III Polski Kongres Ekoinwestycji

21 lutego 2018 w Warszawie odbył się III Polski Kongres Ekoinwestycji zorganizowany przez firmę BIKOTech. Pełna relacja już wkrótce.

(nowypm.pl)

Spomlek otwiera kąciki zabaw dla dzieci

– Chcemy dzielić się radością i wspomagać zdrowy tryb życia. Zaczynamy od tych najmłodszych, bo to przecież oni są odpowiedzialni za naszą przyszłość. Stąd pomysł utworzenia kącików zabaw w instytucjach publicznych. Pierwsze otworzyliśmy w szpitalu i przychodni przyszpitalnej w Radzyniu Podlaskim i Parczewie – mówi Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy firmy Spomlek.

Czytaj więcej

Smog Free Project D. Roosegaarde’a uruchomiony w Polsce

21.02.2018

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości. Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem, pozwolą uwolnić miasta od smogu. Smog Free Project jest realizowany dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który chce zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz czystego powietrza.

Czytaj więcej

Kary mleczne powinny zapłacić mleczarnie, a nie rolnicy?

20.02.2018

W związku ze stabilizacją na tym rynku, Komisja Europejska nie przewiduje pomocy dla producentów mleka – podaje MRiRW i uznaje kwestię ewentualnej pomocy dla producentów mleka za zamkniętą. Tymczasem samorząd rolniczy wskazuje na zadłużenie rolników i fakt, że ponoszą oni kary za rozwój branży, którego beneficjentami są podmioty, czerpiące zyski z wyprodukowanego przez rolników mleka.

Czytaj więcej

KRUS informuje Upadek to nie przypadek

20.02.2018

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.
„Upadki osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. W 2017 roku Kasa wypłaciła 13 250 jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy, z czego około połowa (6653) dotyczyła „upadków osób”. W ich wyniku 12 rolników straciło życie.

Czytaj więcej

Wizyta w ZEA

20.02.2018

Sekretarz tanu Zbigniew Babalski, w dniach 17-20 lutego 2018 roku złożył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Czytaj więcej

Klaster stawia na fotowoltaikę

20.02.2018

Soliński Klaster Energii powstanie z inicjatywy PGE Energia Odnawialna, powiatu leskiego, gminy Solina i spółki Elbest. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 17 lutego w Przemyślu podczas 20 edycji konferencji „Europa Karpat”.

Czytaj więcej

W chłodnictwie robi się gorąco

20.02.2018

O rewolucji w branży chłodniczej rozmawiamy z Maurycym Szwajkajzerem, inżynierem chłodnictwa, właścicielem firmy projektowej i konsultingowej ENRECO, prelegentem Gastrosilesia na Food Show 2018.

Czytaj więcej

Rynek magazynowy w 2017 roku: popyt na poziomie 3,9 mln m2

20.02.2018

Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w ubiegłym roku 3,1 miliona m2, co przewyższa wynik z 2016 o prawie milion m2. Popyt brutto – uwzględniający również renegocjacje – przekroczył 3,9 miliona m2 – komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej JLL.

Czytaj więcej

Dobre mleko jest podstawą do dobrych produktów

19.02.2018

Wierzymy, że wysoka jakość mleka zaczyna się w gospodarstwach naszych dostawców, a prawdziwie wartościowe produkty mogą powstać tylko z wysokiej jakości składników – powiedział Marek Wojtyna, prezes Danone Sp. z o.o. oraz dyrektor rynku Polska i Kraje Bałtyckie.

Czytaj więcej

Na kolejnym ostrym zakręcie

19.02.2018

Do redakcji dzwonią zrozpaczeni rolnicy, przerażeni drastycznym spadkiem cen skupu mleka. Jeden z nich – bardzo duży dostawca – stwierdził wręcz: dla mnie cena skupu 1 zł i 40 groszy netto za litr proponowana przez mój zakład za styczniowe mleko, to prosta droga do katastrofy. A na dodatek, w marcu zapowiedziana jest kolejna obniżka.

