1000 na hektar dla rolników za straty w uprawach przekraczające 70%

27.08.2019

Rząd pomoże rolnikom, którzy ponieśli w tym roku szkody w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rolnicy, których straty przekraczają 70%, otrzymają 1000 zł na hektar.

„Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 roku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi” – poinformowało CIR w komunikacie.

Jak wyjaśniono, uchwała Rady Ministrów dotycząca łącznej wysokości środków finansowych przeznaczonych na walkę z suszą zostanie przyjęta przez rząd w najbliższych dniach, po przekazaniu bardziej szczegółowych informacji od wojewodów w zakresie szacunkowych strat w poszczególnych gminach.

„Dotacje dla rolników będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody objęły co najmniej 30% uprawy. Rolnicy, którzy ponieśli największe straty (ponad 70%) otrzymają 1000 zł na hektar” – czytamy.

Dodano, że wypłata pierwszych środków rozpocznie się we wrześniu br.

(27.08.2019 za PAP)