Mleko owcze

14.04.2017

Znamy walory mleka krowiego oraz koziego, ale mleko owcze, jako produkt do konsumpcji, nie jest dobrze znane. Dlatego firma Milk Trade chce zainteresować konsumentów swoim nowym produktem – Mlekiem Owczym UHT (0,5 l), które zawiera minimalnie 5,5% tł.

Mleko owcze najwyższej jakości powinno charakteryzować się porcelanowo-białą lub białą z odcieniem żółtawym barwą, delikatnym, słodkawo-orzechowym smakiem oraz świeżym, przyjemnym zapachem.

Kremowa barwa mleka owczego i jego produktów jest spowodowana większą (niż w mleku kozim i krowim), ilością karotenu rozpuszczalnego w tłuszczach oraz ryboflawiny rozpuszczalnej w fazie wodnej.

Mleko owcze (w porównaniu z mlekiem krowim) zawiera znacznie więcej suchej substancji, tłuszczu, białka ogólnego, kazeiny, a także składników mineralnych. Charakteryzuje się również większą kalorycznością niż mleko krowie. Jest też bogatsze w witaminy, szczególnie rozpuszczalne w wodzie. Najważniejszym białkiem mleka owczego jest kazeina, której jest więcej niż w mleku krowim i kozim. Laktoza w mleku owczym występuje w większej ilości (od 4,2 do 5,4%) niż w mleku krowim (od 4,6 do 4,7%) i kozim (od 4,1 do 4,5%). Laktoza wpływa na słodkawy smak mleka i jego dużą wartość kaloryczną.

(14.04.2017 za forummleczarskie)