Kukiz'15 chce, by UOKiK skontrolował sieci handlowe ws. rzetelnego informowania klientów

06.02.2019

Kukiz'15 chce, by UOKiK oraz Inspekcja Handlowa podjęły kontrolę w sieciach handlowych dotyczącą rzetelnej informacji klienta o kraju pochodzenia produktów spożywczych. Wiceszef klubu Kukiz'15 Jarosław Sachajko zapowiedział przesłanie do tych instytucji pism z prośbą o taką kontrolę.

Na konferencji prasowej w Sejmie Sachajko, który jest także przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poinformował, że w poniedziałek przeprowadził interwencję poselską w zagranicznej sieci znajdującej się w stolicy, która reklamując swoją ofertę warzyw i owoców podkreśla, że pochodzą z Polski. Według posła, pod tym szyldem sprzedaje produkty „nie z polskich pól”. – Tam właściwie jest niewiele produktów z polskich pól – podkreślił Sachajko.

W koszyku, który posłowie Kukiz'15 przynieśli do Sejmu, a którego zawartość została zaprezentowana na konferencji prasowej, znajdowały się m.in. ziemniaki z Niemiec czy sałata z Włoch i Hiszpanii. – Nie możemy dalej pozwolić na to, żeby polscy konsumenci byli oszukiwani. Nie możemy również pozwolić na to, aby polscy rolnicy byli oszukiwani, bo zainwestowaliśmy ogromne pieniądze w polskie rolnictwo, mamy dobrą markę produktów, a sprzedajemy nie nasze produkty – oświadczył poseł.

Sachajko zapowiedział także, że we wtorek wyśle pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o pilne podjęcie czynności kontrolnych w zakresie informowania konsumentów o miejscu pochodzenia środków spożywczych” – podkreślił w piśmie poseł. Podał w nim przykłady ze swojej kontroli z sieci sklepów reklamującej się hasłem „Tylko z polskich pól”. „Takie działania marketingowe prowadzą do naruszenia interesu konsumentów w postaci rzetelnej informacji o kupowanych produktach” – czytamy w liście.

„Wysyłamy również pismo do UOKiK-u, aby przeprowadził kontrolę w całej Polsce, czy takie przypadki jak w jednej z warszawskich sieci mają miejsce również w innych sieciach” – podkreślił Sachajko.

Poseł Kukiz'15 Norbert Kaczmarczyk zaapelował, aby znakować towary w sklepach flagą kraju producenta.

(06.02.2019 za PAP, fot. ppr.pl)