Brązowy Medal dla Jogusia waniliowego

Podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego 2020 w Lublinie odbyła się uroczysta Gala wręczenia medali kulinarnego Konkursu Sera GOOD CHEESE 2020. Konkurs GOOD CHEESE dedykowany jest producentom, którzy komercyjnie oferują ser na polskim rynku. Sery oceniają profesjonaliści: kucharze i szefowie kuchni. W tym roku do konkursu zaproszono również dzieci aby i one mogły wskazać swoje ulubione produkty a zarazem propagować zdrowe odżywianie. Konkurs Smakuje Dzieciom gdzie to one były jurorami odbył się w pięciu kategoriach:

Czytaj więcej

Trzy medale dla OSM WART-MILK

Konkurs Good Chees to konkurs dedykowany producentom, którzy oferują swoje sery na polskim rynku. Ocena ekspercka serów w tym roku odbyła się w Warszawie w Restauracji MoonoSfera w dniu 20 sierpnia. Sery oceniane są przez szefów kuchni pod patronatem Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników w Warszawie. Przy ocenie brane pod uwagę sa walory smakowe oraz ogólne wrażenie zgłoszonego sera w danej kategorii. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie medali odbyło się podczas uroczystej Gali Polskiego Kongresu Serowarskiego w dniu 21 września 2020r. w Lublinie.

Czytaj więcej

Najmłodsi pokochali smaki Mlekpolu, który zdobywa trzy złote medale w konkursie Smakuje Dzieciom 2020

Za nami tegoroczna edycja konkursu Smakuje Dzieciom, w którym Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol zdobyła złote medale w aż trzech z pięciu kategorii. Zwycięzcami okazali się: mleko czekoladowe Łaciate, jogurt pitny Milko FUN truskawka-kiwi oraz mleko Łaciate Junior 3,8%. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas gali Polskiego Kongresu Serowarskiego 2020, która odbyła się 21 września w Lublinie.

Czytaj więcej

Hochland Polska w szczytnym celu mobilizuje pracowników do aktywności fizycznej

W ramach sportowo-charytatywnego wyzwania Hochland Challenge pracownicy Hochland Polska pomagają potrzebującym poprzez zaangażowanie sportowe. Tegoroczna edycja wydarzenia cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a założony pierwotnie cel został ponad dwukrotnie przekroczony. Dzięki temu firma przekaże na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bon o wartości 10 tys. zł. To nie jedyny benefit wynikający z Hochland Challenge – w wyniku rezygnacji pracowników z przemieszczania się samochodami na poczet aktywności fizycznej nie wyemitowali oni ponad 10 ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Czytaj więcej

Konsumenci szukają tych znaków

„Bez GMO" oraz „Wyprodukowano bez stosowania GMO" – takich oznaczeń na produktach spożywczych szukają osoby, którym zależy na tym, by kupowana żywność przede wszystkim była bezpieczna. Warto wiedzieć, że są grupy produktów, które nie mogą zostać oznaczone znakiem „Bez GMO" – np. puszka zielonego groszku czy butelka oleju słonecznikowego.

Czytaj więcej

Auchan Retail Polska na targach Zero Waste Gotuję, nie marnuję z Sylwią Majcher i Auchan

Auchan Retail Polska zostało partnerem Śniadania zero waste – live cooking, które odbędzie się podczas Targów Zero Waste Warszawa 2020, w niedzielę 27 września, o godz. 11.00, w Hali Gwardii. Pokaz gotowania poprowadzi Sylwia Majcher, dziennikarka i autorka popularnych poradników i bestsellerowej książki Gotuję, nie marnuję. Obecność firmy na targach po raz kolejny potwierdza zaangażowanie Auchan w ogólnopolskie działania w obszarze zero waste.

Czytaj więcej

Dalszy wzrost cen masła

25.09.2020

W zakładach mleczarskich monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 7–13.09.2020 r. za masło w blokach średnio uzyskiwano 14,72 zł/kg, o 2% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 3% więcej niż miesiąc wcześniej.

Czytaj więcej

Mlekpol: Ten rok bardzo różni się od naszych planów i założeń

25.09.2020

Epidemia i związane z nią obostrzenia wpłynęły przede wszystkim na zachowania konsumenta oraz docenienie takich wartości jak zdrowie czy bezpieczeństwo własne i bliskich. W początkowym okresie Polacy gromadzili żywność, zwłaszcza tę z długim terminem przydatności do spożycia – powiedziała serwisowi porttalspożywczy.pl Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol.

Czytaj więcej

Pomoc krajowa dla producentów rolnych

25.09.2020

Od dnia 13.08.2020 r. wnioski mogą składać producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID-19 i którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki finansowe zeszłorocznej suszy, huraganu, gradu, ulewy, wiosennych przymrozków i powodzi, a ich wnioski o pomoc złożone w 2019 r. w związku z wystąpieniem tych niekorzystnych zjawisk, nie zostały rozpatrzone.

Czytaj więcej

Obłudne nazewnictwo?

