Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy

07.11.2017

Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. W jego ocenie to kwestia przyzwyczajenia i jeżeli zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać, to po pewnym czasie Polacy się do niego przyzwyczają.

– Jestem za tym, żeby niedziela była dniem wolnym od pracy – podkreślił prezydent. Dopytywany nie doprecyzował, czy jego zdaniem zakaz handlu powinien obowiązywać w każdą, czy co drugą niedzielę – jak przewiduje obecna wersja projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.

– Jest u nas w Polsce pewne przyzwyczajenie. Ludzie przyzwyczaili się, że wszystko jest otwarte w niedzielę – powiedział. – Ale pamiętajmy, że w tych sklepach pracują ludzie – dodał prezydent.

Według niego dzisiaj Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę. – Ale ja jestem przekonany, że jeżeli takie rozwiązanie prawne zostanie wprowadzone, że ten zakaz handlu w niedzielę będzie i w związku z tym sklepy będą zamknięte, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i dojdą do wniosku, że nie ma w tym nic złego, że te zakupy można zrobić w innym dniu, chociażby w sobotę, która dla większości jest wolna – podkreślił prezydent.

Jak mówił, ludzie chcą mieć niedzielę wolną. – Robią to, co im każe pracodawca. Uważają, że to są ich obowiązki pracownicze, ale gdyby mogli wybrać, to chcieliby mieć niedzielę wolną, żeby ją spędzić z rodziną – zaznaczył Duda.

– To jest kwestia wzajemnego szacunku pomiędzy nami jako obywatelami, jako członkami społeczeństwa. Powinniśmy uszanować wolę tych, którzy – powiedzmy otwarcie – nie muszą pracować w niedzielę – podkreślił prezydent.

Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”. Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 roku.

(07.11.2017 za PAP, fot. Mateusz Jagielski/East News)