Mleczarze krytykują sposób zagospodarowania zapasów mleka w proszku

10.04.2018

Trzy polskie organizacje mleczarskie: Polska Izba Mleka, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich i Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, wystosowały wspólne stanowisko w sprawie zagospodarowania 367 tys ton zapasów OMP zakupionych przez Komisję Europejską za sumę 620 mln euro.

Zdaniem środowisk mleczarskich, dotychczasowy sposób sprzedaży zapasów interwencyjnych OMP wywiera negatywny wpływ na ceny OMP na rynkach światowych, a co za tym idzie obniżenie cen płaconych za mleko surowe rolnikom. Utrzymanie tego trendu może doprowadzić do nieopłacalności produkcji mleka i likwidacji rozwojowych gospodarstw mlecznych.

Jak czytamy, obecne propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące sprzedaży OMP, jak również propozycje EDA, nieznacznie przyśpieszające przetargową sprzedaż OMP nie spowodują polepszenia sytuacji. Obawiamy się, że ich wynikiem będzie przedłużenie obecnej sytuacji na dłuższy czas, z całym negatywnym wpływem na ceny OMP oraz innych produktów mlecznych, a w konsekwencji cen płaconych rolnikom za mleko.

Zdaniem polskich organizacji mleczarskich, jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsza sprzedaż zapasów OMP na cele paszowe, a następnie uruchomienie kolejnych zakupów interwencyjnych. Jednakże taki scenariusz powinien być zastosowany tylko przy założeniu, że sprzedane OMP nie trafi do konsumpcji przez ludzi.

– Nie możemy akceptować, na dłuższy czas, zastosowanej przez Komisję Europejską zmiany systemu dokonywania zakupów interwencyjnych. Po szybkiej sprzedaży zapasów OMP należy natychmiast powrócić do prowadzenia interwencji rynkowej zgodnie z oryginalnymi zapisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 roku – napisali sygnatariusze listu: Edmund Borawski, prezes Polskiej Izby Mleka, Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny oraz Klemens Ciesielski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy.

(10.04.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl)