mamy się czego wstydzić. Mamy znakomite produkty, również te owoce, które tu dziś prezentujemy – podkreślił 1 lipca minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji poświęconej kampanii „Czas na polskie superowoce”.

Czytaj więcej

Od 1 lipca IJHARS czuwa nad jakością żywności w całym łańcuchu dostaw

02.07.2020

Od 1 lipca za kontrolę jakości żywności na wszystkich etapach obrotu jest odpowiedzialna Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, która podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wcześniej produkty spożywcze przeznaczone dla konsumentów w sklepach, hurtowniach oraz barach i restauracjach kontrolowała Inspekcja Handlowa, a na wcześniejszych etapach np. u producenta, na granicy, w zakładach paczkujących – IJHARS.

Czytaj więcej

Trzy zasady budowania lojalności klientów w nowych czasach

02.07.2020

W czasach ciągłej niepewności i nieustannych zmian nasza obecność w świecie cyfrowym na pewno będzie większa i będzie wymagała szczególnej uwagi wszystkich marek oferujących swoje produkty i usługi konsumentom. W jaki sposób marki mogą się przygotować na budowanie nowych pozytywnych doświadczeń klientów i ich lojalności radzi PwC.

Czytaj więcej

Pandemia pokazała siłę rodzimych sklepów

02.07.2020

O rozwoju sieci sklepów PGS w kolejnych latach, zmianach zachowań konsumenckich w wyniku pandemii oraz zbliżającym się kryzysie gospodarczym rozmawiamy z Michałem Sadeckim, prezesem Polskiej Grupy Supermarketów. – Odnosimy wrażenie, że coraz więcej klientów decyduje się na zakupy w mniejszych osiedlowych sklepach – mówi prezes PGS.

Czytaj więcej

Utrata klientów i niepewna przyszłość transport przestraszony brakiem zleceń, budownictwo spadkiem cen, a usługi koniecznością zamknięcia

02.07.2020

Nowa rzeczywistość biznesowa przysparza wielu zmartwień i niepewności. Jak sobie z nią poradzić i jak działać w drugim półroczu? Dwie na pięć firm liczy, że sytuację uda się przeczekać bez wprowadzania zmian, jedna na pięć nie wie, co robić, a pozostałe w zależności od branży mają mniej lub bardziej pesymistyczne i optymistyczne scenariusze – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najkorzystniej swoją przyszłość widzi przemysł, gdzie rozwój prognozuje prawie 12% firm i budownictwo rozważające co najwyżej obniżki cen. Ale ponad 21% biznesów transportowych obawia się ograniczenia działalności, ale też całkiem często upadłości, podobnie jak usługi i handel. Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się mikrofirmy.

Czytaj więcej

Mleczarnia Radomsko (OSM) z produktami online

Mleczarnia Radomsko (OSM), znany producent mleka, śmietan i śmietanek, napojów fermentowanych, masła, deserów, serków do smarowania, twarogów i serów dojrzewających, nawiązała współpracę z delikatesami internetowymi polskikoszyk.pl. Szeroki na co dzień asortyment mleczarni nieustannie poszerza się również w internetowym sklepie.

Czytaj więcej

Maliszewska przywrócona na funkcję sekretarza KZ FPM

Dziś (25.06) odbyło się posiedzenie Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mleka. Pierwsze po dłuższej przerwie wywołanej COVID-19. Spotkaniu przewodniczył Pan Krzysztof Banach. Podczas posiedzenia Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka została przywrócona na funkcję sekretarza komisji. Komisja odwołała jednego z członków, który pod nieobecność kilku członków KZ FPM, m.in. Agnieszki Maliszewskiej oraz przewodniczącego, został powołany na tą funkcję w lutym tego roku.

Czytaj więcej

W tym roku o 30% mniej sezonowych ofert pracy. W wakacje czeka nas boom?

Co roku już w kwietniu widać było delikatny spadek bezrobocia związany z pojawianiem się prac sezonowych. W tym roku jednak, jak wynika z danych GUS, bezrobocie w kwietniu wzrosło o 0,4 pkt% w porównaniu do marca. Podobną tendencję odnotowano w maju. Było to związane z epidemią koronawirusa, która wpłynęła na ograniczenie liczby miejsc pracy sezonowej o ok. 30%. Odbicie może nastąpić w wakacje, bo ruszyła turystyka. Eksperci Personnel Service wskazują, że osoby wykonujące wakacyjne prace sezonowe, takie jak instruktor, opiekun czy kelner, mogą zarobić od 13 do 25 zł netto za godzinę.

Czytaj więcej

Czerwcowa poprawa nastrojów konsumentów

– Otwieranie gospodarki i stopniowy powrót społeczeństwa do codziennej rutyny wpłynęły w czerwcu na zdecydowaną poprawę nastrojów, choć nadal jeszcze daleko do poziomu optymizmu sprzed pandemii. Mniej pesymistycznie patrzymy w przyszłość – istotnie poprawiają się oceny przyszłej finansowej sytuacji gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji gospodarczej kraju.

Czytaj więcej

10 tysięcy sklepów i 10 producentów korzysta z M/platform

Wielkie promocje dotychczas były dostępne tylko w dużych sieciach handlowych, które korzystając ze skali, mogły negocjować je bezpośrednio z producentami. Tradycyjne, małe sklepy takich możliwości nie miały, ale sytuacja ulega teraz zmianie dzięki nowoczesnej technologii. Do cyfrowej platformy usług M/platform dołączyło już 10 tysięcy sklepów i 10 producentów.

