Branża mleczarska ma dobre perspektywy

10.11.2017

Prognozy dotyczące eksportu artykułów mleczarskich z Unii Europejskiej wskazują, że będzie rozwijał się szybciej niż eksport i handel światowy tymi produktami, czyli UE będzie zyskiwać na znaczeniu na tym polu. Generalnie, zarówno w ujęciu krajowym jak i światowym widać, że prognozy dla sektora mleczarskiego są lepsze niż dla branży mięsnej – mówił Paweł Wyrzykowski, analityk sektora agro, Bank BGŻ BNP Paribas podczas debaty pt. Innowacje w branży mleczarskiej pod dyktando trendów rynkowych.

Wskazuje, że jeżeli chodzi o rynek krajowy, to w ciągu pięciu lat krajowe spożycie produktów mleczarskich w ekwiwalencie mleka wzrosło o 14%. – Dla porównania spożycie mięsa w tym czasie wzrosło o 5%, zatem spożycie produktów mleczarskich rośnie znacznie szybciej niż spożycie mięsa. Z drugiej strony mamy analizę budżetów domowych, gdzie wciągu 3 lat widać spadek spożycie mleka pitnego – o 8% oraz w niewielkim stopniu śmietany – mówi Paweł Wyrzykowski.

Z drugiej strony mamy wyraźnie 8% w ciągu trzech lat wzrost spożycia serów dojrzewających. Do tego mamy stabilizację spożycia konsumpcji twarogów. Analizując wydatki budżetów domowych na desery i napoje mleczne, widać wzrost w ciągu trzech lat o 26%.

– Jeżeli chodzi o prognozy światowe – prognozy FAO, to widać, że spożycie produktów mleczarskich na świecie będzie rosło szybciej niż głównych gatunków mięsa – mówi analityk sektora agro, Bank BGŻ BNP Paribas.

(10.11.2017 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)