PiS w potrzasku przez zakaz handlu?

09.02.2019

Zakaz handlu w niedzielę nie podoba się większości Polaków. Sondę w tej sprawie – na własnej stronie na FB – przegrał nawet przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. PiS jest między młotem a kowadłem. Może się narazić albo wyborcom, albo despotycznemu związkowemu przywódcy – czytamy na opinie.wp.pl.

Jak pokazują zestawienia, zaprezentowane przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, najmniejsze sklepy, które miały najbardziej zyskać, najbardziej straciły. Po pierwsze, w okresie obowiązywania ustawy zamknięto ich około 15 tysięcy. Każdego roku plajtowało kilka tysięcy takich placówek handlowych, ale w 2018 było takich plajt więcej niż w 2017 – a ustawa miała im pomóc. Gdyby tak było, liczba zamkniętych sklepów wyraźnie by spadła – konkluduje Wirtualna Polska.

Efektu nie widać także, gdy idzie o sprzedaż. Tygodniowe obroty najmniejszych sklepów spadły – według głośnej analizy Biura Analiz Sejmowych – o 20-30 procent, sprzedaż – o ponad procent, zmalał też ich udział w rynku. W tym samym czasie sprzedaż na stacjach benzynowych wzrosła o 13 procent. Zyskują dyskonty i duże sieci.

(09.02.2019 za wp.pl)