PSL proponuje „Pakt dla Zielonej Energii”

11.01.2019

PSL proponuje rządowi i opozycji debatę nad „Paktem dla Zielonej Energii” – poinformował w środę 9 stycznia poseł Stronnictwa Piotr Zgorzelski. Jak dodał, przygotowany przez ludowców pakt opiera się na trzech filarach: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczeństwo energetyczne.

W piątek 11 stycznia o godz. 11 na konferencji w Sejmie PSL ma zaprezentować „Pakt dla Zielonej Energii”. – Będziemy dyskutowali o pakcie dla Polski, pakcie energetycznym. To jest niezwykle ważna informacja dla tych wszystkich dla których życie i zdrowie obywateli ma znaczenie – oświadczył Zgorzelski w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Zgorzelski podkreślił, że „troska o zdrowie i życie obywateli to najważniejsze zadanie każdego państwa”. – Tymczasem od trzech lat w Polsce wzrasta emisja CO2, tymczasem w Polsce umiera 50 tysięcy ludzi z powodu aktywności smogu i wiele innych negatywnych zjawisk w tym zakresie się pogłębia – mówił poseł PSL.

Według niego jest to efekt tego, „że rząd Polski, władze PiS nie są w stanie uzgodnić jednej polityki energetycznej”.

– Wypowiedziom najważniejszych osób w państwie towarzyszy wyjątkowo kakofonia, (ponieważ) prezydent Andrzej Duda mówi, że będzie bronił jak niepodległości polskiego węgla, a premier Mateusz Morawiecki puszcza oczka do tych, którzy chcą budować polską energetykę opartą o zieloną energię. Tak po prostu nie można budować polityki energetycznej państwa, bo niebagatelna liczba – 33 miasta na 50 w UE – to właśnie miasta polskie, które są największymi trucicielami – podkreślił Zgorzelski.

W jego ocenie „ideologiczna niechęć PiS-u do zielonej energii powoduje to, że pozostajemy niestety w niewoli węglowej”. – Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe ponawia swój apel i zgłasza „Pakt dla Zielonej Energii” oparty o trzy filary: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczeństwo energetyczne – wyjaśnił poseł PSL.

Jak dodał, jego ugrupowanie chce rozmawiać na ten temat z wszystkimi; na piątkową debatę zaprasza zarówno stronę rządową, jak i ugrupowania opozycyjne. – Uważamy, że są obszary, w których powinni rozmawiać przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych opozycyjnych, ale także rządzących – podkreślił Zgorzelski.

(11.01.2019 za PAP)