75-lecie OSM w Grodzisku Mazowieckim

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim obchodzi Jubileusz 75 lat działalności. Z tej okazji 8 czerwca w Grodzisku Mazowieckim na terenie Parku im. Skarbków przy ul. Bartniaka odbędzie się festyn pt. „Święto Mleka i Serów na Mazowszu”. Wśród atrakcji przewidziane są m.in.: zabawy i animacje rodzinne, konkursy mleczne z nagrodami, symulator sztucznej krowy do dojenia, serowy pokaz kulinarny, koncert Andrzeja Cierniewskiego i potańcówka z zespołem Dekret.

(Informacja prasowa OSM Grodzisk Mazowiecki LATTEO)

Sertop z konkursem świątecznym

Tyski producent serków topionych organizuje kolejny konkurs, tym razem związany z Wielkanocą. Każdy, kto w dniach 11-22 kwietnia br. zamieści w komentarzu konkursowego postu na fanpage Masło Klarowane przepis na jego zdaniem najpyszniejsze, świąteczne danie z dodatkiem masła klarowanego, ma szansę wygrać jedną z 10 kamiennych tac. Regulamin dostępny jest na fanpage Masło Klarowane.

(Informacja prasowa SERTOP)

Nowość! Ser Mascarpone w ofercie Mlekpolu

Mlekpol rozszerza swoją ofertę produktową o ser Mascarpone. Nowy produkt dołączy do portfolio firmy już w drugiej połowie kwietnia. Powstaje on z naturalnej polskiej śmietanki najwyższej jakości, pochodzącej z mleka od krów karmionych paszami wolnymi od GMO.

Czytaj więcej

Wielkanocne nowości Mlekpolu!

Produkty mleczarskie wpisane są w polskie kuchenne tradycje Wielkanocy. Przygotowanie smacznych wypieków i potraw na świąteczny stół wymaga nie tylko umiejętności gotowania i sprawdzonych przepisów, ale również użycia naturalnych i zdrowych produktów, które można znaleźć w bogatej ofercie Spółdzielni Mleczarskiej z Grajewa.

Czytaj więcej

Wielkanoc kota Mleczysława

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Również kot Mleczysław wraz z Mleczną Kitą zaczęli już przygotowania do tego wyjątkowego czasu, a każdy wie, że to, co koty lubią najbardziej w przedświątecznej gorączce, to oczywiście malowanie pisanek. Jak nasi bohaterowie ozdobili swoje wielkanocne dzieła? W tym roku inspiracją stały się oczywiście mleko i produkty mleczne, a dokładniej witaminy i minerały w nich zawarte.

Czytaj więcej

Niewiele ponad jedna trzecia Polaków rozpoznaje poprawnie kody na jajach

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Święto, którego głównym atrybutem jest jajo, symbolizujące początek, wstęp do życia, odrodzenie. W okresie tym większość Polaków zjada więcej jaj niż ma to miejsce na co dzień. Ale czy Polacy wiedzą co kupują? Z badań IMAS Agri wynika, że tylko 40% Polaków w wieku 18-65 lat potrafi poprawnie rozpoznać kody znajdujące się na skorupkach.

Czytaj więcej

Konferencja PZPTS 14 maja w Warszawie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję „Co Europejska Strategia dla Tworzyw Sztucznych zmieni na Polskim rynku”. W hotelu Golden Tulip w Warszawie, 14 maja odbędzie się konferencja, której tematem przewodnim będzie dyskusja uczestników łańcucha wartości nad koniecznością i sposobami dostosowania się do nowych wyzwań związanych z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i roli w niej tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej

Prezes Mlekpolu rolnik powinien mieć jeszcze większe korzyści ze spółdzielni

15.04.2019

– Niewątpliwie spółdzielczość oczekuje wyrównania zasad funkcjonowania wobec spółek. Abyśmy nie byli nadmiernie okładani podatkami. Rolnik powinien korzystać nie tylko z prostej transakcji sprzedaży mleka do swojej spółdzielni, ale też z dywidendy, która nie powinna być – jak teraz – podwójnie opodatkowana. Także obrót wewnętrzny między spółdzielnią a jej członkiem-rolnikiem powinien być zwolniony z podatku dochodowego. Chodzi o pomoc w zaopatrzeniu gospodarstw, a to robimy, jak już wcześniej powiedziałem, w bardzo szerokim zakresie – zauważa Edmund Borawski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Czytaj więcej

Po 29 latach polskie mleczarnie pobiły rekord w skupie mleka

15.04.2019

2 kwietnia odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich podczas Europejskiego Forum Mleczarstwa w Cedzynie pod Kielcami. Posiedzenie otworzył przewodniczący rady Wojciech Wilamowski. Następnie prezes zarządu, Waldemar Broś, omówił aktualną sytuację na rynku mleka.

Czytaj więcej

Dotyczy marek własnych

15.04.2019

Przesyłamy Państwu pytania, które Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. otrzymał w piśmie od Krajowej Rady Spółdzielczej z prośbą o odpowiedź.

Czytaj więcej

Płatności w zakresie dobrostanu zwierząt

15.04.2019

Przepisy UE, określone w rozporządzeniu UE nr 1305/2013, przewidują możliwość wdrożenia przez Państwo Członkowskie, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020 (PROW 2014-2020), działania Dobrostan zwierząt finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Polska dotychczas nie wdrażała tego rodzaju wsparcia.

Czytaj więcej

Ustawa odorowa ma samych przeciwników. Głos w tej sprawie zabrała KRIR. PiS strzela sobie w kolano przed wyborami?

