Zapasy mleka w proszku muszą być jak najszybciej zagospodarowane

11.04.2018

– Zapasy mleka w proszku zakupionego w ramach interwencji, muszą być jak najszybciej zagospodarowane, gdyż ten produkt ma już 2-3 lata. To mleko jest dobre i może być zagospodarowane na cele spożywcze, ale jest problemem dla branży, gdyż białko mleka od dłuższego czasu, od czasu kryzysu, gdy miał miejsce interwencyjny zakup mleka w proszku, ma cenę niską – powiedział Tadeusz Proczek, prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim.

– To, że firmy uzyskiwały wyższe spieniężenie jest zasługą tylko i wyłącznie cen tłuszczu mlecznego, który osiągnął niespotykane w branży mleczarskiej dotychczas wysokości. To przełożyło się na ceny masła, a teraz ponownie mamy dołek cenowy – białko ma niską cenę, na którą wpływają właśnie olbrzymie zapasy mleka w proszku zakupionego w ramach interwencji – mówi Tadeusz Proczek.

W jego opinii, jest obawa, jak dalej będzie się krystalizować sytuacja w branży i jakie ceny surowca utrzymają się w ciągu najbliższych miesięcy. – W tej chwili mamy do czynienia z obniżkami cen mleka. Jeśli to się utrzyma, to możemy mieć powtórkę z 2014-2015 roku, gdy ceny surowca były bardzo niskie. Trudno przewidzieć jak sytuacja się rozwinie, gdyż nie zawsze działania rynkowe przekładają się na sytuację w branży mleczarskiej – mówi prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim.

(11.04.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PWTP)