Konsumpcja produktów mleczarskich będzie rozwijać się szybciej niż spożycie mięsa

18.07.2017

W poprzedni poniedziałek (10.07) eksperci OECD-FAO w raporcie Agricultural Outlook 2017-2026 zaprezentowali najnowsze prognozy dla produktów rolno-spożywczych. Wg danych zawartych w raporcie, w latach 2018-2026 światowa dynamika wzrostu spożycia poszczególnych produktów mleczarskich będzie wyższa niż dynamika wzrostu spożycia najważniejszych gatunków mięsa – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

Czytaj więcej

Polmlek myśli o kolejnym pozamleczarskim biznesie

18.07.2017

Po zmianach w zarządzie Grupy Polmlek, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki w swojej kompetencji zostawili fuzje i przejęcia. – Rozmawiamy obecnie z dwoma dużymi zakładami, ale teraz nie jest najlepszy moment do przejęć, gdyż w okresie hossy na rynku, firmy są mniej zainteresowane zmianą właściciela – powiedział Andrzej Grabowski, współwłaściciel Grupy Polmlek.

Czytaj więcej

Ceny masła przestały rosnąć. To koniec drożyzny?

18.07.2017

Jak podaje ARR, początek lipca przyniósł zahamowanie wzrostowej tendencji na rynku masła. – Krajowe ceny zbytu trzymają się w okolicach 21 zł za kilogram, ale w pierwszym tygodniu lipca przestały iść w górę – komentuje Roman Przasnyski, główny analityk GERDA BROKER.

Czytaj więcej

Stawiają na ekologiczne rolnictwo

18.07.2017

BIOPOMORZE – to nazwa pierwszego w województwie pomorskim stowarzyszenia producentów ekologicznych. Głównym celem jego działalności jest przede wszystkim upowszechnianie rolnictwa ekologicznego oraz promocja jego produktów wśród konsumentów i reprezentowanie interesów rolników ekologicznych oraz przetwórców i dystrybutorów produktów rolnictwa ekologicznego.

Czytaj więcej

Kto bierze dopłaty: właściciel czy dzierżawca?

18.07.2017

Istotą płatności obszarowych jest przyznawanie finansowania osobie, która rzeczywiście uprawia grunty rolne. Dopłaty nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności, nie zajmują się produkcją rolną. Na pytanie komu przysługują płatności bezpośrednie, w przypadku gdy o dopłaty do działki rolnej, tej samej powierzchni, ubiega się np. właściciel działki i jej dzierżawca odpowiada nam ARiMR.

Czytaj więcej

Rząd obniży podatek. Zmiany już od września

18.07.2017

Kolejnej znaczącej zmiany przepisów już wkrótce mogą spodziewać się producenci energii ze źródeł odnawialnych. Propozycję nowelizacji ustawy o OZE przedstawiło Ministerstwo Energii. Własny projekt nowelizacji, wiążący wysokość opłaty zastępczej z cenami świadectw pochodzenia, zgłosiła też grupa posłów PiS.

Czytaj więcej

Polacy coraz częściej segregują śmieci

18.07.2017

Polska w dziedzinie recyklingu powinna gonić państwa starej unijnej piętnastki. Wart około 3 mld zł rynek wymaga także wprowadzenia odpowiednich regulacji. Przepisy, które pod koniec 2016 roku przyjęła Komisja Europejska, nakładają w tym zakresie surowe normy, według których już za trzy lata do przetworzenia ma trafiać połowa odpadów komunalnych.

Czytaj więcej

Konsultacje społeczne: projekt rozporządzenia MRiRW informacje jakie powinien zawierać wniosek o uznanie organizacji producentów (…)

17.07.2017

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało do Biura PIM pismo dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji, jakie powinien zawierać wniosek o uznanie organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów i organizacji międzybranżowych na rynku mleka i przetworów mlecznych oraz rodzaju i zakresu dokumentów potwierdzających spełnienie przez te podmioty warunków uznania.

