SERTOP. Gramy Fair Play

22 listopada 2019 roku podczas uroczystej gali programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” tyski producent serków topionych kolejny raz otrzymał certyfikat, nagradzający firmy działające zgodnie z zasadami etyki.

Czytaj więcej

ALIMA z certyfikatem IFS Food

Alima-Milk Sp. z o.o. – jedna z proszkowni ALIMA-GROUP przeszła pozytywnie audyt przeprowadzony przez akredytowaną jednostkę DQS CFS GmbH i otrzymała certyfikat IFS Food (wersja 6.1, listopad 2017).

Czytaj więcej

Fundacja ProKarton przyznała wyróżnienia Instalacjom Komunalnym, które wysortowują najwięcej kartonów po mleku i sokach

Fundacja ProKarton, zajmująca się promocją recyklingu kartonów po mleku i sokach, przyznała wyróżnienia dla Instalacji Komunalnych, które wybierają największe ilości kartonów po napojach w Polsce. Celem projektu jest docenienie tych sortowni, które realnie przyczyniają się do wzrostu stopy recyklingu kartonów po napojach, a co za tym idzie wzrostu poziomu surowca wtórnego, który jest odzyskiwany z tego rodzaju odpadów opakowaniowych. W trzech papierniach w Polsce odzyskuje się z kartoników dobrej jakości celulozę, z której powstaje tektura falista oraz papiery higieniczne.

Czytaj więcej

IX edycja Złotego Medalu Chemii rozstrzygnięta!

W tym roku Złoty Medal Chemii powędrował do Macieja Piejko z Wydziału Chemii, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzca poza symbolicznym odznaczeniem otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Konkurs jest organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont, która jest również fundatorem nagród.

Czytaj więcej

Danone podsumowuje efekty pierwszej wspólnej kampanii wizerunkowej

03.12.2019

Grupa spółek Danone podsumowuje efekty pierwszej wspólnej kampanii wizerunkowej, której celem było zaprezentowanie kultury organizacyjnej firmy oraz wartości bliskich jej pracownikom. To właśnie ich autentyczne historie i osobiste wypowiedzi zostały przedstawione w spotach, które stanowiły fundament kampanii. Nagrania emitowane były w internecie, w tym w mediach społecznościowych, gdzie osiągnęły ponad 3 mln wyświetleń. Kampania „Nasz Danone jest dla Ciebie” realizowana była od 17 września do 7 listopada br.

Czytaj więcej

Producenci i przetwórcy mleka poszukują nowych rynków zbytu w Azji, Afryce i Ameryce Południowej

03.12.2019

Niemal jedna trzecia wyprodukowanego nad Wisłą mleka i jego przetworów trafia poza granice Polski. W większości do Unii Europejskiej, zwłaszcza do Niemiec, jednak producenci poszukują nowych rynków zbytu w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. O ile w ubiegłym roku wysokie ceny masła spowodowały wzrost eksportu tego tłuszczu, o tyle w 2019 roku korzystne dla przetwórców okazują się ceny odtłuszczonego mleka w proszku. Jednak nawet duże zakłady potrzebują rządowego wsparcia promocyjnego na rynkach eksportowych.

Czytaj więcej

Pesymistyczne nastroje branży rolniczej

03.12.2019

Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych na temat nastrojów w branży rolniczej wskazują, że dominują pesymistyczne oczekiwania, co świadczy o tym, że przedsiębiorcy są pełni obaw co do przyszłej koniunktury i wyników sprzedaży w roku 2019.

Czytaj więcej

Senior i junior najmniej pożądani współpracownicy w 2020

03.12.2019

Osoby bez doświadczenia w danym zawodzie i obcokrajowcy to dwie grupy pracowników, z którymi najchętniej są gotowi współpracować Polacy. Nasi rodacy mają świadomość ewolucji zachodzącej na rynku pracy, wiedzą też, że przełożeni coraz częściej oczekują od nich otwartości na zmiany. Nie ze wszystkimi jednak są gotowi równie chętnie realizować obowiązki służbowe.

Czytaj więcej

Zakupy krótkodystansowe

03.12.2019

Często i raczej niedaleko. Najnowsze badania wskazują, że polscy konsumenci zamiast kupowania na zapas, preferują regularne i krótkie wizyty w sklepach osiedlowych. Znacząco wyróżnia ich to od mieszkańców innych europejskich krajów oraz wpływa na oblicze handlu w Polsce.

Czytaj więcej

Rosja ogranicza import produktów mlecznych

02.12.2019

– Rosyjskie ministerstwo rolnictwa oczekuje dalszego wzrostu krajowej produkcji mleka w tym roku. Powinno to przyspieszyć wysiłki kraju na rzecz ograniczenia importu tego ważnego podstawowego pożywienia – powiedział rosyjski minister rolnictwa.

Czytaj więcej

Polskie rolnictwo przedsiębiorczością silne

02.12.2019

– Polska wieś rozwija się dzięki ludziom przedsiębiorczym. Jesteście liderami, jesteście elitą polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas Gali Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2019.
Minister podkreślił nierozerwalny związek pracy rolnika i przetwórstwa. – Nie można rolnictwa dzielić na część związaną z uprawą czy hodowlą i część związaną z przetwórstwem. To wszystko jest jednolite, to jest ciągłość. Jest to tak zwany łańcuch „od pola do stołu”, od producenta do konsumenta, to jest rolnictwo.
Jan Krzysztof Ardanowski pogratulował wszystkim laureatom, a także wyróżnionym honorową odznaką Zasłużony dla rolnictwa. Podkreślił symboliczne znaczenie zarówno medali, jak i szyszaków i szabel, czyli nagród przyznawanych w konkursie Agroprzedsiębiorca RP.

Czytaj więcej

Polska pozostanie wśród liderów Europy pod względem tempa wzrostu gospodarczego. Musi jednak inwestować w innowacje i poprawę klimatu

02.12.2019

– W przyszłym roku dalej będziemy się rozwijać w tempie o 2 pp. szybciej niż Niemcy czy Francja – prognozuje dr hab. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego. Jego zdaniem polska gospodarka jest na tyle konkurencyjna, że poradzi sobie ze światowym spowolnieniem. Proces doganiania państw zachodnich będzie kontynuowany, ale żeby wskoczyć na wyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego, musimy więcej środków przeznaczać na walkę ze zmianami klimatycznymi i innowacyjne, zaawansowane technologicznie projekty.

Czytaj więcej

Spotkanie z ekspertami KE

02.12.2019

Pod przewodnictwem podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego odbyło się 2 listopada spotkanie z ekspertami z Dyrekcji Generalnej Rolnictwo Komisji Europejskiej, które dotyczyło prac nad krajowym Planem Strategicznym WPR na lata 2021-2027.

Czytaj więcej

Cogeca ma nowego przewodniczącego. Ramón Armengol będzie kierował organizacją europejskich spółdzielni rolniczych przez kolejne trzy lata

02.12.2019

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Organizacja europejskich spółdzielni rolniczych jednogłośnie wybrała w czwartek na swojego przewodniczącego Ramóna Armengola (Cooperativas Agro-alimentarias de España), zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem kadencji przez nową Komisję. Ramón Armengol zastąpi poprzedniego przewodniczącego ze Szwecji, Thomasa Magnussona (LRF).

Czytaj więcej

Edukacja kulinarna najmłodszych pomoże zrewolucjonizować system żywnościowy w Polsce. Konsumenci już dziś częściej chcą odżywiać się zdrowo i ekologicznie

02.12.2019

– System żywnościowy w Polsce i na świecie wymaga zmian na każdym etapie produkcji, dystrybucji i konsumpcji – podkreśla Grzegorz Łapanowski, prezes Fundacji Szkoła na Widelcu. Chodzi o to, by zarówno proces hodowli, produkcji, transportu żywności, jak i wybory konsumenckie uwzględniały walory zdrowotne i aspekty ekologiczne. Może w tym pomóc edukacja kulinarna, która będzie wyrabiać już wśród najmłodszych zdrowe i dobre nawyki żywieniowe. Z kolei rządzący w ramach polityki żywieniowej mogą promować ekologiczne rolnictwo i lokalne produkty, a ograniczać dostęp do używek czy żywności wysoko przetworzonej.

Czytaj więcej

Jak mieć pewność, że to, co jemy, jest bezpieczne?

02.12.2019

Wybór tego, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie – to oczywiste. Ten wybór zaczyna się już podczas zakupów. Czy możemy zaufać temu, co jest na sklepowych półkach i jakie zagrożenia „czyhają” w produktach spożywczych – rozmawiamy z Małgorzatą Krzepkowską, ekspertką firmy J.S. Hamilton, specjalizującej się m.in. w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych.

Czytaj więcej

Dlaczego bunt konsumencki w Polsce nie działa?

02.12.2019

Ciechan, Tiger, IKEA – Coraz częściej obecne na polskim rynku marki żywności lub sieci handlowe stają się przedmiotami bojkotu konsumenckiego. Siłę rażenia tego narzędzia podważa najnowszy raport prof. Dominiki Maison z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: Polacy w niewielkim stopniu są skłonni, aby buntować się czy bojkotować marki. Co gorsza, osoby, który jednak decydują na tego rodzaju działania, nie bardzo wiedzą przeciwko czemu protestują.

Czytaj więcej

MLEKO-EXPO 2019

W dniach 27-29 listopada 2019, w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, odbyły się targi branży mleczarskiej MLEKO-EXPO. Pełna relacja już wkrótce.

(nowypm.pl)

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w centrali Grupy MLEKOVITA

W środę 27 listopada br. prezydent RP Andrzej Duda odwiedził centralę Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Prezes firmy Dariusz Sapiński oprowadził gościa m.in. po Wydziale Serowni i zaprezentował szeroki asortyment produkowanych wyrobów, w tym wyprodukowany z okazji historycznej wizyty szlachetny ser Polski Prezydent oraz twarogi z uruchomionej w dniu wizyty nowej, nowoczesnej linii ciągłej do produkcji twarogów. Prezydent spotkał się także z pracownikami firmy.

Czytaj więcej

Dyrektor Polskiej Izby Mleka wiceprzewodniczącą COGECA

28 listopada w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Generalnego Komitetu Spółdzielni Rolniczych Unii Europejskiej COGECA, podczas którego został wybrany przewodniczący oraz sześciu wiceprzewodniczących organizacji. Jednym z nich została dyrektor Polskiej Izby Mleka, Agnieszka Maliszewska.

Czytaj więcej

Nabiał w sklepach małoformatowych

Najwięksi producenci mleka, śmietany, jogurtów, serków słodkich i homogenizowanych oraz mlecznych deserów zostali ocenieni przez analityków Grupy Eurocash pod kątem ich strategii wobec małopowierzchniowych sklepów detalicznych. Wyniki zostały przedstawione w ramach 3 edycji rankingu „Równi w Biznesie”.

Czytaj więcej

Jak Godło „Teraz Polska” działa na klientów

Godło „Teraz Polska” należy do najefektywniejszych znaków promocyjnych na Polskim rynku. Istnieje od 30 lat i przez ten czas nigdy nie zawiodło zaufania, które pokładają w nim krajowi konsumenci, rzetelnie wskazując najlepsze produkty, usługi i innowacje. Obecnie trwa nabór do jubileuszowej 30. edycji Konkursu „Teraz Polska” warto więc prześledzić podstawowe fakty statystyczne związane z oddziaływaniem Godła na klientów.

Czytaj więcej

Związkowcy oburzeni rządowym projektem zmian w zasiłku chorobowym. Ekspert: „Istnieją lepsze rozwiązania!”

