ARiMR przyjmuje papierowe oświadczenia ws. dopłat bezpośrednich

25.02.2019

Papierowe dokumenty, które zastępują wnioski elektroniczne o dopłaty bezpośrednie, rolnicy mogą składać od 15 lutego. Do piątku (22 lutego) do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 25 tys. oświadczeń.

Termin składania oświadczeń upływa 14 marca – przypomniał rzecznik prasowy ARiMR Paweł Mucha i zaapelował, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę.

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 obowiązkowo przez internet. I podobnie jak rok temu, właściciele małych gospodarstw zamiast elektronicznego wniosku mogą złożyć oświadczenie. Taki dokument w formie papierowej trzeba dostarczyć do biura powiatowego ARiMR, a dane w nim zawarte do systemu elektronicznego wprowadzą pracownicy Agencji.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha oraz potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 roku.

ARiMR informuje, że wnioski o przyznanie dopłat na rok 2019 w aplikacji eWniosekPlus będzie można składać od 15 marca 2019 roku. Zmiany do wniosku wysłane w aplikacji eWniosekPlus przed tą datą nie będą brane pod uwagę.

W ubiegłym roku z możliwości złożenia oświadczeń w formie papierowej skorzystało ok. 431 tys. rolników. Z kolei blisko 900 tys. rolników przesłało do Agencji wnioski o dopłaty drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus – poinformowała Agencja.

O dopłaty bezpośrednie w 2018 roku wnioskowało ok. 1 mln 330 tys. rolników. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł.

(25.02.2019 za PAP)