Czytaj więcej

Rynek mleczarski nadal znajduje się we wzrostowej fazie cyklu

17.07.2017

Od II kw. ub.r. światowy rynek mleka znajduje się we wzrostowej fazie cyklu. Wejście globalnego rynku mleka we wzrostową fazę cyklu wynikało z obniżenia produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w Nowej Zelandii, UE, USA, Australii oraz Argentynie) przy jednoczesnym silnym ożywieniu globalnego popytu na produkty mleczne, w szczególności w Chinach, będących ich największym importerem – powiedział Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole Bank Polska S.A.

Czytaj więcej

Dlaczego masło drożeje

17.07.2017

Bez masła niektórzy nie wyobrażają sobie śniadania. Niewyobrażalna stała się również jego cena, która wzrosła w tym miesiącu dwukrotnie. Bankier.pl wyjaśnia przyczyny podwyżki cen tego produktu.

Czytaj więcej

Rośnie rola supermarketów w sprzedaży serów typu Gouda

17.07.2017

– Struktura sprzedaży serów typu holenderskiego na przestrzeni lat niewiele się zmienia, to nadal jedne z najpopularniejszych serów w strukturze sprzedaży względem serów typu szwajcarskiego i holendersko-szwajcarskiego. Jednym z najbardziej znanych serów typu holenderskiego jest ser Gouda – mówi Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska. – Marki serów twardych charakteryzują się wysokim poziomem lojalności. Konsument chce przede wszystkim zdrowszy, świeższy i bardziej naturalny produkt.

Czytaj więcej

Dairy Farmers of America sprzeda zakład mleczarski. Nabywca zainwestuje 200 mln USD.

17.07.2017

Nabywcą zakładu jest firma HP Hood, największy producent nabiału w Nowej Anglii (kolebka USA składająca się z sześciu stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut). Przedmiotem transakcji jest zakład pierwotnie będący joint-venture między koncernem PepsiCo i Grupą Theo Muller. Przedsięwzięcie powołane w 2012 roku do produkcji jogurtów, już w 2015 roku miało na tyle poważne kłopoty, że zostało sprzedane do Dairy Farmers of America. Teraz DFA odsprzedaje zakład firmie HP Food, firmie o obrotach rocznych 2 mld USD.

Czytaj więcej

Zakaz importu produktów mleczarskich z Kolumbii

17.07.2017

Narodowa Służba Zdrowia, Bezpieczeństwa Żywności i Jakości Żywności Meksyku (Senasica) postanowiła zawiesić handel nabiałem pochodzącym z Kolumbii. Zakaz ma związek z wystąpieniem nowych ognisk pryszczycy w departamencie Cundinamarca, gdzie zlokalizowanych jest sześć zakładów mleczarskich.

(17.07.2017 za Forum Mleczarskie)

EDA komentuje podpisanie umowy UE-Japonia

17.07.2017

W ostatni czwartek UE i Japonia podpisały polityczną umowę w sprawie porozumienia partnerstwa ekonomicznego (Porozumienie o Wolnym Handlu) oraz strategiczne polityczne porozumienie o partnerstwie, oba dokumenty pokazujące ich zaangażowanie w kierunku wolnego handlu.

Czytaj więcej

Senat za ustawą o Agencji Rynku Rolnego

17.07.2017

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, owoców i warzyw oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych – zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Czytaj więcej

Monitorują suszę rolniczą

17.07.2017

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR).

Czytaj więcej

Niezbędne jest ujednolicenie powierzchni PEG

17.07.2017

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ujednolicenie powierzchni PEG przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zaprzestanie wprowadzania zmian wynikających z pomiarów lotniczych lub innych przyczyn administracyjnych, niezależnych od rolników.

 

Czytaj więcej

Rynek zielonych certyfikatów musi być przejrzysty i dostępny

17.07.2017

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej postuluje wprowadzenie przejrzystego systemu informacji o rynku zielonych certyfikatów. W ocenie PSEW bardzo okrojone zapisy prawne o obowiązkach informacyjnych powodują niekończące się spekulacje o rzeczywistym obrazie rynku świadectw pochodzenia, co przekłada się na jego destabilizację.