Czytaj więcej

Po 2020 roku mniejsze środki z UE

19.02.2018

– Środki z kolejnego wieloletniego budżetu UE dla Polski będą mniejsze niż w obecnej perspektywie – oznajmił w Brukseli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego powiązanie funduszy z praworządnością jest niesłuszne i ma wątłe podstawy.

Czytaj więcej

Eksport polskiej żywności rośnie w tempie dwucyfrowym

19.02.2018

Promocja polskiej żywności na nowych rynkach i wsparcie dla eksportu to największe wyzwania, jakie czekają rolnictwo w 2018 roku – ocenia dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Eksport polskiej żywności rośnie w tempie dwucyfrowym. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby działania promocyjne były prowadzone w bardziej zintegrowany sposób. Problemami, z jakimi boryka się branża, są też choroba afrykańskiego pomoru świń i anomalie pogodowe. W ubiegłym roku straty szacowało się w miliardach złotych.

Czytaj więcej

Ruszył nabór wniosków o przyznanie pomocy na „Modernizacje gospodarstw rolnych”

19.02.2018

Od 19 lutego do 20 marca 2018 roku ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d”, związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. Wsparcie to finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020.

Czytaj więcej

Przewaga dyskontów i supermarketów będzie rosła

19.02.2018

Przewagą konkurencyjną – we wszystkich formatach sklepowych – jest wysoka jakość i duży udział w sprzedaży produktów świeżych oraz sposób prezentacji i wystrój sklepu – mówi Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu oraz członek Rad Nadzorczych w sieci „Piotr i Paweł”.

Czytaj więcej

Pracownicy stracą na zakazie handlu w niedziele

19.02.2018

– Część dużych sieci handlowych postawi na automatyzację i wysokie technologie, ale inne zaczną ograniczać koszty i prowadzić agresywną politykę promocyjną. Na zakazie handlu w niedziele stracą szeregowi pracownicy, których zakaz handlu w niedzielę miał chronić – informuje Money.pl.

Czytaj więcej

Ekspert o centrach handlowych: W 2018 roku podaż może wzrosnąć

19.02.2018

Pomimo spadku nowej podaży w stosunku do roku poprzedniego, w 2017 byliśmy świadkami kilku spektakularnych otwarć centrów handlowych – Galerii Północnej, Wroclavii, Skende Shopping w Lublinie i Serenady w Krakowie. W 2018 roku podaż może wzrosnąć, gdyż kolejne duże galerie mają zostać oddane do użytku – informuje Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Czytaj więcej

„Solidarność” chce walczyć ze sztuczkami sieci handlowych

17.02.2018

Solidarność będzie walczyć z pomysłami sieci handlowych na ominięcie zakazu handlu w niedziele. Jak dowiedział się money.pl, pomysłodawcy ustawy będą wnosić o nowelizację przepisów. Niedzielę chcą rozciągnąć od godziny 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek, by pracownicy nie musieli pracować po nocy.

Czytaj więcej

Spomlek śmielej współpracuje z HoReCa

16.02.2018

– Zaczynamy coraz śmielej współpracę z sektorem HoReCa. Nie jest to łatwe zadanie – chodzi głownie o opracowanie nieco innych kanałów komunikacji, bowiem zupełnie innymi prawami rządzi się sprzedaż detaliczna, którą udało nam się wypracować na bardzo wysokim poziomie – powiedział Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Czytaj więcej

OSM Łowicz przeprowadza rebranding opakowań

16.02.2018

Charakterystyczny kartonik w różowych barwach, udekorowany wizerunkiem roztańczonej łowiczanki – dawne opakowanie jedynej na rynku 15-procentowej ukwaszonej śmietany przechodzi do historii. Jako jedno z pierwszych w portfolio OSM Łowicz doświadczyło ono rewolucji wizerunkowej. W efekcie teraz jest nie tylko równie widoczne na sklepowej półce, ale także nowoczesne i bardzo funkcjonalne.

Czytaj więcej

Wizyta ministra rolnictwa Rumunii

16.02.2018

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi to główne tematy omawiane podczas czwartkowego spotkania bilateralnego ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea.

