Pięć województw w bezgotówkowej czołówce

12.04.2018

W ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już blisko 15 tys. terminali. Prawie połowę w województwach: śląskim, mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. Pierwszą piątkę zamyka województwo wielkopolskie. Najwięcej jest przedstawicieli sektora handlowo-usługowego – podała Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Jak czytamy w komunikacie, wśród przedsiębiorców, którzy podpisali umowy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, najwięcej jest przedstawicieli sektora handlowo-usługowego.

– Naszym celem jest pełne, faktyczne równouprawnienie różnych form płatności stosowanych na rynku – żeby w każdym polskim sklepie, kiosku, taksówce czy innym przedsiębiorstwie, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, można było zapłacić kartą, smartfonem lub innymi nowoczesnymi formami płatności na równi z gotówką – powiedział cytowany w komunikacie Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jak wskazano w komunikacie, „bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji całej gospodarce”. Zwiększają również przejrzystość obrotu gospodarczego, a tym samym zwiększają szanse uczciwych przedsiębiorców – czytamy.

Jak podkreślono, „płatności bezgotówkowe to realne korzyści dla przedsiębiorców”. „Przede wszystkim transakcje bezgotówkowe to szansa na zwiększenie liczby klientów, ich satysfakcji z zakupów oraz lojalności. Ponadto, płatności bezgotówkowe to dla przedsiębiorcy oszczędność czasu – nie musi poświęcać go na liczenie gotówki i wydawanie reszty. W tym samym czasie może więc obsłużyć większą liczbę klientów. Dzięki terminalom nie musi też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku, ponieważ pieniądze trafiają bezpośrednio na konto. W efekcie przedsiębiorca może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli generowaniu przychodów dla swojej firmy” – argumentuje fundacja.

Jak przypomniano, do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy mają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie 3 terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Fundacja Polska Bezgotówkowa Fundacja powstała w lipcu 2017 roku w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard „w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce”.

(12.04.2018 za PAP)