Mlekpol podejmuje odpowiedzialność społeczną

03.09.2019

– Skupiamy się przede wszystkim na utrzymaniu wysokiej jakości mleka. Mlekpol otacza opieką swoich członków doradzając i pomagając, a przede wszystkim edukując. Z naszego punktu widzenia to ostatnie działanie jest najważniejsze – dzięki niemu uzyskujemy coraz lepsze mleko, w sposób zrównoważony i odpowiedzialny – mówi Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol.

Podkreśla, że bazą Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie są jej członkowie którzy dostarczają do nas prawie 6 milionów litrów mleka dziennie. To produkt najwyższej jakości, która w dużej mierze jest zależna od samego sposobu prowadzenia gospodarstw i ich zaplecza technicznego. Dlatego wyzwaniem jest utrzymywanie ciągłego dialogu ze spółdzielcami, tak aby możliwe spójnie i wspólnie wprowadzać optymalne rozwiązania i inwestycje.

Prezes Borawski zaznacza, że firma angażuje się również lokalnie w działalność prospołeczną. – Naturalnym kierunkiem lokalnych działań jest wspieranie inicjatyw społecznych, które powstają wokół naszych Zakładów. Od 2009 roku Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol organizuje Dni Dziecka dla dzieci ze szkół podstawowych. W 2017 i w 2018 roku blisko 10 000 dzieci bawiło się na imprezach zorganizowanych przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol. Konsekwentnie propagujemy zdrowy styl życia i świadome odżywianie poprzez inspirację, edukację i zabawę. Od 2017 roku Mlekpol jest organizatorem Święta Maślanki Mrągowskiej w Mrągowie. Od lat wspieramy również lokalne kluby sportowe: Wissa Szczuczyn, Warmia Grajewo i Ślepsk Malow Suwałki. Nasza pomoc umożliwia klubom sprawne działanie oraz uczestniczenie w rozgrywkach.
– W 2018 i 2019 roku Mlekpol jako promotor aktywnego stylu życia został sponsorem cyklu wyścigów rowerów górskich Milko Mazury MTB – wymienia prezes.

Dodaje, że Mlekpol nie zapomina o ograniczeniu oddziaływania na środowisko. – Razem ze Spółdzielcami chcemy uzyskiwać produkty możliwie najbardziej naturalne, co jest zgodne ze światowymi trendami żywienia. W gospodarstwach naszych członków dominuje naturalny pastwiskowy wypas krów. Są one nowoczesne, funkcjonujące w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i zapewniające najwyższe wymogi dobrostanu zwierząt. Całość skupowanego mleka produkowana jest przy użyciu pasz nie zawierających GMO, a część naszych dostawców przystąpiła do programu ekologicznej produkcji mleka, którą propagujemy wśród Spółdzielców – mówi Edmund Borawski.

Mlekpol prowadzi badania dotyczące procesów produkcji oraz opakowań, aby minimalizować oddziaływanie na środowisko. Założony przez Mlekpol Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego pozwala szybko reagować na zachodzące zmiany i wypracować najlepsze rozwiązania, które dla innych mogą być wzorcowym przykładem zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności.

(03.09.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. Mlekpol)