Bezpieczeństwo energetyczne zakładów mleczarskich wciąż niepewne

02.11.2018

Problem ograniczenia dostaw energii dla zakładów przetwarzających mleko w sytuacjach ekstremalnych, czyli na przykład podczas długotrwałych upałów, jest bardzo realnym zagrożeniem dla ich sytuacji ekonomicznej – powiedział Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.

– Wszyscy pamiętamy rok 2015 i wprowadzone restrykcje w dostawie prądu sięgające nawet 1/3 zakontraktowanej energii. Wtedy organizacje mleczarskie zwracały się do ówczesnego rządu o podjęcie działań mających na celu objęcie naszej branży priorytetem dostaw w tym zakresie, ale gdy zagrożenie minęło, żadne działania ze strony rządowej nie zostały podjęte – podkreśla prezes Hydzik.

Zwraca uwagę, że dla naszych firm wprowadzenie takich ograniczeń, mogące wystąpić przecież nie tylko ze względu na upały, ale na przykład awarie elektrowni czy też podobne zdarzenia losowe, jest niezwykle niebezpieczne. Może stanowić bardzo duże utrudnienie wręcz uniemożliwiające skup i przetwórstwo mleka, które muszą przecież nastąpić w ściśle określonym czasie. Takie ograniczenia wpływają także na pozostałe rodzaje działalności przetwórców mleka, czyli magazynowanie produktów, oczyszczalnie ścieków, kotłownie.

– Nie można zapomnieć, że koszty energii stanowią olbrzymią część kosztów operacyjnych, a więc utrzymanie poboru energii na normalnym poziomie przy wprowadzeniu odgórnych ograniczeń wiąże się z wysokimi karami, co negatywnie może odbić się na sytuacji ekonomicznej przetwórców. Nie można również lekceważyć realnego zagrożenia zanieczyszczeniem środowiska – dodaje Marcin Hydzik.

Jego zdaniem, najważniejszą sprawą z punktu widzenia branży mleczarskiej jest reagowanie na możliwość wystąpienia takich ograniczeń przed faktem ich wystąpienia.

– Dobrze byłoby, aby nasze organizacje wspólnie wystąpiły do rządu z propozycją podjęcia rozmów mających na celu objęcie naszej branży priorytetem dostaw energii i uznaniem naszych zakładów za wrażliwe, gdyż problem ten dotyka wszystkich przetwórców bez wyjątku – mówi szef ZPPM.

(02.11.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)