15.04.2019

Projekt ustawy przeciwdziałającej uciążliwości zapachowej, przygotowany przez Ministerstwo Środowiska, miałby wejść w życie 1 lipca 2019 roku. Resort środowiska tłumaczy swoje działanie koniecznością pogodzenia interesów rolników z mieszkańcami wsi, którzy nie hodują zwierząt, a którzy piszą skargi do ministerstwa, narzekając na uciążliwe zapachy. Projekt zakłada sytuowanie nowych inwestycji, mogących powodować uciążliwość zapachową w odległości do 500 m od budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i obszarów chronionych. Ustawa dotknie gospodarzy, którzy mają produkcję powyżej 210 DJP. Wówczas odległość od zabudowań będzie rosła w zależności od ilości posiadanych zwierząt. Jedno zwierzę ponad 210 DJP to kolejny metr koniecznej odległości, jednak regulacja ma obowiązywać do 500 metrów od zabudowań.

Czytaj więcej

MRiRW nt. kredytów na wznowienie produkcji

15.04.2019

W odpowiedzi na korespondencję Zarządu KRIR w sprawie dodatkowego limitu środków na preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że aktualnie prowadzone są działania mające na celu zmianę planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2019 rok. w zakresie zwiększenia środków na dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji oraz odtworzenie środków trwałych w przypadku wystąpienia szkód.

Czytaj więcej

Ważne dla rolników produkujących metodami ekologicznymi

15.04.2019

W związku z napływającymi informacjami, dotyczącymi wprowadzania do obrotu pasz konwencjonalnych oznakowanych terminami tj. „bio” i „eko” lub innymi terminami mogącymi wprowadzać w błąd poprzez sugerowanie, że odnoszą się do ekologicznej metody produkcji, producentów poszukujących pasz do produkcji ekologicznej, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych informuje, że przy zakupie pasz jak i innych surowców należy zwracać szczególną uwagę na to czy są to produkty ekologiczne lub czy mogą być stosowane w rolnictwie ekologicznym.

Czytaj więcej

Sertop smakuje studentom

Tyski producent serków topionych zakończył miesięczną akcję promocyjną w Pantograf Cafe, przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Łącznie rozdano 200 porcji zupy meksykańskiej, sałatki oraz zupy serowej z grzankami z dodatkiem serka topionego.

Czytaj więcej

Przepisy UE nie pozwalają nazywać mlekiem naszego produktu bez laktozy

13.04.2019

– Proces technologiczny Piątnicy wykorzystuje specjalistyczne filtry, które mechanicznie redukują zawartość laktozy w mleku. Dzięki temu nasz produkt zachowuje smak i barwę oraz wartości odżywcze zwykłego mleka. Niestety, unijne regulacje prawne nie pozwalają w przypadku zastosowania takiej technologii redukcji laktozy na używanie nazwy „mleko” – tłumaczy Łukasz Kalinowski, wiceprezes OSM Piątnica.

Czytaj więcej

ARiMR inwestuje w IT

12.04.2019

Agencja ogłosi przetargi na usługi związane z cyberbezpieczeństwem o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Chce też więcej robić we własnym zakresie, żeby zwiększyć oszczędności – pisze Puls Biznesu.

Czytaj więcej

Konsekwencje Brexitu

12.04.2019

11 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na temat konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Sytuacja na światowym rynku mleka jest dobra, tylko pogoda może zepsuć

11.04.2019

Sytuacja na rynku nabiału w I kwartale 2019 roku w Unii Europejskiej w większości produktów była i nadal jest stabilna. Ilość skupionego mleka w UE, jak również cena skupu w 2019 roku, ulegały tylko niewielkim wahaniom i nie ma żadnych przesłanek, żeby w najbliższym czasie to się zmieniło, ponieważ ceny płacone rolnikom za mleko są zadowalające – powiedziała Małgorzata Wysocka, członek zarządu, Polish Dairy Sp. z o.o.

Czytaj więcej

KE nie zgodziła się na wypłatę zaliczek dla gospodarstw objętych kontrolą

11.04.2019

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, resort rolnictwa poinformował, że na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ardanowskiego, w związku z wystąpieniem w 2018 roku w Polsce niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności długotrwałej suszy, Komisja Europejska wydała decyzję przewidującą zwiększenie dopuszczalnego poziomu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 rok z 50 do 70%.

Czytaj więcej

Zmiany w przepisach o znakowaniu żywności

11.04.2019

Na poziomie krajowym trwają prace dotyczące harmonizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 roku w sprawie dodawania substancji wzbogacających do żywności z unijnym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 – mówi Monika Piotrkowska, aplikant radcowski w kancelarii Czyżewscy, świadczącej usługi doradztwa prawnego w szczególności na rzecz podmiotów działających na rynku farmaceutycznym, medycznym oraz FMCG.

Czytaj więcej

Koszyk cen: Wielkanoc 2019 nie zrujnuje naszych kieszeni

11.04.2019

Jak wynika z monitoringu cen dlahandlu.pl, w czasie tegorocznej Wielkanocy więcej niż rok temu wydamy na pieczywo i ziemniaki, mniej natomiast na jaja, masło czy cytryny. Na przestrzeni ostatniego roku dyskonty mocniej zaatakowały pozycję hipermarketów i dzielą pozycję lidera z największymi formatami. Warto przy okazji zauważyć, że Auchan, Biedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour oferują niemal identyczny poziom cen przy zakupach 50 podstawowych produktów FMCG (ok. 250 zł).

Czytaj więcej