Rynek magazynowy bliski 17 mln m2

Pod koniec I kwartału 2019 zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski osiągnęły poziom 16,6 mln m2. Liderem pod względem podaży pozostaje wciąż rynek warszawski, na którym znajduje się blisko 25% krajowych zasobów (4 mln m2).

W I kwartale 2019 roku na rynek magazynowy w Polsce trafiło 507 tys. m2, z czego ponad 120 tys. m2 w ramach obiektu Hillwood Olsztynek. Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano w Centralnej Polsce i Wrocławiu, gdzie deweloperzy oddali do użytku kolejno 89,7 tys. m2 i 84,2 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło łącznie ponad 1/3 całkowitej podaży w minionym kwartale.

Magazyny w budowie

Pod względem powierzchni będącej w budowie, rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach, jednak na prowadzenie wysunął się Górny Śląsk. To tu pod koniec kwartału znajdowało się ponad ¼ całkowitej powierzchni w budowie (570,7 tys. m2).

– Górny Śląsk, podobnie jak Centralna Polska, to wciąż jedne z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce pod względem zasobów powierzchni magazynowej, głównie za sprawą lokalizacji zapewniającej dostęp do zasobów ludzkich i coraz lepszej infrastruktury drogowej – mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner, dyrektor Działy Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Spadek popytu

W I kw. wynajętych zostało 981,2 tys. m2. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony najemców wciąż jest wysokie, choć w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wynik jest o blisko o 20% niższy. Jedną z większych umów najmu w I kw. 2019 roku była renegocjacja 60,0 tys. m2 podpisana przez Jysk w Logistic City Piotrków Trybunalski.

(Informacja prasowa Colliers International)