Nie będzie opóźnienia Brexitu

08.01.2019

Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Stephen Barclay zaprzeczył we wtorek doniesieniom dziennika „Telegraph” o tym, że przedstawiciele rządu w Londynie sondowali unijnych partnerów w sprawie opóźnienia Brexitu.

Powołując się na trzy źródła dyplomatyczne, gazeta poinformowała we wtorkowym wydaniu, że Brytyjczycy sprawdzali możliwość wydłużenia dwuletniego procesu Brexitu na mocy artykułu 50. traktatu, aby uniknąć wyjścia z UE bez porozumienia w sprawie przyszłej współpracy.

Jak tłumaczono, rząd miał się zdecydować na analizę takiego scenariusza w obliczu trwającego kryzysu politycznego w Izbie Gmin, gdzie premier Theresa May ma problemy z uzyskaniem większości dla swojego projektu umowy opuszczenia Wspólnoty.

Podjęcie takiej decyzji nie jest jednak możliwe jednostronnie i wymagałoby zgody wszystkich 27 państw członkowskich UE. Jednocześnie istnieją polityczne ograniczenia dla takiego ruchu ze względu na majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Wielka Brytania potencjalnie musiałaby wziąć udział, jeśli nadal byłaby członkiem Wspólnoty.

– Nie prowadziłem dyskusji z Unią Europejską w sprawie przedłużenia – powiedział Barclay w rozmowie z BBC, dodając, że „może powiedzieć bardzo jasno, że planem rządu jest opuszczenie (UE) 29 marca, co wielokrotnie jasno mówiła w parlamencie premier”.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca. W listopadzie 2018 roku rząd w Londynie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy wyjścia ze Wspólnoty, ale wciąż nie została ona przyjęta przez brytyjski parlament. Pierwotnie głosowanie w tej sprawie było zaplanowane na połowę grudnia, ale z obawy przed wysoką porażką rządu zostało przełożone.

Zgodnie z najnowszymi planami debata nad projektem umowy zostanie wznowiona w środę 9 stycznia, a głosowanie odbędzie się 15 stycznia. Jednak analitycy nadal spodziewają się porażki rządu, co pogłębiłoby trwający od kilku miesięcy kryzys polityczny w Westminsterze i zwiększyłoby prawdopodobieństwo opuszczenia UE bez porozumienia.

Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby funkcjonowanie europejskich łańcuchów dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

(08.01.2019 za PAP)