Bank mleka kobiecego przyjął 800 litrów tego naturalnego pokarmu

05.07.2019

Działający przy Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu bank mleka w trzy lata działalności przekazał 800 litrów mleka blisko 200 niemowlakom – poinformował szpital w Światowy Dzień Mleka.

Opolskie Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii uruchomiło bank mleka kobiecego przed trzema laty. W tym czasie blisko sto honorowych dawczyń przekazało 800 litrów tego naturalnego pokarmu. Skorzystało z niego ponad 180 niemowlaków.

– Kilkaset litrów mleka przekazanego przez panie dla innych, nie swoich dzieci, to bardzo dobry wynik. Świadczy o ich świadomości i zrozumieniu idei banków umożliwiających karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy – powiedział dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Edward Puchała. Poinformował, że banki nie są jeszcze standardem we wszystkich szpitalach położniczych w kraju, ale sukcesywnie zwiększa się ich liczba.

Lekarz neonatolog, a zarazem kierownik banku mleka kobiecego w Opolu, Gabriela Kołodziej podkreśliła znaczenie tego naturalnego pokarmu dla rozwoju dziecka.

„Najważniejsze organizacje pediatryczne, np. Amerykańska Akademia Pediatrii czy European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, jednoznacznie określają, że w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie i w sytuacji, gdy mleko matki jest niedostępne, rekomendują podawanie dzieciom pasteryzowanego mleka z banków mleka kobiecego” – powiedziała Kołodziej.

Poinformowała, że bank dysponuje ograniczoną ilością mleka kobiecego, więc decyzję o jego podaniu pacjentowi ostatecznie podejmuje lekarz prowadzący. Zgodzić się na to musi także rodzic dziecka. „Do historii przeszła pierwsza dawczyni, która przekazała za pośrednictwem banku około stu litrów swojego mleka” – przypomniała Kołodziej.

„Nie oczekujemy od wszystkich pań aż takiego zaangażowania, choć należy je chwalić. Dla nas i dla dzieci, którymi się opiekujemy, ważna jest każda ilość przekazanego pokarmu, nawet kilka butelek – podkreśliła Gabriela Kołodziej.

Lekarze przypominają, że mleko kobiece to najlepszy pokarm dla noworodków, bo zawiera wszelkie substancje odżywcze niezbędne do właściwego rozwoju dziecka i przeciwciała chroniące je przed bakteriami. Pomaga rozwijać układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, sprzyja rozwojowi intelektualnemu, a także zapobiega wielu chorobom w dorosłym życiu, m.in. otyłości, cukrzycy typu drugiego i schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.

(05.07.2019 za PAP)