Czytaj więcej

Naukowcy przestrzegają, że produkty bez laktozy mogą zaszkodzić

15.02.2018

Oferowanie produktów mleczarskich bez laktozy to wykorzystywanie niewiedzy konsumentów. Na czym polega problem? Gdybyśmy założyli, że wszyscy będziemy konsumować wyłącznie produkty bez laktozy, to nasz enzym odpowiedzialny za jej trawienie rozleniwi się i przestanie być aktywny. W sensie ewolucyjnym uwstecznimy się – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl prof. Włodzimierz Bednarski z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Czytaj więcej

Rusza Agro Akademia Banku BGŻ BNP Paribas

15.02.2018

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz trzeci organizuje spotkania z cyklu Agro Akademia, wychodząc w ten sposób do rolników z wiedzą przydatną w prowadzeniu gospodarstwa. Zaproszenie do udziału kierowane jest zarówno do dotychczasowych, jak i potencjalnych klientów Banku z sektora agro. Najbliższa Agro Akademia odbędzie się 15 lutego br. w Pałacu w Krotoszycach (woj. dolnośląskie). W tegorocznej edycji przewidzianych jest 7 spotkań, ostatnie zaplanowano na połowę marca.

Czytaj więcej

Rolnik jak strażak?

15.02.2018

Co może mieć wspólnego rolnik ze strażakiem? Nie od dziś wiemy, że zawód rolnika jest ekstremalnie wymagający i musi być on gotowy do pracy często w każdej chwili. Podobnie jest z jego flotą maszyn, która musi być przygotowana nawet na szybkie i najbardziej ekstremalne akcje w polu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przez producentów staje się to dzisiaj coraz łatwiejsze.

Czytaj więcej

Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca

15.02.2018

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się 15 bm. z przedstawicielami organizacji rolników, samorządu rolniczego i związków zawodowych rolników indywidualnych – członków Copa-Cogeca. W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

Czytaj więcej

Wzrost cen żywności nieco wyhamował

15.02.2018

Wzrost cen żywności w styczniu tego roku nieco wyhamował, ale tylko w stosunku do ostatniego kwartału 2017 roku – informuje w czwartkowym komunikacie Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Koszyk cen: Supermarkety zwiększają dystans wobec liderów cenowych

15.02.2018

Jak wynika z monitoringów Koszyka cen dlahandlu.pl, w ostatnich dwóch latach supermarkety były w stanie nawiązywać w pełni konkurencyjną walkę cenową z dyskontami i hipermarketami, oferując podstawowe produkty w zbliżonych cenach. Teraz dystans między supermarketami, które oferują 50 produktów za ok. 280-290 zł wyraźnie się zwiększa wobec dyskontów, które oferują podobne zakupy w cenie 255-265 zł, czy liderów cenowych w segmencie hipermarketowym (245-260 zł). Dotrzymywanie kroku jest coraz trudniejsze przez rosnący rozdźwięk w sile zakupowej największych graczy i supermarketów.

Czytaj więcej

Mniej nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w 2017 roku

15.02.2018

W 2017 roku na polski rynek trafiło 360 tys. m2 nowoczesnej powierzchni centrów handlowych, o 15% mniej niż rok wcześniej. Większość nowej podaży (66%) powstała w ośmiu największych aglomeracjach. Tym samym na koniec 2017 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce przekroczyły 11,5 mln m2 – podaje Colliers International.

Czytaj więcej

Wzrost skupu mleka

14.02.2018

Notowana w 2017 roku poprawa rentowności produkcji mleka zachęcała producentów do utrzymywania dostaw surowca do skupu na poziomie sporo większym niż rok wcześniej.

 

Czytaj więcej

Współpraca z sieciami handlowymi z perspektywy importera nabiału

14.02.2018

Współpraca z sieciami handlowymi jest zwykle trudniejsza dla każdego importera niż dla lokalnego producenta, szczególnie dla nas, ponieważ jesteśmy nową marką na rynku. Oczywiste jest też to, że wielu konsumentów preferuje produkty krajowe od produktów importowanych. Udało nam się jednak nawiązać dobre kontakty i współpracę z polskimi sprzedawcami, co naprawdę doceniamy – powiedział Lev Rubinstein, odpowiedzialny za eksport produktów Valio na rynek Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej