Nowy zakład POLMLEK w Lidzbarku Warmińskim

23 maja 2017 odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu POLMLEK-u w Lidzbarku Warmińskim. Zakład przerabiał będzie 3 miliony litrów serwatki na dobę, posiada innowacyjne technologie i standardy farmaceutyczne. Pełna relacja już wkrótce.

(nowtpm.pl)

MLEKOVITA Innowatorem Dekady

W dniu 22 maja 2017 roku został rozstrzygnięty jubileuszowy 10 finał rankingu Innowacje, organizowanego corocznie przez „Kurier Poranny” i Naczelną Organizację Techniczną w Białymstoku. Podczas uroczystego wręczenia nagród MLEKOVITA odebrała nagrodę Innowatora Dekady.

Czytaj więcej

Dwóch najważniejszych unijnych urzędników odpowiedzialnych za europejskie rolnictwo będzie gościć na XV FSM

Jerzy Plewa, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej po raz kolejny zaszczyci swoją obecnością Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. To obok komisarza Phila Hogana, drugi niezwykle ważny urzędnik odpowiedzialny za unijne rolnictwo, który będzie uczestniczył w konferencji 18-20 października br. w Serocku. Szef DG AGRI brał udział w XII i XIII edycji wydarzenia.

Czytaj więcej

Sertop w sałatkach Pantograf Cafe

Sertop, tyski producent serków topionych, ponownie zagości na terenie Politechniki Krakowskiej, prowadząc promocyjną kampanię wśród żaków. W dniach od 22 do 26 maja br. codziennie pierwsze 20 osób będzie miało okazję skosztować pysznego serka topionego „Złoty Ementaler”, kultowego produktu marki, istniejącego na rynku od ponad 50 lat.

Czytaj więcej

Dynamika wzrostu wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspiesza

23.05.2017

– Według wstępnych danych MF (za MRiRW) w I kw. 2017 roku wartość eksportu produktów mleczarskich wyniosła 460,3 mln euro i była aż o 36% wyższa niż analogicznym okresie 2016 roku. Wartość ta była tylko o 3,7% niższa od rekordowej w I kw. 2014 roku, a wyrażona w polskiej walucie nawet ją przewyższała – informuje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Czytaj więcej

Zniesienie ceł w handlu z Nową Zelandią mogłoby zaszkodzić polskiemu mleczarstwu

23.05.2017

– Nowa Zelandia produkuje najwięcej mleka na świecie po bardzo konkurencyjnych cenach, a w dodatku ich rolnictwo nie jest dotowane przez państwo. Gdyby podpisać umowę o wolnym handlu z Nową Zelandią i znieść bariery celne na mleko oraz jego przetwory, w szczególności mleko w proszku, to mielibyśmy poważny problem. Takiej konkurencji polskie mleczarnie mogłyby nie wytrzymać – mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Czytaj więcej

Powstała pierwsza platforma obrotu produktami mleczarskimi w Polsce

23.05.2017

Na rynku działa nowa, innowacyjna platforma dystrybucji dostępna dla polskich producentów z branży mleczarskiej. Polish Dairy umożliwia zawieranie transakcji na Global Dairy Trade i zapewnia efektywny pod względem kosztów dostęp do szerokiej gamy produktów masowych dla ponad 600 klientów z całego świata. Formuła internetowej giełdy jest przejrzysta, zapewnia możliwość zapoznania się z cenami referencyjnymi danego produktu, jest znacznie łatwiejsza w użyciu i obniża koszty transakcyjne.

Czytaj więcej

Cena mleka będzie wysoka i stabilna

23.05.2017

Cena skupu mleka w kwietniu 2017 roku według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 130,93 złotych za hektolitr, tj. 1,30 złotych za litr i była wyższa o 27,4% niż w kwietniu 2016 roku oraz o 0,4% niższa od ceny wypłaconej w marcu 2017 roku.

Czytaj więcej

Wzrost eksportu produktów mleczarskich z UE

23.05.2017

Według danych Komisji Europejskiej w I kw. 2017 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku, wzrósł eksport (poza UE) proszków mlecznych – mleka odtłuszczonego – o 7% do 190,5 tys. t, a mleka pełnego o 12% do 105,7 tys. t. Warto dodać, że w odniesieniu do OMP dobry był szczególnie marzec br., kiedy to poza granice UE udało się sprzedać o 32% więcej tego produktu niż w marcu 2016 roku.

