Polska wykorzystała 75% funduszy przyznanych w programach na lata 2014-2020

08.04.2019

– Polska wykorzystała 75% przyznanych funduszy unijnych w programach na lata 2014-2020 – poinformował na poniedziałkowym (8 kwietnia) spotkaniu z dziennikarzami minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Do 31 marca 2019 roku, we wszystkich programach unijnych na lata 2014-2020 podpisano w Polsce umowy na 48,5 tys. inwestycji. Wartość tych projektów to ponad 391 mld złotych, w tym wkład unijny – prawie 240 miliardów złotych. Oznacza to, że Polska wykorzystała już 75 procent przyznanych jej funduszy ze środków unijnych w obecnej perspektywie – poinformowało MIiR.

Podobnie jak w poprzednich latach, sprawniej wydawane są pieniądze z funduszy krajowych (KPO). Obecnie poziom ich wykorzystania wynosi 75%, podczas gdy z puli funduszy regionalnych (RPO) wykorzystano 68%.

W ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych marszałkowie podpisali 35 tysięcy umów na prawie 134 miliardy złotych. Wartość dofinansowania UE wynosi 91,3 miliardów złotych. Prezentując dane z końca marca, minister podkreślił, że podobnie jak w poprzednich latach, jedne regiony radzą sobie lepiej z wykorzystaniem unijnych pieniędzy, inne gorzej. Liderami są: województwo pomorskie, opolskie, mazowieckie, gdzie wykorzystanie wynosi od 83,2 do 72,3% środków. Najgorzej radzą sobie województwa: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, podlaskie (60,2-61,5%).

Jak zauważył minister – o ile „Podlaskie lekko przyśpieszyło, to Zachodniopomorskie (...) spadło o kilka miejsc”. Najwięcej funduszy w regionach (49,5 mld zł) trafiło do samorządów, na drugim miejscu uplasowali się przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy na 21,7 miliarda złotych dofinansowania. – Te pieniądze stanowią dla regionów bardzo silny bodziec rozwojowy – podkreślił Kwieciński.

Z ostatnich wyliczeń wynika, że pieniądze z RPO trafiają na gospodarkę niskoemisyjną (18,3%), tzw. włączenie społeczne (16,4%) oraz transport (15,9%). – Niestety, tylko 12% trafia na MŚP, co oznacza, że regiony nie najlepiej radzą sobie ze wspieraniem przedsiębiorczości – zauważył szef resortu.

Jeżeli chodzi o rozliczenie dotacji z Komisją Europejską, to we wszystkich programach (regionalnych i krajowych) Polsce udało się rozliczyć (przedstawić faktury) na 91 miliardów złotych, co stanowi 25 procent puli na lata 2014-2020. W ramach programów regionalnych marszałkowie rozliczyli już 32,7 mld złotych, co stanowi 24 procent puli na programy regionalne. Liderami w rozliczaniu są: Opolskie, Podkarpackie i Dolnośląskie. Przy czym – jak zauważył minister – nowym graczem w tej trójce jest Podkarpackie. – Jeżeli chodzi o zaawansowanie tej perspektywy, to sytuacja jest diametralnie lepsza niż o tej samej porze ubiegłego roku – powiedział minister.

Zaznaczył, że w przypadku rozliczeń z Komisją Europejską (tzw. certyfikacja) siedem regionów jest już bezpiecznych, bo przed czasem wypracowało nadwyżkę w wysokości 608 milionów euro, a dziewięciu regionom do celu na ten rok brakuje łącznie 504 milionów euro. Przypomniał też, że na koniec pierwszego kwartału 2018 roku tak zwaną zasadę n+3 zrealizowało tylko województwo opolskie, a do wymaganego pułapu wykorzystania brakowało w innych województwach 1,4 miliarda euro, czyli prawie 3 razy więcej niż dzisiaj. Z tytułu rezerwy wykonania na koniec 2018 roku zagrożonych było 164 mln euro.

– Nasze szacunki wskazują, że w 2019 roku województwa nie stracą funduszy unijnych z tytułu rezerwy wykonania. Dane wciąż spływają, więc może się to zmienić, ale na ten moment zagrożonych jest 51 milionów euro. Najprawdopodobniej skończy się na przesunięciach funduszy wewnątrz programów w sześciu województwach – mówi minister. Dodał, że chodzi o województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

(08.04.2019 za PAP)