Parafie będą produkowały energię za unijną dotację

15.05.2018

Ponad 300 osób będzie mogło za darmo przeszkolić się w nowo otwartym Ośrodku Szkoleniowym Nowoczesnych Technologii Odnawialnych Źródeł Energii w Błażowej na Podkarpaciu.

Ze szkoleń organizowanych przez ośrodek skorzystać ma około 320 przyszłych instalatorów systemów fotowoltaicznych, pionowych elektrowni wiatrowych i stacji ładowania elektrycznych samochodów. Instalacje te zamontowano już na terenie ośrodka.

Pionowa turbina wiatrowa, zbudowana przez firmę Hipar, jest mniejsza i lżejsza niż znane dotąd mieszkańcom podkarpackich wsi tradycyjne wiatraki. Można ją zamontować na dachu domu lub w ogrodzie.

Według producenta, to urządzenie bardzo ciche, dlatego może stać blisko domu. Pracuje już przy niskich prędkościach wiatru – od około 3m/s zaczyna produkcję prądu. W polskich warunkach można uzyskać więc 2-3 tys. kWh rocznie. Decydując się na instalację hybrydową, czyli system fotowoltaiczny produkujący energię w dzień i wiatrak pracujący w nocy, można mieć własny prąd.

Takie rozwiązania promuje spółka Sieć Parków Energii Słonecznej, na której czele stoi Kazimierz Jaworski, były senator PiS. Spółka od pięciu lat tworzy tzw. obywatelską energetykę na terenie 300 podkarpackich parafii, które są jej udziałowcami.

33 z nich już wkrótce dostaną unijne dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 200 kW. Było to możliwe dzięki utworzeniu przez parafie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których prezesami zostali proboszczowie. W każdej ze spółek firma byłego senatora PiS ma 5% udziałów.

– Parafie są liderami życia społecznego, edukacji, rozwoju, dlatego z tym pomysłem zwróciliśmy się do właśnie do nich – wyjaśniał w rozmowie z TVP Rzeszów Kazimierz Jaworski.

Produkowana w instalacjach fotowoltaicznych energia ma być przeznaczana na potrzeby parafii. Jej nadwyżki mają być sprzedawane do sieci. Ich zakup i montaż szacowany jest na 500-800 tys. zł. Jednak aż 85% wydatków będzie pokryte w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ośrodku oddano też do użytku pierwszą w Polsce stację ładowania elektrycznych samochodów zlokalizowaną w małej miejscowości.

(15.05.2018 za K. Perkowska, agropolska.pl)