Australia: Chińczycy nie kupią mleczarni

12.09.2020

Rosnące napięcia polityczne i handlowe między Australią a Chinami zniweczyły planowane przejęcie australijskiej firmy mleczarskiej Lion Dairy & Drinks przez chińskiego giganta mleczarskiego Mengniu Dairy.

W ubiegłym roku ustalono cenę zakupu w wysokości 600 mln dolarów australijskich (1 dolar australijski = 2,7342 zł, NBP 2020-09-10). Przejęcie zostało również zatwierdzone przez Australijską Komisję ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) oraz Radę Inwestycji Zagranicznych (FIRB). Teraz jednak sekretarz skarbu Australii interweniował i oświadczył, że „sprzedaż byłaby sprzeczna z interesem narodowym”. Chińczycy również oświadczyli, że stracili zainteresowanie tym zakupem.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o inwestycjach zagranicznych minister ma ostatnie słowo i może uchylić decyzję organu nadzoru. Obserwatorzy polityczni dostrzegają związek z rosnącymi napięciami w obu krajach.

Po tym, jak Australia wezwała do niezależnego śledztwa w sprawie wybuchu pandemii w Chinach, ChRL odpowiedziała groźbami pod adresem tego kraju, które również wpłynęły na handel produktami rolnymi. Od tego czasu Pekin nałożył w maju zaporowe cło przywozowe na przywóz australijskiego jęczmienia z powodu rzekomego dumpingu, a także odmówił dostępu do swojego rynku czterem dużym eksporterom wołowiny.

W połowie sierpnia ogłoszono podjęcie dochodzenia antydumpingowego w sprawie australijskiego wina. Kilka tygodni temu John Dee, piąty australijski producent wołowiny w Queensland, otrzymał zakaz eksportu do Chin, ponieważ w ich mięsie znaleziono antybiotyk chloramfenikol.

(12.09.2020 za famer.pl)