Mleko w proszku obrosło wieloma mitami

09.01.2019

Można spotkać się z wieloma błędnymi stwierdzeniami dotyczącymi mleka w proszku. Naukowe Koło Technologów Mleczarstwa UWM Olsztyn wyjaśnia, że jest to po prostu wysuszone mleko

Do przeprowadzenia tego procesu służą zazwyczaj wieże suszarnicze, do wnętrza których trafia zagęszczone mleko. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozpylenia kropel mleka i dobraniu odpowiedniej temperatury i maksymalnej redukcji wilgotności powietrza we wnętrzu wieży, cząstki suszą się momentalnie, a suchy proszek opada na dno. Takie mleko nie jest utrwalane w żaden chemiczny sposób, a swoją trwałość zawdzięcza prawie całkowitemu pozbyciu się wody, przez co zmniejsza się jej aktywność.

W przypadku tak niskiej aktywności wody, żadne drobnoustroje nie mogą się rozwijać, co chroni produkt przed zepsuciem. Mleko w proszku jest szeroko stosowane również w innych gałęziach przemysłu spożywczego, głównie ze względu na wysoką zawartość białka, które ma zdolność wiązania wody. Używa się go w piekarnictwie, cukiernictwie czy nawet przemyśle mięsnym.

Produkcja mleka w proszku znacząco ułatwia też jego transport do krajów potrzebujących, gdzie produkcja mleka jest niemożliwa lub bardzo ograniczona.

(09.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)