Pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

02.11.2018

Od 13 listopada rolnicy, w których gospodarstwach powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane huraganem, deszczem nawalnym lub gradem w 2017 roku, mogą składać wnioski o pomoc – poinformował w środę resort rolnictwa.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że taka pomoc to realizacja jego obietnicy danej rolnikom podczas spotkań „w terenie”. – Niektórzy z nich sygnalizowali, że nie otrzymali wsparcia w związku ze stratami powstałymi w wyniku ubiegłorocznych klęsk żywiołowych – dodał. Pomoc nie będzie przysługiwać producentowi rolnemu, który już ją otrzymał.

Jeśli straty wyniosły co najmniej 70% danej uprawy, to stawka pomocy wynosi 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych na polach, w szklarniach lub tunelach foliowych.

500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, może dostać rolnik w przypadku, gdy straty spowodowane przez huragan, deszcz czy grad objęły mniej niż 70% danej uprawy lub szkody powstały na powierzchni poniżej 70% upraw w szklarniach lub tunelach foliowych.

Wnioski o pomoc można składać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 27 listopada br.

Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).

(02.11.2018 za PAP)