Pilotażowy projekt w Wiedniu kubki do kawy wielokrotnego użytku

15.02.2019

W Wiedniu uruchomiono pierwszy system zwrotu kubków do kawy wielokrotnego użytku. Jeden kubek wielokrotnego użytku będzie mógł być użyty do 500 razy. W miejscach publicznych austriackiej stolicy pojawiły się automaty przyjmujące zwracane kubki.

Już w ramach projektu pilotażowego, który rozpoczął się w połowie stycznia br. w pierwszej dzielnicy miasta, Wiedeń zaoszczędzi do 1 miliona wyrzuconych kubków. Ilustrując to, milion postawionych w rzędzie nieekologicznych kubków jednorazowego użytku mierzy ponad 90 km długości.

Przeciętny czas korzystania z kubka jednorazowego wynosi około 15 minut, po czym staje się on odpadkiem. – Coraz więcej osób spożywa kawę w drodze, produkując przy tym odpady. Jednak samo zapobieganie powstawaniu odpadów jest ważnym tematem w osiągnięciu celów klimatycznych. Dlatego jestem zachwycona projektem pilotażowym, który w ciągu pierwszego roku zredukuje o milion liczbę zużytych kubków jednorazowych. W ten sposób zmniejszamy obciążenie środowiska i chronimy zasoby – i to bez ograniczeń dla konsumentów, którzy mogą wygodnie zwracać kubki – mówi członek zarządu miasta ds. środowiska Ulli Sima.

Projekt trwa od połowy stycznia 2019 roku

Od połowy stycznia 2019 roku trwa projekt pilotażowy w pierwszej dzielnicy Wiednia. Oszczędności wynikać mają z nowych kubków wielokrotnego użytku, których można będzie używać co najmniej 500 razy.

Pomysł jest prosty: w jednym ze sklepów partnerskich w pierwszej dzielnicy miasta kupujemy kawę. Dostajemy ją w tzw. „myCoffeeCup”, czyli kubku wielokrotnego użytku. Po spożyciu kawy możemy łatwo i wygodnie zwrócić kubek jednemu z uczestniczących w projekcie partnerów lub do jednej z maszyn przyjmujących zwroty kubków. Automaty „myCoffeeCup” dostępne są na wybranych stacjach i przystankach komunikacji miejskiej oraz w centralnych miejscach publicznych. W formie bonu lub poprzez aplikację „myCoffeeCup” w formie cyfrowej dostaniemy zwrot 1 euro. Następnie możemy je wymienić we wszystkich oddziałach uczestniczących w akcji na kolejny kubek pysznej kawy lub inny towar.

Partnerzy projektu to liczne piekarnie i kawiarnie z pierwszej dzielnicy. – System powinien być prosty i praktyczny, zarówno dla konsumentów, jak i dla tych, którzy sprzedają kawę w kubkach zwrotnych – mówi inicjator systemu wielokrotnego używania kubków, dyrektor „CUP SOLUTIONS” Christian Chytil. Automaty przyjmujące zwroty są dystrybuowane w centralnych punktach dzielnicy oraz wokół pierwszej dzielnicy, dzięki czemu zwrot kubka będzie tak prosty jak to tylko możliwe i to w dowolnej chwili.

Szacuje się, że 84 mln kubków jednorazowego użytku jest wyrzucanych każdego roku po wypiciu szybkiej kawy tzw. „Coffee to go” w austriackiej stolicy. Zastąpienie ich przyjaznymi dla środowiska kubkami wielokrotnego użytku może uratować ponad 1344 świerków rocznie, a jednocześnie zaoszczędzić roczne zapotrzebowanie energetyczne około 2500 gospodarstw domowych.

(15.02.2019 za PAP, fot. ppr.pl)