Odżywki dla sportowców powstają z mleka

04.01.2019

Odżywki dla sportowców produkuje się z mleka, a dokładniej z białek serwatkowych, które po wysuszeniu w sproszkowanej formie stanowią dobre źródło białek i aminokwasów. Odżywki te dzieli się na 3 podstawowe rodzaje, różniące się technologią produkcji, składem i przyswajalnością – wyjaśnia Naukowe Koło Technologów Mleczarstwa UWM Olsztyn.

Pierwszy rodzaj to koncentrat (WPC – Whey Protein Concentrate), który jest najczęściej spotykany wśród odżywek ze względu na swoją cenę. Powstaje on w procesie filtracji membranowej, a w swoim składzie zawiera niewielką ilość tłuszczu oraz cukrów. Większą zawartością białek cechuje się izolat białkowy (WPI – Whey Protein Isolate). Powstaje on przez dodatkowy etap, jakim jest zwykle odseparowanie tłuszczu. Dzięki temu uzyskuje się zawartość białka powyżej 90%.

Dodatkowo WPI jest szybciej wchłaniane przez ludzki organizm. Ostatni rodzaj to hydrolizat (WPH – Whey Protein Hydrolizate). Otrzymuje się go metodami hydrolizy, dzięki czemu długie łańcuchy peptydowe rozbijane są na prostsze, łatwiej przyswajalne. Cechuje go czystość przekraczająca 99% białka oraz najlepsza przyswajalność. Jednak ze względu na wysoką cenę najczęściej występuje w mixach, które składają się z różnej zawartości frakcji WPC, WPI i WPH.

(04.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portaspozywczy.pl)