Propozycja budżetu UE na rolnictwo programem „dopłata minus”

11.06.2018

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja podziału środków z budżetu UE przeznaczonych na rolnictwo jest „porażką polskiego rządu, programem «dopłata minus»”.

Zgodnie z propozycją przedstawioną ostatnio przez Komisję Europejską, Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie UE 64 mld euro z funduszy spójności – o 19,5 mld euro mniej niż obecnie.

Komisja Europejska zaproponowała też w piątek nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W jego ramach Polska miałaby otrzymać ok. 1% mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25% mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

Według Kosiniaka-Kamysza oznacza to, że Polska otrzymałaby 5 mld euro mniej na dopłaty i modernizacje gospodarstw. – To jest gigantyczna porażka, to jest program „dopłata minus”, to jest zwijanie polskiej wsi w wykonaniu tego rządu, który obiecał zrównanie dopłat z poziomem niemieckim czy francuskim, a nie zrobił w tej sprawie nic – podkreślił szef ludowców podczas briefingu przed krakowskim placem targowym „Stary Kleparz”.

Według niego wprowadzenie w życie propozycji KE oznacza „likwidację wielu gospodarstw w Polsce i zahamowanie rozwoju”.

– To jest nasza marka narodowa – polska zdrowa żywość, która jest produktem dla nas najlepszym, ale też najlepszym produktem eksportowym – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, PSL domaga się od rządu podjęcia stanowczych działań na forum europejskim w celu wypracowania lepszego budżetu na rolnictwo.

– Dzisiaj trzeba zrobić wszystko, żeby ten budżet nie był w takiej formule, jak zaproponowany został przez Komisję Europejską, bo w tej formule, to on jest nie do przyjęcia – ocenił prezes PSL. Przypomniał, że to rządy państw członkowskich ponoszą odpowiedzialność za negocjacje dotyczące kształtu przyszłego budżetu unijnego.

Jak zadeklarował, przedstawiciele PSL w kraju i Parlamencie Europejskim „będą robić wszystko, żeby zmienić warunki tego budżetu”.

(11.06.2018 za PAP, fot. PAP)