Nadużycia z tytułu nieuczciwych zwolnień chorobowych sięgają w Polsce nawet 30% ogólnej liczby zwolnień lekarskich. Według Ministerstwa Finansów sposobem na pozbycie się patologii ma być m.in. wydłużenie tzw. okresu wyczekiwania, o czym poinformowano w odpowiedzi na interpelację poselską Joanny Muchy. Chodzi o okres, po którym ubezpieczony może korzystać ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli otrzymać zasiłek chorobowy. Ministerstwo proponuje, żeby od 2020 roku okres wyczekiwania wynosił 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo oraz 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie (np. osób samozatrudnionych). W tej chwili ten czas jest znacznie krótszy – 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy ubezpieczeniu dobrowolnym.

Czytaj więcej

Owocowe piątki nikogo nie wyleczą 5 rzeczy, których pracodawcy nie wiedzą o absencji chorobowej

Nierzadko pracodawcom wydaje się, że ograniczanie poziomu absencji chorobowej wśród załogi to proste zadanie, dające się zamknąć w kilku żelaznych, uniwersalnych zasadach. Żeby jednak działać skutecznie, należy umiejętnie połączyć mądre zarządzanie zespołem ze złożoną analizą matematyczną, podobną do tej, która w nominowanym do Oskara filmie Moneyball pozwoliła na osiągnięcie spektakularnych sukcesów sportowych.

Czytaj więcej

Produkcja serów zagrodowych

30.11.2019

Przetwarzanie mleka we własnym zakresie jest naturalnym rozwinięciem produkcji mleka. W wielu krajach Europy Zachodniej zagrodowa produkcja serów pozwala na zwiększenie dochodów rolników.

Czytaj więcej

Dostawcy mleka do SM Michowianka żądają zmian

30.11.2019

Niektórzy dostawcy Spółdzielni Mleczarskiej Michowianka są zaniepokojeni niejasną sytuacją swojej mleczarni. Uważają oni, że spółdzielnia z Michowa powinna być zarządzana lepiej niż dotychczas. Podjęta została próba przeprowadzenia zmian w zarządzie spółdzielni, ale na chwilę obecną trudno przewidzieć, z jakim skutkiem się ona zakończy. Zwolennicy zmiany zarządu uważają, że odejście niezadowolonych rolników ze spółdzielni nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż jest ona własnością członków, którzy powinni pozostać i doprowadzić do rozwiązania problemów.

Czytaj więcej

Biznes Forum Prezydencji Cogeca

29.11.2019

27 listopada 2019 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się Biznes Forum Prezydencji Cogeca, w którym udział wzięli Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz i Delegat Izby Rolniczej w Opolu, Zygmunt Gacek.

Czytaj więcej

W Black Friday chrońmy nasze dane i portfele

29.11.2019

Piątkowy Black Friday to żniwa dla handlowców, ale też cyberprzestępców – podkreślają eksperci związani z Krajowym Rejestrem Długów. Przestrzegają przed aplikacjami wykradającymi dane, fikcyjnymi e-sklepami czy pseudopromocjami, które mają uśpić naszą czujność.

Czytaj więcej

74 posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

28.11.2019

W dniach 25-26 listopada 2019 roku w Kazimierzu Dolnym miało miejsce 74 Posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, podczas którego przedstawiciele Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej, Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR) oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych i Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej dyskutowali m.in. na temat reformy WPR po 2020, wielostronnych umów handlowych i imporcie z Ukrainy oraz ASF.

Czytaj więcej

467 mln euro zostanie zwrócone europejskim rolnikom

28.11.2019

Zgodnie z opublikowanym 27 listopada rozporządzeniem Komisja Europejska zwróci europejskim rolnikom 467 milionów euro. Kwota ta pierwotnie odjęta została od budżetu na 2019 roku z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie dochodów rolników w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) i była przeznaczona na tegoroczną rezerwę na kryzys rolny.

Czytaj więcej