24.09.2020

Z roku na rok wybór roślinnych substytutów mięsa i mleka jest coraz szerszy, a nowe produkty bardziej przypominać mają pierwowzory. Jest to widoczne szczególnie w przypadku substytutów mięsa, gdzie faktura, konsystencja, a na nawet forma w jakiej trafiają do sprzedaży starają się naśladować powszechnie znane produkty mięsne. Problematyczne są jednak nazwy nowych produktów - o „bezmięsne mięso”, czy „roślinny ser” prowadzone są coraz silniejsze spory.

Czytaj więcej

Nie będzie zmian w "Wsparciu inwestycji..."

24.09.2020

Program "Wsparcie inwestycjiw odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" bez zmian.
W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 27 lipca 2020 r. o zmianę zasad przyznawania pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, tak aby pomoc mogła być udzielana na odtworzenie środków trwałych w gospodarstwie, bez konieczności wykazywania strat w produkcji rolnej, MRiRW przesłało następujące informacje.

Czytaj więcej

Susza rolnicza wciąż w 9 województwach

24.09.2020

Od 11 lipca do 10 września br. średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, poprawiła się o 23 mm, osiągając poziom –56 mm, wskazuje IUNG-PIB.

Czytaj więcej

Polski Kongres Serowarski

W dniach 21-23 września br. W Lublinie odbył się Polski Kongres Serowarski połączony z rozdaniem nagród finalistom konkursów: Smakuje dzieciom, Mleczne laury, Krok do sukcesu i Good Cheese 2020. Pełna relacja już wkrótce.

(nowypm.pl)

Sery na medal

Polski Kongres Serowarski przeszedł do historii, ale pozostały medale i radość z otrzymania tak zaszczytnych miejsc. Skarby Serowara oraz Ser Mleczny Serenada od Spółdzielczej Mleczarni Spomlek stanęły na wysokim podium w Kulinarnym Konkursie Sera.

Czytaj więcej

SM Mlekpol zdobywa trzy medale w Kulinarnym Konkursie Sera Good Cheese 2020

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol otrzymała trzy medale w finale Konkursu Good Cheese, który odbył się 21 września 2020 w Lublinie podczas uroczystej Gali Polskiego Kongresu Serowarskiego. Mlekpol zdobył złoty medal za waniliowy serek homogenizowany Rolmlecz, srebrny za serek śmietankowy Łaciaty z kurkami i brązowy za ser Edam w plastrach 100 g. To wyróżnienia, które potwierdzają wysoką jakość produktów, które powstają ze świeżego, polskiego mleka, w zgodzie z tradycją i sprawdzoną recepturą.

Czytaj więcej

Konkurs Good Cheese 2020

Konkurs Good Cheese to niezależna ocena polskich serów przez przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Szefowie kuchni oceniają zgłoszone produkty nie widząc ich opakowań oraz nie znając producentów. Liczy się tylko jakość produktu, jego smak i walory kulinarne. W tym roku ocena serów odbyła się w warszawskiej restauracji MoonSfera. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce podczas gali Polskiego Kongresu Serowarskiego.

Czytaj więcej

MLEKOVITA jako pierwsza w branży uruchamia własny sklep internetowy www.sba.com.pl z produktami wysokobiałkowymi

Grupa MLEKOVITA, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów lubiących aktywność fizyczną, otworzyła sklep internetowy, w którym można zaopatrzyć się w produkty bogate w białko. Działa on pod adresem www.sba.com.pl, a jego nazwa pochodzi od linii produktów Super Body Active. Dla klientów e-sklepu firma przygotowała atrakcyjne pakiety promocyjne, a także program lojalnościowy. Przyznawane za zamówienie punkty można zamieniać na vouchery i opłacać przy ich pomocy kolejne zakupy.

Czytaj więcej

Zalety odroczonych płatności. Nowy trend wśród konsumentów

Zakupy na raty wciąż cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Z tego rozwiązania finansowego nie korzystają jednak wyłącznie osoby o niskich zarobkach, ale także te, które mogą zapłacić za produkt gotówką, lecz z różnych przyczyn nie decydują się taki krok. Jest to często bardzo indywidualna kwestia uzależniona od sposobu zarządzania swoim osobistym portfelem. Trendem, będącym alternatywą dla tradycyjnych metod realizacji zakupów, są odroczone płatności, które niezależnie od posiadanych środków, pozwalają nabywać towary niemal od ręki.

Czytaj więcej

KE debatowała z organizacjami rolniczymi o przyszłości rolnictwa w Europie

23.09.2020

W dniach 16 i 17 września miały miejsce posiedzenia Prezydium COGECA, a także wspólne Copa i Cogeca poświęcone m. in. sprawom nowych ram finansowych Wspólnej Polityki Rolnej, wystąpieniu Przewodniczącej Ursuli von der Leyen oraz Zielonemu Ładowi. W spotkaniach uczestniczyli m. in. Lukas Visek członek gabinetu wykonawczego Fransa Timmermansa oraz Volfgang Butcher, dyrektor generalny DG Agri. Przypomnijmy, że obecnie Polska posiada tylko jednego przedstawiciela w Prezydencji i jest to Agnieszka Maliszewska, pierwsza wiceprezydent COGECA.