Czytaj więcej

Kolarze na start wielkie otwarcie Milko Mazury MTB

01.07.2020

Milko Mazury MTB 2020 to największa impreza kolarska w Polsce północno-wschodniej. Wyścigi organizowane są od 2016 roku i na stałe wpisały się już do kalendarza najważniejszych kolarskich wydarzeń sportowych na Warmii i Mazurach. Marka Milko jest ich sponsorem tytularnym, a SM Mlekpol sponsorem strategicznym Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim MTB XCO / XCR, które odbywają się w ramach cyklu.

Czytaj więcej

Rolnictwo ekologiczne zagrożenie czy szansa?

01.07.2020

Nie milkną echa dotyczące ogłoszonych przez KE i przyjętych w UE strategii „Od pola do stołu” i „Strategii na rzecz bioróżnorodności”. Oprócz konieczności ograniczenia używania chemicznych środków ochrony roślin najczęściej komentowanym postulatem jest zapis o tym, że rolnictwo ekologiczne ma stanowić aż czwartą część unijnych upraw. Czy słuszne są obawy związane z tą zmianą, czy może jednak powinniśmy potraktować ją jako wyzwanie i szansę do wykorzystania?

Czytaj więcej

Od 1 lipca jedna inspekcja kontrolująca jakość żywności w obrocie i handlu

01.07.2020

Od 1 lipca 2020 r. kontrole żywności w sklepach przejmuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno– Spożywczych. Dzięki połączeniu zadań dwóch inspekcji, nadzorem nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych zajmie się jedna instytucja – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Od jutra przejmie ona zadania Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych i zajmie się kompleksowo kontrolą jakości żywności w obrocie i handlu.

Czytaj więcej

W pandemii generujemy więcej śmieci. Segregacja i recykling ważniejsze niż kiedykolwiek

01.07.2020

Ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów każdego roku trafia do mórz i oceanów. Tymczasem z powodu pandemii COVID-19 i społecznej izolacji ilość śmieci – w tym z tworzyw sztucznych – produkowanych przez gospodarstwa domowe ostatnio znacznie się zwiększyła. To sprawia, że ryzyko dalszego zanieczyszczenia środowiska też jest wyższe. Właściwe segregowanie odpadów jest więc w obecnej sytuacji szczególnie istotne. Na kwestię odpowiedniego gospodarowania odpadami w taki sposób, żeby plastik mógł zostać przetworzony i nie przedostał się do otoczenia, zwraca uwagę Procter & Gamble – jeden z największych producentów artykułów codziennego użytku.

Czytaj więcej

Kraj pochodzenia UOKiK sprawdził kto oszukuje konsumentów?

01.07.2020

Kraj pochodzenia był błędnie oznaczony lub nie było o nim informacji w co dziesiątej partii warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową
Największy odsetek takich nieprawidłowości wystąpił w supermarketach Delikatesy Centrum, E.Leclerc, Intermarche, Lewiatan i Lidl oraz w sklepach niesieciowych.Od jutra kontrole żywności w sklepach przejmuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Czytaj więcej

Zakupy w sieci biją rekordy popularności. Co czwarty internauta robiłby je częściej, gdyby miał do wyboru więcej opcji dostawy

01.07.2020

Zakupy online robimy częściej niż przed pandemią. Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Gemius, już 73% internautów kupuje w sieci, czyli o 11 pkt% więcej niż rok temu, przede wszystkim w polskich e-sklepach. Do takiej formy zakupów zachęcają całodobowa dostępność i wygoda, a najbardziej pożądaną formą dostarczenia paczek jest dostawa kurierem do domu lub firmy. To właśnie szeroka opcja wyboru dostawy, jej cena i jakość są przez internautów wymieniane wśród najbardziej motywujących czynników do zakupów internetowychkomentują eksperci od e-commerce.

 

Czytaj więcej

Produktów spożywczych nie trzeba dezynfekować

01.07.2020

Przedmiotów przyniesionych z zewnątrz, np. zakupów, nie trzeba poddawać "kwarantannie". Produkty spożywcze można umyć, jeśli nie znajdowały się w opakowaniu, jednak nie trzeba ich dezynfekować – mówili eksperci z WUM na konferencji prasowej dotyczącej higieny.

Czytaj więcej

Eksport nabiału z Polski nieznacznie spadł w okresie I-IV 2020 r.

30.06.2020

W pierwszych czterech miesiącach br. przychody z eksportu produktów mlecznych uzyskane przez krajową branżę mleczarską kształtowały się na poziomie niższym niż rok wcześniej. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w okresie styczeń-kwiecień 2020 r. wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła 780 mln euro (3,37 mld zł) i była o 1% niższa niż przed rokiem. Jednocześnie na import tego asortymentu wydatkowano 353 mln euro (1,52 mld zł), o 1,5% mniej.

Czytaj więcej

Promocje jogurtów i twarogu w gazetkach handlowych

30.06.2020

Trend na zdrowe odżywianie wciąż ma duży wpływ na marketing produktów spożywczych. Poszukiwania zdrowych towarów wiążą się nie tylko z pragnieniem utrzymania wagi i szczupłej sylwetki – konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, że każdy, nawet najmniejszy wybór w sklepie spożywczym, będzie miał wpływ na ich zdrowie – mówi Agnieszka Smarzewska z FOCUS Research International.

Czytaj więcej