Czytaj więcej

Nie chcą ujawnić wynagrodzeń

23.05.2017

Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Leszek Hądzlik, odmówił udzielenia odpowiedzi na pytania o wysokość wynagrodzeń, diet i innych świadczeń finansowych członków prezydium i dyrekcji Federacji. W długim wywodzie prezydent (a raczej prawnik, będący autorem tego tekstu) stara się wykazać, że żądana przez nas informacja nie jest informacją publiczną.

Czytaj więcej

PROW realizowany jest zgodnie z harmonogramem

23.05.2017

Pod koniec czerwca ruszy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych – zapowiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Poinformował, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

Czytaj więcej

Bakterie lubią wilgoć

23.05.2017

Jedną z głównych przyczyn występowania zapaleń wymienia w stadzie jest środowisko. Jeżeli zdiagnozujemy, który jego element zawodzi, to bez większych problemów poradzimy sobie ze schorzeniem.

Czytaj więcej

Spotkanie z ambasadorem Japonii

23.05.2017

Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski spotkał się dzisiaj z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Japonii w RP Shigeo Matsutomi. Było to pierwsze dwustronne spotkanie w resorcie rolnictwa od czasu złożenia przez Ambasadora listów uwierzytelniających w kwietniu 2016 roku.

Czytaj więcej

Szkolenia dla rolników

23.05.2017

Prawie 100 tys. rolników, domowników i osób zatrudnionych w rolnictwie będzie mogło w ciągu najbliższych dwóch lat skorzystać ze szkoleń, które przyczynią się do podniesienia ich wiedzy i umiejętności.

Czytaj więcej

Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

23.05.2017

Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb – takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.

Czytaj więcej

Polacy pokochali szklane opakowania

23.05.2017

Już 89% rodaków poleciłoby szklane opakowania, uważając, że to właśnie one są najlepszym wyborem dla zdrowia i środowiska. To o 4% więcej niż średnia ogólnoeuropejska odnotowana podczas niezależnego badania, zrealizowanego na zlecenie Friends of Glass w jedenastu krajach Starego Kontynentu.

Czytaj więcej

E-handel jest skazany na innowacje

23.05.2017

Sektor e-commerce jest skazany na innowacje. Wejście branży retail w e-commerce było prawdziwą, rewolucyjną innowacją w handlu zarówno detalicznym, jaki i hurtowym – mówi Andrzej Wojciechowicz, szef firmy doradczej FMCG Business Consulting.

Czytaj więcej

Millenialsi na zakupach co wpływa na ich decyzje?

23.05.2017

Kim są millenialsi? Według większości źródeł są to osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem. Okres ich dorastania i kształtowania się świadomości przypadł więc na przełom tysiącleci. W Polsce stanowią ok. 30% społeczeństwa. Jak podejmują decyzje zakupowe, czym się kierują wybierając konkretne produkty, jakie wartości są dla nich ważne i jak ich postawy rzutują na rynek spożywczy? – wyjaśnia Michał Maciejewski, strategy director w agencji Pitted Cherries.

Czytaj więcej

Automatyzacja zmieni oblicze handlu

23.05.2017

Automatyzacja wywróci rynek pracy do góry nogami. Jak wynika z raportu „Aktywni+ Przyszłość rynku pracy”, wykonawcy aż 40% zawodów mogą w ciągu najbliższych 25 lat zostać zastąpieni przez maszyny. Większa obecność robotów w znacznym stopniu wpłynie także na sam charakter pracy.

Czytaj więcej

Na zakazie handlu w niedziele stracą małe sklepy, sklepy przygraniczne i gastronomia

23.05.2017

Od momentu zgłoszenia obywatelskiego projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele, przygotowanych zostało wiele analiz ukazujących, które branże oraz pracownicy których grup zawodowych ucierpią najbardziej. Co ciekawe, również rząd w stanowisku z 22 marca wskazuje na szereg kolejnych, negatywnych konsekwencji ewentualnego wprowadzenia zakazu handlu – informuje Polska Rada Centrów Handlowych.

Czytaj więcej

Ceko chce zdobyć detaliczny rynek serów

22.05.2017

Ceko od lat opiera się głównie na mocnej pozycji w HoReCa oraz szeroko pojętym B2B, a te segmenty są bardzo wrażliwe na zmiany koniunktury i wahania cenowe na rynku mleka. Dlatego ważne było dla nas dobudowanie biznesu, który będzie bardziej stabilny i przewidywalny marżowo. Jednocześnie w segmencie serów dojrzewających dostrzegamy duży potencjał na wzrost – mówi Dariusz Zieliński, prezes Ceko sp. z o.o.

