Dwie niedziele bez handlu to mydlenie oczu

07.11.2017

– Z wolnych niedziel dla pracowników handlu (...) nigdy nie zrezygnujemy. Tym bardziej, że w tej walce mamy silne wsparcie Episkopatu Polski – deklaruje przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– To kompromitacja, nie kompromis – tak Duda określa poprawkę mówiącą o dwóch niedzielach wolnych od handlu. – To jest polityczne mydlenie oczu – dodaje.

Podkreśla, że liczy na zmianę stanowiska w sprawie projektu. – Przede wszystkim oczekuję, że posłowie będący członkami „Solidarności” wniosą stosowne poprawki, aby przywrócić w drugim czytaniu kształt ustawy zgodny z wnioskiem obywatelskim – mówi Duda.

Pytany o zapowiedź związku o ewentualnym skierowaniu ustawy o handlu w niedzielę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zakaz handlu będzie dotyczył tylko dwóch niedziel, Duda zapowiada, że będzie to analizowane. – Na przykład art. 9 konkordatu mówi wyraźnie, że niedziela jest dniem wolnym od pracy. To umowa międzynarodowa, która tak jak konstytucja podlega ocenie Trybunału Konstytucyjnego – wskazuje.

(07.11.2017 za Money.pl/Nasz Dziennik, fot. PTWP/Michał Oleksy)