Czytaj więcej

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 roku

17.07.2017

Wiek emerytalny – podwyższany stopniowo od 1 stycznia 2013 roku – w III kwartale 2017 roku będzie jeszcze wynosił co najmniej 61 lat i 3 miesiące – dla kobiet oraz co najmniej 66 lat i 3 miesiące – dla mężczyzn. Natomiast od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostaje obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Czytaj więcej

Pijemy więcej wody 112 litrów w ciągu roku

17.07.2017

W ostatnich latach produkcja wody butelkowej w okresie letnim odnotowuje znaczący wzrost, co spowodowane jest głównie rosnącym popytem na rynku krajowym. Od 2013 do 2016 roku spożycie wody mineralnej oraz wody zwykłej naturalnej bez dodatku cukru lub innego środka słodzącego ani aromatyzującego w Polsce, wzrosło o 30% – wynika z analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.

Czytaj więcej

6 mega trendów konsumenckich kształtuje dzisiaj rynek żywności i napojów

17.07.2017

– Motorem napędowym rozwoju wszelkich innowacji na rynku produktów spożywczych jest dzisiaj 6 mega trendów konsumenckich. W efekcie swojego synergicznego oddziaływania wyraźnie kształtują one aktualną ofertę produktową na rynku FMCG – powiedział E. Pereira Head of BU Flavours& FCHN podczas Innowacyjnych Warsztatów dla branży spożywczej organizowanych przez firmę Döhler Polska.

Czytaj więcej

Wydatki Polaków na gastronomię mają szansę rosnąć w coraz szybszym tempie

17.07.2017

– W ciągu ostatnich 5 lat wydatki Polaków na usługi gastronomiczne wzrosły o ponad 1/5. Według prognoz Oxford Economics, przez najbliższą dekadę dynamika ta będzie się utrzymywała, a nawet możemy obserwować jej nasilenie w efekcie pozytywnego splotu kluczowych czynników ekonomicznych, bogacenia się społeczeństwa oraz zmieniających się upodobań i hierarchii potrzeb konsumpcyjnych Polaków – mówi Patrycja Dzikowska, Associate Director w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Cushman & Wakefield.

Czytaj więcej

Millenialsi podatni na mity i półprawdy dotyczące żywności

17.07.2017

Social media stały się dla millenialsów kopalnią informacji (nie mylić z wiedzą) na temat zdrowego odżywiania i trybu życia. Stąd też duża podatność tej grupy na mity i półprawdy dotyczące żywności i innych produktów – mówi Radosław Kaczmarek, Strategy Director & Partner w firmie MELTING POT. Brand consulting i strategie marek.

Czytaj więcej

Naturalność napędza popularność produktów spożywczych

16.07.2017

Etykieta „naturalny” to najskuteczniejszy wabik na klientów – produkty z tą właśnie etykietą cieszą się największą popularnością. I o ile z trendami konsumenci są zaznajomieni, o tyle z wiedzą na temat diety już nie. W szczególności kobiety i osoby starsze przywiązują dużą wagę do tego, co znajduje się na ich talerzu. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się produkty z etykietką „naturalny”. Niestety to zamiłowanie do „naturalności” nie idzie w parze z wiedzą na temat diety.

Czytaj więcej

Senat za ustawą o Agencji Rynku Rolnego

15.07.2017

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, owoców i warzyw oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych – zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Czytaj więcej

Ustawa o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu do prezydenta

15.07.2017

Promocja polskiego eksportu oraz branż, wspieranie napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz naszych inwestycji za granicą, to niektóre z zadań Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), określonych w nowej ustawie, którą przyjął bez poprawek w nocy z piątku na sobotę Senat.

Czytaj więcej

Tylko 9% światowej produkcji mleka jest przedmiotem światowego handlu

14.07.2017

Należy zauważyć, że tylko niewielka część, bo ok. 9%, światowej produkcji mleka jest przedmiotem światowego handlu, dlatego na kształtowanie się cen na rynku światowym szczególne znaczenie ma sytuacja podażowa u największych eksporterów oraz popyt ze strony największych importerów – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Czytaj więcej