Eksperyment czipowania bydła w fazie testowej

11.04.2019

Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie chce wprowadzić system pełnej wiedzy o zwierzęciu oparty o dodatkowe znakowanie za pomocą czipa, wszczepianego cielętom. Program jest obecnie testowany w wybranych gospodarstwach.

– Chcemy być jednym z pierwszych krajów w Europie (...), który wprowadzi całkiem nowy system pełnej wiedzy o zwierzęciu od jego urodzenia do zakończenia życia. Jest to system, który wymyślili Amerykanie, w oparciu o technologię BlockChain – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem pozyskana w ten sposób informacja miałaby zapobiec fałszowaniu żywności.

Pomysł ten zakłada wszczepienie cielakowi tuż po urodzeniu czipa, który miałby kolekcjonować dane o tej sztuce, takie jak: cechy genetyczne, pochodzenie, sposób żywienia czy przebyte choroby. Jak informował szef resortu rolnictwa, w eksperymencie, który rozpoczęto w marcu br. zaczipowano póki co kilkadziesiąt sztuk.

Dodatkowo od nowonarodzonych cieląt mają być pobierane próby DNA, co ułatwiłoby identyfikację zwierząt, a co za tym idzie określenie źródła pochodzenia wołowiny dostępnej na rynku.

Kolejny krok tego przedsięwzięcia obejmuje możliwość poinformowania konsumentów o pełnej ścieżce pochodzenia, zawierającej informację o rasie bydła, rejonie, a nawet gospodarstwie w którym zostało wyprodukowane.

Przy udziale ministerstwa rolnictwa, w planach jest rozszerzenie eksperymentu na 15 tys. sztuk bydła w 200 gospodarstwach. Ma zostać również przeprowadzony program pilotażowy w stadach bydła mięsnego należących do spółek podległych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

(11.04.2019 za Łukasz Chmielewski, farmer.pl)