Czytaj więcej

Mlekovita inwestuje 100 mln w trudnych pandemicznych czasach

23.09.2020

Bez względu na sytuację pandemiczną Mlekovita nie zwalnia tempa. Mleczarski koncern, firma o międzynarodowym zasięgu, którą tworzą własne komplementarne podmioty, na co dzień ściśle ze sobą współpracujące: 20 zakładów produkcyjnych, 32 hurtownie, 135 sklepów firmowych Mlekovitka i sklep internetowy sba.com.pl, dba o swój nieustanny rozwój, m.in. inwestując w infrastrukturę techniczną i technologiczną.

Czytaj więcej

Ceny zbytu artykułów mleczarskich

22.09.2020

W zakładach mleczarskich monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 31.08-6.09.2020 r. za masło w blokach średnio uzyskiwano 14,38 zł/kg, o 2,3% mniej niż w poprzednim tygodniu i o 1,9% mniej niż miesiąc wcześniej.

Czytaj więcej

Największa susza w Wielkopolsce

22.09.2020

Z ostatniego raportu przygotowanego przez ekspertów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że od 11 lipca do 10 września susza rolnicza występowała na terenie województw: wielkopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubuskiego, pomorskiego i lubelskiego.

Czytaj więcej

Austria: Eksport mleczarski i bilans handlu zagranicznego

21.09.2020

Coraz korzystniejszy jest bilans handlu zagranicznego wyrobami mleczarski pomimo koronawirusa. Austria odnotowała w pierwszej połowie roku wzrost eksportu o 4,3% i importu o 4,1%.To pozytywna sytuacja dla krajowego przemysłu mleczarskiego, ponieważ pokazuje, że pomimo trudności związanych z kryzysem koronawirusa nasze produkty wysokiej jakości rosną nie tylko w kraju, ale i za granicą – powiedział Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM),

Czytaj więcej

ARIMR: nabór wniosków o pomoc dla grup producenckich

21.09.2020

Ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w dniach od 19 października 2020 r. do 30 listopada 2020 r.

Czytaj więcej

Minister Ardanowski: ideologie, które kwestionują rolę rolnika. Mówią, że mleko to efekt gwałtu na krowach

21.09.2020

Są ideologie, które kwestionują rolę rolnictwa, rolę człowieka jako pana stworzenia, pracę rolników; to zagrożenie, z którym my, rolnicy, nie jesteśmy sobie w stanie poradzić – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas Dożynek Prezydenckich. Przypomniał, że tradycja Dożynek Prezydenckich jest tym czasem i miejscem szczególnego podziękowania rolnikom.

Czytaj więcej

Pandemia wpływa na rozwój produktów Hochland

Mijające miesiące postawiły sektor spożywczy w wyjątkowej sytuacji. Dla konsumenta w czasach kryzysowych bardzo ważne jest zaufanie do marki, do jakości produktu. Produktom dostępnym w ofercie Hochland Polacy ufają. Każdy kryzys to zawsze szansa dla tych, którzy się nie boją ryzyka.

Czytaj więcej

Maasdamer delikatnie słodki, owocowo-orzechowy młody ser żółty

Holenderski Maasdamer, choć powstał niespełna trzydzieści lat temu, zdobył już szerokie uznanie wśród miłośników serowych przysmaków na całym świecie. Tak szybko osiągniętą popularność zawdzięcza niewątpliwie swym walorom smakowym – delikatnym, owocowo-orzechowym nutom, jak również sprężystej konsystencji. Dzięki charakterystycznym, dużym dziurom, będzie doskonale prezentował się na desce serów. Znajdzie też zastosowanie w wielu oryginalnych przekąskach czy sałatkach, inspirując do odkrywania ciekawych kompozycji smaków.

Czytaj więcej

Nowa forma zdalnych zakupów. Jakie powinny być automaty na żywność?

Operatorzy automatów do odbioru przesyłek konsekwentnie szukają rozwiązań, które z perspektywy konsumentów będą jak najbardziej wygodne, wydajne i pozwolą zaoszczędzić jakże cenny czas. W natłoku codziennych obowiązków coraz trudniej wygospodarować chwilę na porządne zakupy, nie wspominając o obecności w domu podczas wizyty kuriera. Automaty na żywność muszą być nie tylko proste w obsłudze, ale przede wszystkim wytrzymałe i odpowiednio dostosowane do zakupów online.

Czytaj więcej

ZUS 20 września rusza z wyrównywaniem nadpłat składek

19.09.2020

Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września będą uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań – przypomina prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj więcej

Minister rolnictwa zawieszony w prawach członka PiS

18.09.2020

Jan K. Ardanowski zaprzepaścił swoją karierę - mówią nam politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali za kontrowersyjną nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. - Każdy, kto chce być mądrzejszy od prezesa wcześniej czy później przegra - dodają z przekąsem.

Czytaj więcej