Czytaj więcej

UWM kształci kadry dla mleczarstwa wspólnie z Uniwersytetem w Offenburgu

22.05.2017

Katedra prowadzi stacjonarne studia drugiego stopnia we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Offenburgu. Są to 3-semestralne studia w języku angielskim, a ich absolwenci otrzymują dyplomy ukończenia studiów magisterskich w UWM w Olsztynie oraz dyplom ukończenia studiów magisterskich Uniwersytetu w Offenburgu. Nauczanie odbywa się częściowo w Olsztynie i w Offenburgu – mówi profesor Jan Limanowski z UWM.

Czytaj więcej

Firmy paszowe dostosowują się do oczekiwań mleczarń

22.05.2017

Kolejne polskie mleczarnie rozpoczęły produkcję mleka i produktów non GMO. Jest to odpowiedź na trend konsumencki i nowe wymagania sieci handlowych. Choć ustawa paszowa wchodzi w życie dopiero w 2019 roku, już dziś polscy hodowcy muszą przestawiać się na pasze bez komponentów modyfikowanych genetycznie, by sprostać wymaganiom mleczarń.

Czytaj więcej

SOT wdrożył system mobilny Infinite SFA

22.05.2017

Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (SOT) rozszerza współpracę ze spółką Infinite w zakresie automatyzacji działań sprzedaży. Niedawno zakończyło się wdrożenie systemu mobilnego Infinite SFA, który wspiera pracę przedstawicieli handlowych SOT na terenie całego kraju. Aplikacja mobilna jest kolejnym zaawansowanym narzędziem IT w firmie z Białegostoku, która od lat inwestuje w nowoczesne technologie dla handlu.

Czytaj więcej

Czy Brexit wymusi reorientację polskiego eksportu?

22.05.2017

Polscy rolnicy obawiają się, że Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mocno odbije się na zasobności ich portfeli. Wielka Brytania jest bowiem drugim, po Niemczech, rynkiem eksportowym dla polskiej żywności. Obawy te potwierdza najnowszy raport banku Crédit Agricole.

Czytaj więcej

Brexit może uderzyć w eksporterów

22.05.2017

Unia Europejska (UE) chce mówić o nowych relacjach biznesowych z Wielką Brytanią, dopiero gdy zostanie osiągnięty wyraźny postęp w sprawie warunków opuszczenia wspólnoty przez Brytyjczyków. Rozmowy mogą się przeciągnąć ze względu na wybory na Wyspach, zaplanowane na czerwiec. Zdaniem ekspertów, trzeba brać pod uwagę możliwość, że nie uda się wynegocjować umowy o wolnym handlu przed Brexitem.

Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej sięgają po polskie marki

22.05.2017

Już 7 na 10 badanych (w 2016 roku 6 na 10) przyznaje, że „polskość” marki zachęca ich do zakupu – wynika z raportu Open Research „Patriotyzm konsumencki Polaków 2017”. Artykuły spożywcze to, obok RTV/AGD, kategoria, gdzie najwięcej (68%) Polaków zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktu.

Czytaj więcej

Dairy Crest pogarsza przychody i poprawia zyski

21.05.2017

Mleczarnia z Irlandii nie miała ostatnio tak dobrych wyników jak obecnie. Rok kończący się 31 marca firma kończy zyskiem netto w wysokości 38,3 mln funtów (poprzednio było to 113 mln funtów straty). Przychody tymczasem spadły z 422,3 mln funtów do 416,6 mln funtów.

Czytaj więcej

Komunikat

Szanowni Państwo,

Z przykrością informujemy, że z końcem maja 2017 roku zostaną zawieszone publikacje raportów i analiz w ramach aktywności analityczno-doradczych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.

Czytaj więcej

Milkiland 7,5 mln w pierwszym kwartale w Polsce

20.05.2017

Ukraińska mleczarnia nie ma szczęścia w ostatnich latach i jest przykładem tego, co dzieje się z firmą w warunkach głębokiej recesji rynkowej i warunków prawie wojennych. Niestety pomimo dużych nadziei na powstrzymanie spadków na rynku ukraińskim spadek sprzedaży w pierwszym kwartale sięgnął 30% do zaledwie 6,1 mln euro.

Czytaj więcej